Reklama

W tym artykule:

  1. Metan – jeden z największych ocieplaczy Ziemi
  2. Kora drzew potrafi absorbować metan
  3. Najlepiej radzą sobie wyższe partie drzew
Reklama

Fotosynteza to proces, dzięki któremu na Ziemi istnieje życie i jedna z najważniejszych przemian biochemicznych. To proces, w którym rośliny, algi oraz niektóre bakterie przekształcają światło słoneczne, dwutlenek węgla i wodę w energię chemiczną w postaci glukozy, a jako produkt uboczny wydzielają tlen.

Metan – jeden z największych ocieplaczy Ziemi

Dwutlenek węgla jako jeden z gazów cieplarnianych ma wpływ na efekt cieplarniany. Właśnie dlatego rośliny pochłaniając go, w naturalny sposób walczą ze skutkami globalnego ocieplenia. Najnowsze badania wykazały, że drzewa w jeszcze większy sposób biorą udział w walce ze zmianami klimatycznymi. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham odkryli, że kora drzew jest w stanie pochłaniać metan, który jest jednym z największych „ocieplaczy” naszej planety.

– Zakrojone na szeroką skalę badanie dowodzi, że istnieje inny sposób, w jaki drzewa pochłaniają gazy cieplarniane. Dzięki temu lasy mogą zapewnić jeszcze więcej korzyści klimatycznych, niż wcześniej sądzono – napisał Vincent Gauci profesor nauk przyrodniczych na Uniwersytecie w Birmingham.

Badania dowodzą, że metan przyczynił się w około 30% ocieplenia klimatu od czasów przedindustrialnych. Największym producentem metanu zaś jest bydło hodowane przede wszystkim na mięso. Zwykła krowa mleczna rocznie produkuje od 120 do 150 kg metanu. Z kolei wszystkie te zwierzęta, także dziko żyjące produkują ponad 80 mln ton metanu rocznie. To stanowi to ok. 22% emisji tego gazu cieplarnianego na świecie.

Kora drzew potrafi absorbować metan

– To prawdziwy problem dla klimatu Ziemi, ponieważ metan zatrzymuje w atmosferze znacznie więcej ciepła niż taka sama ilość dwutlenku węgla. Ale chociaż CO2 może utrzymywać się w atmosferze przez setki lat, metan ma żywotność około dziesięciu lat – tłumaczy prof. Gauci. Co więcej, jego emisja rośnie współcześnie najszybciej od czasu, odkąd blisko 40 lat temu rozpoczęto jego pomiary.

Metan jest w większości usuwany z atmosfery przez procesy, które w niej zachodzą. Od dawna wiadomo, że pozbywają się go również mikroorganizmy, które występują w glebie. Ten gaz cieplarniany jest dla nich zwykłym źródłem energii. Ale nowe badanie wykazało, że podobne mikroorganizmy występujące w korze drzew również absorbują metan.

Las to nasz przyjaciel. Porady i etyczne wskazówki, jak prawidłowo zachować się w lesie.

Powinniśmy respektować życie dzikich zwierząt i szanować inne osoby przebywające w lesie. Dotyczy to każdego turysty – mówi leśnik i przyrodnik Adam Gełdon.
Las to nasz przyjaciel. Porady i etyczne wskazówki, jak prawidłowo zachować się w lesie. (fot. Zofia Kowalczyk)
Las to nasz przyjaciel. Porady i etyczne wskazówki, jak prawidłowo zachować się w lesie. (fot. Zofia Kowalczyk)

– Zmierzyliśmy wymianę metanu na podstawie setek pni drzew w lasach wzdłuż niezwykle rozległego obszaru obejmującego Amazonkę i Panamę, aż po Szwecję i lasy w pobliżu Oksfordu w Wielkiej Brytanii – wyjaśnia Gauci. – Początkowo szukaliśmy śladów samej emisji metanu z drzew. Niektóre rzeczywiście emitują niewielkie ilości przez podstawę pnia – dodaje uczony.

Najlepiej radzą sobie wyższe partie drzew

Gauci podkreśla jednak, że prawdziwa niespodzianka nadeszła dopiero wówczas, gdy zespół zaczął pomiary wyżej, w stronę korony drzew. – Okazało się, że drzewa, a dokładniej ich kora pobierała metan z atmosfery. Absorpcja tego gazu cieplarnianego była tym wyższa, im wyżej wspinaliśmy się po pniach – mówił badacz.

Zespół postanowił sprawdzić, czy w skali globalnej jest to duży i ważny proces. – Aby to zrobić, musieliśmy obliczyć globalną powierzchnię kory wszystkich drzew świata. Korzystając z techniki zwanej naziemnym skanowaniem laserowym, zmapowaliśmy powierzchnie drzewiaste aż do najdrobniejszej gałązki – powiedział Gauci.

Na podstawie obliczeń naukowcy szacują, że drzewa pochłaniają każdego roku od ok. 25 do 50 milionów ton metanu z atmosfery, z czego większość pochłaniają lasy tropikalne. – Działa to w podobny sposób do jedynego innego lądowego pochłaniacza metanu: gleby. Drzewa ze stref umiarkowanych i tropikalnych pomagają o 7–12% więcej w walce ze zmianami klimatu, niż się obecnie zakładano – wyjaśnił Gauci.

Odkrycie to kolejny raz pokazuje, jak ważne są lasy w naszym ogromnym ziemskim ekosystemie. Natura potrafi sobie radzić z gazami cieplarnianymi, ale człowiek skutecznie jej w tym przeszkadza. Na przykład poprzez wycinki lasów, takie jak w Amazonii.

– W przeciwieństwie do gleby, której powierzchnia nie zmienia się, lasy kurczą się i rozszerzają w wyniku wylesiania i ponownego zalesiania. Zmiany te mogą wpływać na metan w atmosferze. Jeśli ponownie zalesimy tereny i posadzimy drzewa we właściwym miejscu, będą one pobierały coraz więcej metany – podsumował badacz z Birmingham.

Reklama

Źródło: The Conversation.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama