Napoleon Bonaparte miał na sobie ten kapelusz w szczególnym okresie życia. Pamiątkę sprzedano za fortunę
Napoleon Bonaparte nosił swoje kapelusze w charakterystyczny sposób. Miał ku temu pewne powody. Do dziś zachowało się 20 jego nakryć głowy. Ile są warte? Lepiej usiąść...

W tym artykule:
- Ile miał wzrostu Napoleon Bonaparte?
- Kapelusz Napoleona sprzedany za fortunę
- Jakie pamiątki zostawił po sobie Napoleon Bonaparte?
Napoleon Bonaparte zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych dowódców wojskowych w Europie. Jego wojny i podboje na przełomie XVIII i XIX w. miały wpływ na politykę niemal całego Starego Kontynentu. Działania Napoleona wykraczały jednak jeszcze dalej. W końcu dotarł też do Egiptu. Zwycięstwo pod piramidami miało otworzyć mu drogę do podboju Indii, ale ten cel nigdy nie został zrealizowany. Mimo to 200 lat później mało kto śmie podważać znaczącą rolę Napoleona w historii Francji i Europy.
Ile miał wzrostu Napoleon Bonaparte?
Wokół słynnego dowódcy namnożyło się sporo niedopowiedzeń i legend. Wiele ciekawostek o Napoleonie Bonaparte jest jednak prawdziwych. Na przykład ta o jego kompleksie wzrostu. I cóż, trzeba przyznać, że cesarz rzeczywiście nie był za wysoki. Mierzył ok. 168 cm. Centymetrów dodawały mu charakterystyczne czarne kapelusze.
Do dziś zachowało się 20 nakryć głowy z kolekcji Bonaparte. Łącznie miało być ich grubo ponad 100. Jeden z kapeluszy trafił niedawno aukcję i został sprzedany za niebotyczną, rekordową wręcz kwotę. Mowa o dwurożnym kapeluszu z czarnego filcu, który to Napoleon nosił podczas panowania jako cesarz Francji. Historia zatoczyła koło. Pamiątka po dowódcy została sprzedana za 1,932 mln euro na licytacji właśnie w Paryżu. Co ciekawe, pierwotna cena oscylowała w granicach 600–800 tys. euro.
Kapelusz Napoleona sprzedany za fortunę
To nowy rekord. W 2014 r. inny kapelusz Napoleona został sprzedany za„ jedyne” 1,884 mln euro. Skąd takie podbicie ceny? Według ekspertów może to być związane z premierą głośno zapowiadanego filmu biograficznego o Napoleonie z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Produkcję wyreżyserował Ridley Scott.
Aby na polu bitwy nie pomylono go z nikim innym, Napoleon Bonaparte nosił kapelusze po swojemu. W przeciwieństwie do oficerów, którzy zakładali je pod kątem prostym do ramion, ona przekrzywiał boki równolegle do reszty ciała. Styl ten określano jako „en bataille”.
Skąd wiadomo, że akurat ten kapelusz miał na sobie Napoleon i to właśnie za czasów panowania we Francji? Cytowany przez „Guardiana” Pierre Osenat z domu aukcyjnego Drouot tłumaczy, że charakterystyczne nakrycie głowy można rozpoznać po „kokardzie”. Napoleon podobno sam dodał do kapelusza kolorową wstążkę w 1815 r., kiedy podróżował przez Morze Śródziemne do Antibes ze swojego wygnania na Elbie.
Czy Napoleon spędził noc w piramidzie Cheopsa? O tym doświadczeniu nie chciał ponoć rozmawiać
Po spędzeniu nocy w komorach piramidy Cheopsa w Egipcie Napoleon był blady i roztrzęsiony. O swoim doświadczeniu nie chciał z nikim nigdy rozmawiać. Tajemnicę miał zdradzić na łożu śmie...
Jakie pamiątki zostawił po sobie Napoleon Bonaparte?
Większość zachowanych napoleońskich kapeluszy znajduje się w muzeach. Tylko kilka z nich trafiło do prywatnych do kolekcji. Kapelusz wylicytowany za rekordową kwotę zachwyca świetnym stanem właśnie dlatego, że przez cały XIX wiek pozostawał w posiadaniu tej samej rodziny – potomków kwatermistrza Jeana-Louisa Noisieza. Był on pracownikiem w pałacu Napoleona.
Na tej samej aukcji wystawiono też koszulę nocną, w której Napoleon spał na wyspie Św. Heleny, gdzie zmarł w 1821 r.; srebrny talerz obiadowy skradziony z jego powozu po klęsce pod Waterloo w 1815 r.; oraz mahoniową kosmetyczkę zawierającą dobrze zachowaną srebrną szczoteczkę do zębów, sprzęt do golenia, nożyczki i inne przedmioty codziennego użytku.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa