Odtworzono wygląd ofiary zabójstwa sprzed 700 lat. Naukowcom pomógł w tym sam morderca
Bocksten Man doczekał się rekonstrukcji twarzy. Wiadomo też, w co był ubrany 700 lat temu na chwilę przed tym, jak został zabity. Morderca nie wiedział, że ukrywając zwłoki, zakonserwuje je.
W tym artykule:
- Bocksten Man, czyli szwedzki człowiek z bagien
- Morderca nie wiedział, co robi
- Rekonstrukcja twarzy krok po kroku
Do cennych odkryć archeologicznych nierzadko dochodzi przez przypadek. Ba, za znaleziskami nie zawsze muszą stać specjaliści. Bywa, że na skarby z przeszłości trafiają również amatorzy, a nawet dzieci. Tak też było kilkadziesiąt lat temu w Szwecji.
Bocksten Man, czyli szwedzki człowiek z bagien
W czerwcu 1936 roku pięcioletnia wówczas Gulli Johanssen i jej starzy brat Thure pomagali rodzinie podczas zbierania torfu na Bocksten Bog w Varberg. Dzieci odkryły wtedy ludzkie kości wystające z ziemi. Ojciec Johanssenów zawiadomił policję. Na miejsce przyjechali też miejscowi eksperci, w tym Albert Sandklef, dyrektor Muzeum Varberg.
Jak ustalono, zwłoki należały do zamordowanego mężczyzny. Nie była to jednak świeża sprawa, a zabójstwo sprzed wieków. Poza fragmentami ciała, w błocie znaleziono również kawałki materiału i drewniane kołki. Nietypowe znalezisko zostało przebadane w muzeum.
Tam też okazało się, że tzw. Bocksten Man zginął 700 lat temu na skutek licznych obrażeń. Na czaszce zachowały się pęknięcia, a w klatce piersiowej nadal znajdował się drewniany kołek. Nie chodziło jednak o rzekomy aspekt wampirzy, a oto, aby dosłownie przygwoździć ofiarę do dna torfowiska.
Morderca nie wiedział, co robi
Napastnik prawdopodobnie chciał zatuszować w ten sposób zbrodnię. Wykazał się jednak sporą niewiedzą. Naturalny skład chemiczny torfowiska zapobiega rozkładowi niektórych tkanek ludzkich i zwierzęcych, zwłaszcza w środowisku o niskiej temperaturze i niskiej zawartości tlenu. Co ciekawe, tzw. bagienne mumie były częścią bardzo długiej, europejskiej tradycji.
Zakonserwowane znalezisko pomogło ustalić nie tylko, jak wyglądał mężczyzna, żyjący 700 lat temu, ale też w co był ubrany. To dlatego, że torfowiska chronią także materiały wykonane z wełny lub skór zwierzęcych. Bocksten Man miał na sobie kaptur, gruby płaszcz, tkaną tunikę, wełniane rajtuzy i skórzane buty. Nie każdy w średniowiecznej Szwecji mógł pozwolić sobie na taki komplet, dlatego badacze przypuszczają, że zamordowany był osobą zamożną.
W 2005 roku Muzeum Historii Kultury w Szwecji poprosiło Oscara Nilssona, cenionego specjalistę medycyny sądowej i archeologa, aby odtworzył twarz człowieka z bagien. Nie udałoby się to bez tak dobrze zachowanych szczątków.
Rekonstrukcja twarzy krok po kroku
W pierwszej kolejności Nilsson wykonał szczegółowe skany czaszki zmarłego, na podstawie których wykonał jej plastikową replikę. To tzw. warstwa bazowa rekonstrukcji. Dzięki danym dotyczącym płci, wieku, wagi i pochodzenia etnicznego ofiary, ekspert mógł oszacować pewne cechy wyglądu, jak na przykład grubość mięśni twarzy czy kształt policzków i nosa.
Kolejne warstwy rekonstrukcji zostały wykonane z plasteliny, symulującej różne rodzaje tkanek ludzkiej twarzy. Na nie nakładana jest skóra z silikonu. Ostatnim elementem odtwarzania człowieka z bagien były brwi, rzęsy i włosy. Dopiero po ich umieszczeniu sylwetka została ubrana.
Naukowcy ustalili, jak wyglądała Nabatejka żyjąca 2 tys. lat temu
Hinat to Nabatejka, przedstawicielka plemienia, które zbudowało Petrę. Dzięki cyfrowej rekonstrukcji możemy się dowiedzieć, jak wyglądała. Co wiemy o tej kobiecie?Rekonstrukcja Bocksten Mana autorstwa Nilssona jest eksponowana obok zachowanych szczątków ciała w Muzeum Historii Kultury w Szwecji. Okryty ciepłym płaszczem model z bujnymi włosami stoi ze skrzyżowanymi ramionami i poważnym wyrazem twarzy. Tak właśnie mógł wyglądać 700 lat temu, przed swoją brutalną śmiercią.
Podobnych rekonstrukcji jest w świecie nauki coraz więcej. Ich autorzy zawsze dają sobie jednak pewien margines błędu i zapewniają, że efekt ma pokazać przybliżony wygląd danej osoby, a nie jest jej wiernym odwzorowaniem. Takie modele pozwalają odkryć, jak wyglądali nie tylko zwykli ludzie, ale też postacie zasłużone dla historii. W ostatnim czasie naukowcy ustalili, jak prezentował się niedoszły król Wielkiej Brytanii Śliczny Książę Karolek. Wcześniej przybliżono wizerunek jednego z faraonów.
Źródło: National Geographic.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa
Mikrowyprawy – idealny przepis na szybki odpoczynek od codzienności
Współpraca reklamowa
Śnieg, słońce i frajda. Czysta frajda
Współpraca reklamowa
Ciepło i komfort w każdym detalu. Odkryj technologię HEATTECH od UNIQLO
Współpraca reklamowa
Jak w zabieganym świecie budować swój balans? Gdzie szukać rytmu? [podcast]
Współpraca reklamowa
Buty na każdy szlak. Odkryj jesienno-zimową kolekcję Alpine Pro
Współpraca reklamowa
Gotowi na zimowe wyzwanie?
Współpraca reklamowa
Zimowa kraina czarów
Współpraca reklamowa
Jak ciało i umysł reagują na powrót do własnego rytmu? [PODCAST]
Współpraca reklamowa