Reklama

W tym artykule:

  1. Czy koty rozumieją ludzką mowę?
  2. Powolne mrużenie oczu jest formą kociego uśmiechu i gestem radości
  3. Eksperymenty potwierdziły, że koty reagują pozytywnie na mrugających ludzi
Reklama

Koty są bardzo niezależnymi stworzeniami. Chodzą własnymi ścieżkami i nie narzucają się swoim właścicielom. Są bardzo aktywne i lubią się bawić. To również bardzo zwinne ssaki, które bez problemu pokonają każdą przeszkodę.

Niektórzy uważają, że zwierzęta te trudno zrozumieć, a inni, że bywają złośliwe. Być może tak jest, ale może to z ludźmi jest problem? Czy tak łatwo jest w końcu zrozumieć człowieka?

Czy koty rozumieją ludzką mowę?

Badania wykazują, że koty rozumieją znacznie mniej słów niż psy. Zwierzęta te są w stanie przyswoić i zapamiętać ok. 160 słów, ale zazwyczaj ta liczba jest dużo mniejsza i wynosi do 50 pojedynczych komunikatów. Eksperci przekonują, że te małe drapieżniki nie są zwykle zaangażowane w komunikację z człowiekiem. Bardzo szybko nudzą się wykładami, które wygłaszają ich właściciele.

Mózgi udomowionych kotów zmniejszyły się na przestrzeni lat. Czy wpłynęło to na ich inteligencję?

Naukowcy tłumaczą, jak udomowienie wpłynęło na koty. Wnioski są zaskakujące!
Mózgi udomowionych kotów zmniejszyły się na przestrzeni lat
fot. Getty Images

Naukowcy twierdzą jednak, że komunikacja z kotem wcale nie musi być taka trudna, pod warunkiem, że nauczymy się mówić jego językiem. W badaniu opublikowanym na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports” badacze zwracają uwagę, że kluczem do wzajemnego zrozumienia jest… mrużenie oczu i powolne mruganie.

Powolne mrużenie oczu jest formą kociego uśmiechu i gestem radości

– Wielu kocich behawiorystów podejrzewała, że mruganie może być formą komunikacji. Dlatego to jest niesamowite, że w końcu udało się potwierdzić to naukowo – mówi Karen McComb, psycholog z brytyjskiego Uniwersytetu w Sussex i współautorka badania. – Ja również jestem właścicielką kota. Dlatego tym bardziej się cieszę, że możemy tę metodę kociego dialogu zaprezentować światu – dodaje badaczka.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że naturalnym zachowaniem kotów jest częste mrużenie oczu i bardzo powolne mruganie. Naukowcy przekonują, że jest to wyraz radości i zadowolenia. W ten sposób koty mają się uśmiechać. W artykule czytamy, że człowiek, który chce pokazać kotu, że ma pozytywne i przyjacielskie intencje, powinien nauczyć się imitować ten rodzaj mimiki.

Eksperymenty potwierdziły, że koty reagują pozytywnie na mrugających ludzi

Aby udowodnić swoją tezę, uczeni postanowili przeprowadzić dwa eksperymenty. W pierwszym właściciele kotów mieli za zadanie mrugać do swoich pociech. Łącznie w badaniu wzięło udział 21 kotów, które pochodziły z 14 różnych domów. Kamery ustawiono tak, aby rejestrowały twarze zarówno człowieka, jak i zwierzęcia. Badacze zaobserwowali, że koty odwzajemniały powolne mrugnięcia, a pozostawały obojętne wobec osób, które nie mrużyły oczu.

5 typów kocich charakterów. Fińscy naukowcy przyjrzeli się psychologii kotów

Biolodzy wyróżnili 5 typów kocich charakterów. Które rasy kotów są najbardziej strachliwe?
5 kocich cech według naukowców. Sprawdź, czy twój kot ma choć jedną z nich
5 typów kocich charakterów. Fińscy naukowcy przyjrzeli się psychologii kotów. fot. Getty Images

W drugim eksperymencie zbadano o 24 koty z ośmiu różnych domów. Ale tym razem to nie właściciele do nich mrugali, lecz obce osoby. Podczas tej próby badacze polecili uczestnikom, aby wyciągnęli rękę w stronę kota. Okazało się, że zwierzęta podchodziły tylko do tych osób, które wyciągnięcie ręki poprzedziły powolnym mrużeniem oczu.

– To pierwsze w historii badanie naukowe, które bada relacje kot–człowiek na podstawie mrugania. Nie jest to nic wymagającego, dlatego każdy może sprawdzić ten rodzaj komunikacji z własnym pupilem lub z innymi kotami. Przekonamy się wówczas, że ten small talk naprawdę działa – podsumowuje prof. McComb.

Reklama

Źródło: Scientific Reports.

Reklama
Reklama
Reklama