Neandertalczycy pierwsi niszczyli ekosystemy. W Europie znikały lasy
Już neandertalczycy poważnie wpływali na środowisko. Celowo czy przypadkiem?

W tym artykule:
Globalne ocieplenie, katastrofy ekologiczne, plastik w oceanach... – czasem można pomyśleć, że współcześni ludzie, to najgorsze, co spotkało Ziemię. Nie my pierwsi jednak niszczymy naszą planetę i wpływamy na ekosystemy. Archeolodzy z Uniwersytetu w Leiden ustalili, że 125 tys. lat temu neandertalczycy wykarczowali część lasów na terenie dzisiejszych Niemiec. Wykorzystali do tego ogień i narzędzia.
Nieznany gatunek człowieka żył obok Lucy. Pomylono go z niedźwiedziem
Historia ewolucji człowieka i gatunków człowiekowatych nadal nie jest do końca znana naukowcom. Kto towarzyszył Lucy?Neandertalczycy karczowali lasy
W ramach badań profesor Will Roebroeks i jego współpracownicy przeanalizowali dane paleośrodowiskowe, w tym próbki pyłku i węgla drzewnego z osadów zarówno w Neumark-Nord, jak i dwóch podobnych miejscach w górach Harz: Gröbern i Grabschütz. W dwóch ostatnich archeolodzy nie znaleźli zbyt wielu dowodów na obecność neandertalczyków. Tylko kilka kamiennych artefaktów na pierwszym stanowisku i trzynaście krzemieni na drugim.
Naukowcy dokonali za to przełomowego odkrycia podczas badań na stanowisku archeologicznym Neumark-Nord około 30 kilometrów na zachód od Lipska. Analiza pyłkowa osadów wykazała, że w czasie, kiedy żyli tu neandertalczycy, miejscowa flora zmieniła się z zamkniętego lasu w inną, przestrzenną roślinność. To dowód na to, że współcześni ludzie nie są pierwszymi przedstawicielami rodzaju Homo, którzy wywarli znaczący wpływ na swoje środowisko.
W laboratorium powstał w pełni funkcjonalny „mini mózg” neandertalczyka
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli cząstki gąbczastej materii mózgu genetycznie zmodyfikowanej w ten sposób, by mógł w nich znaleźć się gen NOVA1 w kształcie na...
Styl życia szkodzący środowisku
W okresie interglacjał eemskiego na terenach wokół Lipska powstało wiele jezior polodowcowych. Cofnięcie się lądolodów pozwoliło pierwotnym ludziom powrócić w to miejsce. Wykopaliska archeologiczne w Neumark-Nord są prowadzone od połowy lat 80. ubiegłego wieku. W tym czasie naukowcy znaleźli dowody na to, że neandertalczycy zamieszkiwali okolice dzisiejszego Lipska przez około 2 tys. lat. Początkowo miejscowe lasy były zdominowane przez brzozy i sosny. Na skutek działalności naszych przodków, roślinność uległa jednak diametralnej zmianie.
– Po odejściu neandertalczyków las ponownie zgęstniał – tłumaczy Roebroeks, współautor badań.

To, że wszystkie trzy badane miejsca znajdują się na tym samym obszarze, pozwala wykluczyć inne czynniki zmiany środowiska, takie jak różnice w opadach czy temperaturze. Kolejnym dowodem na pożar są również warstwy osadów w Neumark-Nord o wyższym stężeniu węgla drzewnego. Autorzy badań są przekonani, że działalność neandertalczyków, w tym polowanie, produkcja narzędzi i budowanie ognisk, doprowadziła do wylesienia brzegu jeziora w Neumark-Nord. Nie wiadomo jednak, czy nasi przodkowie celowo wykarczowali las, czy był to po prosty efekt uboczny ich stylu życia.
Źródło: Science Advances
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa