Kto ponosi koszty zalania mieszkania?
Wracasz do swojego mieszkania w apartamentowcu, bloku lub kamienicy i po przekroczeniu progu swoich czterech kątów, Twoim oczom ukazuje się obraz katastrofy. Meble, wykładziny lub nawet sprzęt elektroniczny całkowicie zniszczony przez wodę, która kapie z sufitu? Z artykułu dowiesz się, kto ponosi koszty zalania mieszkania, jak usunąć efekty zalania i móc przywrócić pełną używalność swojego lokalu.
- Promocja
Odpowiedzialność za zalanie mieszkania. Kto odpowiada materialnie?
Jednym z najistotniejszych zagadnień, jakie musimy mieć na uwadze w razie stwierdzenia przecieku, w wyniku którego nasza nieruchomość została zalana, jest ustalenie osoby odpowiedzialnej za naprawę szkód. Sytuacja jest stosunkowo prosta w sytuacji, gdy to usterka w obrębie naszego mieszkania była winna całemu zamieszaniu. Wyjątkiem jest oczywiście przypadek, gdy oprócz zniszczeń wewnątrz własnego lokalu, zalaliśmy też sąsiada mieszkającego pod nami. Jeżeli mieliśmy wykupione ubezpieczenie obejmujące tego rodzaju szkody, jedynym kosztem, jaki najczęściej poniesiemy, jest trochę wstydu i kwota składki na poczet polisy.
Co, jeżeli nie pomyśleliśmy o wykupieniu polisy zawczasu? Niestety, musimy liczyć się z koniecznością pokrycia nawet kilku tysięcy złotych w wyniku powstałych strat! Nie zapomnijmy o tym, by wszelkie wycieki likwidować w najkrótszym możliwym czasie w celu minimalizacji potencjalnych zniszczeń. Pod względem firm oferujących usługi, takie jak lokalizacja wycieków, Warszawa jest dość mocno nasyconym rynkiem, dlatego warto skorzystać z najbardziej zaufanych usługodawców.
Wyszukiwanie przecieków wody może wymagać użycia wyspecjalizowanego sprzętu. Zapytajmy przedstawiciela firmy, z którą podejmujemy kontakt, czy używają najnowszych rozwiązań technicznych, by ograniczyć kucie ścian lub posadzek.
Co w sytuacji, gdy to my staliśmy się poszkodowanymi w wyniku usterki u sąsiada? Powinniśmy pamiętać o istnieniu dwóch artykułów Kodeksu Cywilnego. Pierwszy z nich to art. 433 KC, który mówi o tym, że za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje. Drugi zaś to art. 415 KC określający zobowiązanie do naprawienia szkody, tj. ten, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Co zrobić po zalaniu naszego mieszkania?
Po uprzątnięciu uszkodzonych lub zniszczonych elementów wyposażenia powinniśmy przeprowadzić osuszanie pomieszczeń. Ma to na celu przede wszystkim wyciągnięcie ze ścian i posadzek wilgoci i pozbycie się jej poza obręb nieruchomości. Ma to szczególnie istotne znaczenie w celu eliminacji ryzyka związanego z powstawaniem grzybów i pleśni. Zabieg osuszania możemy zrealizować we własnym zakresie, wykorzystując do tego wynajem osuszaczy. Warszawa i jej okolice znajdują się w rejonie, w którym firma OPTIMAL Osuszanie oferuje wysokiej klasy modele urządzeń dedykowanych temu zadaniu.
Szykując się do osuszania naszego lokalu, nie zapominajmy też o tym, jak istotne jest osuszanie podposadykowe. Klasyczne osuszacze mogą nie być wystarczające, by usunąć wodę wsiąkniętą w m.in. warstwę izolacji poziomej. By przywrócić jej pełną skuteczność, może być konieczne użycie specjalistycznych urządzeń.