Pracownicy schronisk dla zwierząt często podkreślają, że czworonogi to nie zabawki. Decydując się zakup lub adopcję pupila musimy liczyć się z tym, że to przygoda, ale przede wszystkim obowiązek. Przed przygarnięciem czworonoga warto zebrać też jak najwięcej informacji o nim samym, jak i o rasie.

Wiadomo już, które rasy psów żyją najdłużej, a jak wyniki analogicznych badań wyglądają w przypadku kotów? Różnice między niektórymi rasami są drastyczne.

Które rasy kotów żyją najdłużej?

Cytowany przez serwis New Scientist Dan O’Neill z Royal Veterinary College w Wielkiej Brytanii podkreśla, że w porównaniu z psami, naukowcy jak dotąd poświęcali znacznie mniej uwagi kotom. To, które ras mają szanse na kocią długowieczność, długo pozostawało niejasne. Aby zgłębić kwestię długości życia Filemona i spółki, O’Neill wraz z innymi badaczami przeanalizowali dane dotyczące 7936 kotów zmarłych w latach 2019–2021. Próba badawcza dotyczyła wyłącznie czworonogów z Wielkiej Brytanii.

Pierwszym efektem prac naukowców było ustalenie średniej długości życia kotów. Ta, jak się okazuje, wynosi niewiele ponad 11,7 roku. Przy czym z analizy wynika, że samice żyją nieco dłużej (średnio 12,5 roku), a samce przeżywają średnio 11,2 roku. Im dalej zagłębiamy się w te różnice, tym robi się ciekawiej. Badacze ustalili na przykład, że mieszańce żyją średnio dłużej (11,9 roku) niż rasowce, u których średnia długość życia wyniosła 10,4 roku.

Te koty mogą żyć krócej od innych

Jak to przekłada się na konkretne rasy kotów? W zebranych danych 15 lub więcej zgonów dotyczyło dwunastu ras, w tym mieszańców. To wystarczało, aby ustalić, że najdłużej żyją koty birmańskie. Ich średnia długość życia wyniosła 14,4 roku. Najkrócej żyją z kolei koty bengalskie i sfinksy. Pierwsze przeżywają średnio 8,5, a drugie 6,7 roku.

Wyniki badań mają pomóc właścicielom kotów np. w leczeniu. Naukowcy opracowali bowiem tabele ze średnią długością życia poszczególnych ras. – Jeśli Twój kot ma 11 lub 12 lat i oczekuje się, że przeżyje tylko kolejny rok, prawdopodobnie nie warto na przykład poddawać go operacji – podsumowuje O'Neill.

Nie trzeba być zoologiem, aby wiedzieć, że koty pod względem wyglądu nie różnią się między sobą tak bardzo, jak psy. Długość ich życia wydaje się więc nie być zależna od np. rozmiarów (a tak jest w przypadku psów).

Źródło: Journal of Feline Medicine and Surgery.