Te 10 zdjęć zachwyciło jury konkursu Wildlife Photographer of the Year. Najlepsze zdjęcia dzikiej przyrody z 2016
Te zdjęcia są nie tylko piękne. Jak mówią organizatorzy konkursu - mają zmieniać ludzi i świat.
Tima Laman spędził trzy dni na linie wspinając się na drzewa Borneo i umieszczając aparaty pod różnymi kątami by być gotowym na powrót orangutanów na żer. Kiedy wróciły Laman ustrzelił zdjęcie, które dało mu tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2016.
Na konkurs wpłynęło około 50 tysięcy prac z 95 krajów.
ZOBACZ GALERIĘ ZWYCIĘSKICH PRAC!
- Konkurs przy okazji prezentacji zdjęć porusza ważne kwestie i stawia pytania: jak powinniśmy chronić zróżnicowanie biosfery? Czy możemy żyć w harmonii z przyrodą? - mówi Michael Dixon, dyrektor Natural History Museum w Londynie, które prowadzi konkurs.
- Zwycięskie prace dotykają naszych serc i rzucają ma, wyzwanie by zmienić myślenie o otaczającym świecie – dodaje.
Laman liczy na to, że jego zdjęcie pomoże chronić środowisko naturalne Południowowschodniej Azji. W lipcu zarówno orangutany z Borneo jak i z Sumatry zostały uznane za poważnie zagrożone wyginięciem.
Prace wybierało jury złożone z profesjonalistow. Zdjęcia podzielono na 16 kategorii, prezentujemy 10 z nich. Oceniano trzy podstawowe cechy: kreatywność, artystyczność oraz złożoność techniczną.
Źródło: National Geographic News
1 z 9
Zwycięzca w kategorii: Impresje
Jak tylko Luis Javier Sandoval wskoczył do wody w okolicach Isla Espíritu Santo w Zatoce Kalifornijskiej te ciekawskie lwy morskie porwały z dna rozgwiazdę i zaczęły rzucać nią w stronę Sandovala.
Fot. LUIS JAVIER SANDOVAL
2 z 9
Zwycięzca w kategorii: Czarno-białe
Sóweczki europejskie tworzą pary na jesieni i trwają razem aż do wiosny. Mats Andersson cieszył się towarzystwem tej pary - do czasu gdy odnalazł jedną z nich martwą w lesie Råshult, w południowej Szwecji. "Postawa drugiej sowy odzwierciedlała smutek po stracie partnera" - opowiada fotograf.
Fot. MATS ANDERSSON
3 z 9
Zwycięzca w kategorii: Szczegóły
Gdy zaczynają się deszcze w brazylijskim Lençóis Maranhenses National Park wyjatkowa warstwa nieprzemakalnej gleby pozwala wodzie gromadzić się w formie setek małych lagun. Rudi Sebastian z wyprzedzeniem zaplanował podróż by utrwalić ten fenomen. Po kilku tygodniach woda wyparowała z zagłębień.
Fot. RUDI SEBASTIAN
4 z 9
Zwycięzca w kategorii: Miasto
W nocy na przedmieściach Mumbaju graniczącego z Gandhi National Park, leopardy poruszają się niczym duchy w labiryncie uliczek. Na to zdjęcie autor polował cztery miesiące.
Fot. NAYAN KHANOLKAR
5 z 9
Zwycięzca w kategorii: Podwodne
Przez kilka dni każdego miesiąca (zgodnie z cyklem pełni Księżyca) tysiące ryb z gatnku Lucjan Bohar gromadzą się na tarło w okolicach Palau na zachodnim Pacyfiku.
Fot. TONY WU
6 z 9
Zwycięzca w kategorii: Rośliny i grzyby
Podmuchy wiatru porywają pyłki z orzechowca w północnych Włoszech.
Fot. VALTER BINOTTO
7 z 9
Zwycięzca w kategorii: Młody fotograf dzikiej przyrody roku 2016
Kruk na drzewie w londyńskim Valentines Park.
Fot. GIDEON KNIGHT
8 z 9
Zwycięzca w kategorii: Pojedyncze zdjęcie
Nic nie przygotowało Paula Hiltona na przerażający widok około 4 tysięcy rozmrażających się pangolinów w porcie Belawan na Sumatrze. To efekt przejęcia kontrabandy, zwierzęta są mimo ochrony odławiane i sprzedawane na czarnym rynku jako smakołyk lub składnik tradycyjnej medycyny.
Fot. PAUL HILTON
9 z 9
Zwycięzca w kategorii: Ptaki
Te indyjskie aleksandretty obrożne wróciły do swoich miejsc gniazdowania w dziupli drzewa w parku Keoladeo National Park w Indiach. Znalazły tam jednak jaszczurkę indian monitor. Autor miał dosłownie sekundy na złapanie tego ujęcia.
Fot. GANESH H SHANKAR