Mucha śrubowa może żyć w organizmie człowieka. Gdzie można ją spotkać?
Nie tylko komary, ale i muchy bywają niebezpieczne dla zwierząt oraz ludzi i są potencjalnymi nosicielami różnych chorób. Jednym z takich gatunków jest mucha śrubowa, która występuje przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej.

- Maciej Mikołajczyk
W tym artykule:
- Gdzie występują Cochliomyia hominivorax?
- Które państwa walczą z muchą śrubową?
- Czy muchy śrubowe są groźne dla człowieka?
- Muchy w Polsce – czy należy się ich obawiać?
Krwiopijnych owadów i tych pasożytujących na człowieku jest bardzo dużo. Do tego szerokiego grona zaliczyć można muchę śrubową, która czyni wiele szkód w hodowli zwierząt, takich jak bydło czy świnia domowa. Cochliomyia hominivorax faktycznie może przerażać, bo larwy tego owada mogą żyć w organizmie człowieka. To z kolei może wywoływać odruch odrazy.
Gdzie występują Cochliomyia hominivorax?
Gatunek ten pierwotnie występował na obszarze całej Ameryki. Należy do muchówek z rodziny Calliphoridae. – Tak jak i pokrewny gatunek Cochliomyia macellaria, mucha śrubowa występuje w obszarach tropikalnych, ciepłych i wilgotnych. Poza Ameryką mucha ta pojawiła się w Afryce Północnej w latach 1989–1991. Pasożytowała na owcach w okolicy Trypolisu w Libii. Ostatecznie cały zainfekowany region rozciągał się od wybrzeża Morza Śródziemnego po Saharę, zagrażając zamieszkującym ten obszar ponad 2,7 milionom zwierząt podatnych na pasożytowanie przez Cochliomyia hominivorax – tłumaczy prof. Stanisław Czachorowski, biolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Ze względu na spustoszenie, jakie owad wywoływał wśród zwierząt hodowlanych, podjęto próby jego eliminacji. – Naukowcy wykorzystali fakt, że samica kopuluje tylko raz i to z jednym samcem. Wypuszczono do środowiska duże liczby sterylnych (niepłodnych) samców, które kopulując z samicami nie przyczyniły się do wydania potomstwa – dodaje naukowiec
Które państwa walczą z muchą śrubową?
Dzięki sterylnym samcom udało się wytępić ten gatunek w Stanach Zjednoczonych w 1982 roku. Również w ten sposób pozbyto się w 1994 roku much śrubowych z Gwatemali i Belize, a nieco później z Salwadoru i Hondurasu. Obecnie podejmowane są próby eliminacji Cochliomyia hominivorax z obszaru Meksyku, Nikaragui, Panamy, Jamajki oraz Kostaryki. Jak podają zagraniczne media, inwazję tych much przeżywa szczególnie ostatni z wymienionych krajów.
Grzyb zombie skłania zdrowe samce much do kopulowania z zainfekowanymi zwłokami samic. Tak zapewnia sobie przetrwanie
Samce muchy muszą liczyć się z tym, że ich kolejny stosunek może być ostatnim. Jeśli partnerka nie żyje, bo zainfekował ją grzyb zombie, jest to w zasadzie pewne. Tak wygląda toksyczna ..
– Tradycyjne metody weterynaryjne okazały się nieskuteczne. Dlatego tam również skorzystano z metody wypuszczania do środowiska ponad 1,26 miliarda sterylnych samców. Całe przedsięwzięcie kosztowało około 100 mln dolarów i zakończyło się sukcesem – opowiada prof. Czachorowski.
Czy muchy śrubowe są groźne dla człowieka?
Cochliomyia hominivorax są czynnikiem chorobotwórczym. Wywołują muszycę – chorobę, którą leczy się chirurgicznie albo farmakologicznie. Nie wygląda to estetycznie, ponieważ larwy dosłownie pasożytują w organizmie chorego.
– Takie zabiegi jak znakowanie, kastracja, usuwanie rogów oraz ogonowanie powodują rany u zwierząt hodowlanych, co ułatwia wnikanie larw pod skórę. U człowieka muszyca może wystąpić przez zjedzenie pokarmu z jajami owadów. Wtedy larwy mogą osiedlać się w jamie ustnej. Zagrożone są także osoby unieruchomione, z trudno gojącymi się ranami, czasem u dzieci – wyjaśnia prof. Czachorowski.
Muchy w Polsce – czy należy się ich obawiać?
Także w naszym kraju należy uważać na muchy, choć czasami bywają one pożyteczne. Podobnie jak mucha śrubowa zachowują się niektóre gatunki z rodzaju Calliphora i Lucilia. – Ten drugi rodzaj wykorzystuje się w medycynie. Larwy owadów zjadają jednak tylko martwe tkanki. Korzysta się z nich w ramach specyficznej mikrochirurgii w przewlekłych i trudno gojących się ranach. Inne gatunki zjadają także zdrowe tkanki i nie nadają się do takich zabiegów – wyjaśnia ekspert.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Dlaczego mówi się „końskie zdrowie”? Naukowcy właśnie to wyjaśnili
Genetycy właśnie odkryli dlaczego konie wygrywają w biegu z innymi ssakami. Ich kondycja wynika z błędu genetycznego, który umożliwia wyjątkowy pobór tlenu przez mięśnie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa