Chcesz poprawić swoje zdrowie psychiczne i samopoczucie? Na tydzień odstaw social media – radzą naukowcy
Naukowcy przeprowadzili prosty eksperyment. Sprawdzili, jak czują się osoby, które przez tydzień nie korzystały z social mediów, w porównaniu z tymi, które nadal mogły używać portali społecznościowych.
W tym artykule:
- Ile czasu Polacy spędzają w social mediach?
- Tydzień bez social mediów – cyfrowy post
- Osiem godzin tygodniowo na social media
- Co daje odstawienie mediów społecznościowych?
Ile ludzi na świecie korzysta obecnie z social mediów? W lutym tego roku było to 4,6 mld osób, czyli prawie 60 proc. wszystkich mieszkańców Ziemi. W tym samym okresie w Polsce portali społecznościowych używało 27 mln osób, czyli dwie trzecie mieszkańców naszego kraju.
Dane te pochodzą z raportu „Digital 2022”, udostępnianego na portalu datareportal.com. Można w nim również wyczytać, że na początku 2022 r. z Facebooka korzystało prawie 17 mln Polaków, natomiast z Instagrama 10 milionów.
Ile czasu Polacy spędzają w social mediach?
W sieci spędzamy wiele godzin dziennie – dla osób w wieku 16–64 lat jest to średnio 6 godzin i 39 minut. Z tego trzy godziny i kwadrans przypada na oglądanie różnych form internetowej telewizji. Zaś średnio godzinę i 50 minut każdego dnia zajmuje nam przeglądanie mediów społecznościowych.
Social media naprawdę szkodzą dzieciom. "Nie ma miejsca, gdzie czują się bezpiecznie"
Naukowcy z Wielkiej Brytanii nie mają wątpliwości: nieograniczone korzystanie przez nastolatków z mediów społecznościowych może prowadzić do realnych kłopotów. Wpływa niekorzystnie mię...Czy jednak czas, jaki poświęcamy na tę ostatnią czynność, spędzamy zdrowo? Naukowcy mają co do tego coraz więcej wątpliwości. Grupa badaczy z Uniwersytetu Bath postanowiła właśnie sprawdzić, jak byśmy się poczuli, gdybyśmy zrezygnowali ze skrolowania portali społecznościowych przez tydzień.
Tydzień bez social mediów – cyfrowy post
– Używanie portali społecznościowych jest powszechne. Wielu z nas robi to właściwie bez zastanowieniu od momentu, gdy rano podnosi powieki, do chwili, gdy nocą kładzie się spać – mówi dr Jeff Lambert, główny autor badań.
Rośnie agresja w mediach społecznościowych. Czy jesteśmy tacy okropni, jakimi wydajemy się w sieci?
Ci, których spotykamy w sieci, z pewnością będą mieć na nas wpływ. Zastanówmy się zatem, kogo chcemy spotykać? Jakie społeczeństwo tworzyć i przez jakie być kształtowani? Pytanie brz...Naukowiec zauważa, że pojawia się coraz więcej obaw, iż social media pogarszają zdrowie psychiczne ludzi. – Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, co się stanie, gdy poprosimy ludzi o zaprzestanie używania social mediów przez tydzień – mówi. To swoisty cyfrowy post.
Osiem godzin tygodniowo na social media
W eksperymencie, którego rezultaty zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Cyberpsychology Behavior and Social Networking”, wzięły udział 154 osoby. Badani mieli od 18 do 72 lat. Wszyscy przyznali, że korzystają z social mediów każdego dnia. Średnio tygodniowo poświęcali na nie osiem godzin.
Naukowcy podzielili badanych na dwie grupy. Pierwsza mogła używać portali społecznościowych tak, jak robiła to dotychczas. Drugą poproszono o zrobienie sobie tygodnia przerwy od social mediów.
Media społecznościowe sprzyjają zaburzeniom snu? To bardzo możliwe
Młodzi ludzie, którzy często wchodzą na strony mediów społecznościowych i długo tam przebywają, częściej też cierpią na zaburzenia snu - ustalili naukowcy z University of Pittsburgh Sc...By upewnić się, że osoby w tej grupie rzeczywiście stosują się do tej prośby, naukowcy sprawdzali ich statystyki korzystania z aplikacji internetowych. Okazało się, że badani okazjonalnie zerkali na swoje konta. Jednak tylko przez 21 minut w ciągu tygodnia.
Co daje odstawienie mediów społecznościowych?
Na początku i na końcu badania naukowcy ocenili ogólne samopoczucie badanych, ich nastrój oraz poziom lęku. Okazało się, że wszystkie te wskaźniki wypadły po tygodniu lepiej w grupie, które nie korzystała z platform społecznościowych.
– Wiele osób dostrzegło pozytywny efekt odcięcia od social mediów – komentuje dr Lambert. – Ich nastrój się poprawił i mniej dokuczały im lęki. To wskazuje, że nawet mała przerwa w korzystaniu z mediów społecznościowych ma na nas dobroczynny wpływ.
Oto 5 sposobów w jaki Facebook korzystał z twoich danych
Przez wiele lat portal społecznościowy dostarczał wielu technologicznym potentatom informacje o swoich użytkownikach. Poznaj sposoby w jaki to robił.– Oczywiście social media to ważna część życia wielu ludzi – trzeźwo zauważa badacz. – Dla niektórych to niezastąpiony składnik tego, kim są i jak komunikują się z innymi. Jeśli jednak spędzasz wiele godzin tygodniowo, skrolując newsfeedy i masz wrażenie, że czujesz się przez to gorzej, zrobienie sobie przerwy może być dobrym pomysłem – dodaje.
Naukowcy zamierzają teraz sprawdzić, jak zaprzestanie korzystania z social mediów wpłynie na ludzi w różnym wieku. A także co się stanie, jeśli przerwa będzie dłuższa niż tydzień.
Źródło: Cyberpsychology Behavior and Social Networking, datareportal.com.