Bezprzewodowe elektrownie i laserowy przesył danych. Jak Pentagon planuje zagospodarować Księżyc
Amerykańska agencja rządowa DARPA rozpoczyna badanie możliwości zbudowania na Księżycu infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej. Jednym z pomysłów jest elektrownia działająca bezprzewodowo.
W tym artykule:
- Czym zajmuje się agencja DARPA?
- Architektura księżycowa
- DARPA dla programu Artemis
- Bezprzewodowe elektrownie i transmisja danych
- Termin upływa 6 września
Lunar Architecture ma być próbą połączenia przełomowych technologii kosmicznych. Opracowuje się je w rozrzuconych ośrodkach naukowo-badawczych. Pomysłów jest kilka. Wśród nich: bezprzewodowe elektrownie, księżycowa szybka kolej wykorzystująca poduszkę magnetyczną i przesył danych za pomocą wiązki lasera.
Czym zajmuje się agencja DARPA?
Za wszystko odpowiada Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W styczniu pisaliśmy m.in. o planach budowy przez DARPA rakiety z napędem nuklearnym.
To również agencja DARPA rozpoczęła w 1967 roku projekt budowy zdecentralizowanej sieci komputerowej ARPANET. Ta z kolei zapoczątkowała rozwój internetu. Dzięki konkursom DARPA mamy egzoszkielety wspomagające pracę mięśni i zwiększające wydolność, a nawet samochody autonomiczne, rozwijane od 2004 dzięki DARPA Grand Challenge. Również firma Boston Dynamics – projektująca i budująca najbardziej zaawansowane roboty na świecie – zawdzięcza swój sukces konkursowi DARPA. To wszystko sugeruje, że skoro agencja bierze się za gospodarkę księżycową, niedługo może czekać nas wysyp przełomowych projektów i absolutnie nowatorskich rozwiązań.
Architektura księżycowa
– W ciągu najbliższych 10 lat nastanie duża zmiana paradygmatu gospodarki księżycowej – powiedział dr Michael Nayak, kierownik programu w Biurze Technologii Strategicznych DARPA. – Aby przyspieszyć tę zmianę, LunA-10 będzie identyfikować firmy z „rygorystycznymi planami biznesowymi" i promować innowacje oparte na współpracy. Celem jest stworzenie wielu komercyjnie opłacalnych usług na Księżycu do około 2035 roku. O czym mowa? O projekcie badanie zdolności technologicznych Lunar Architecture (LunA-10). Projekt ma być próbą zjednoczenia tego, co w kwestii technologii i gospodarki księżycowej opracowywane jest w rozrzuconych ośrodkach naukowo-badawczych.
Agencja chce połączyć wysiłki w celu stworzenia zróżnicowanych ram technologicznych ułatwiających działania w przestrzeni okołoksiężycowej. A także na powierzchni naszego naturalnego satelity. Ma się to wydarzyć w nadchodzących dziesięcioleciach. Badanie DARPA potrwa 7 miesięcy i obejmie zarówno dostawców usług księżycowych, jak i samych użytkowników, czyli załogi astronautyczne.
Jak organizm człowieka reaguje na 9-minutowy lot na orbitę? „To jak uderzenie kijem bejsbolowym"
Wszyscy, którzy mieli okazję polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną, twierdzą, że nie ma nic piękniejszego niż zobaczyć Ziemię z orbity. Jednak przed osiągnięciem celu, trzeba d...DARPA dla programu Artemis
Jak przyznaje w oświadczenie agencja DARPA, założona przez jej badaczy oś czasu zbiega się z planami NASA zmierzającymi do ustanowienia stałej obecności człowieka na Księżycu. Ma on stać się swego rodzaju poligonem doświadczalnym dla przyszłych załogowych misji na Marsa. Trwający już międzynarodowy program Artemis obejmuje plany budowy orbitalnej stacji kosmicznej oraz placówki naukowej na południowym biegunie Księżyca. Planowane są również załogowe ekspedycje badawcze po powierzchni Księżyca, w czym ma pomóc nowoczesny osobowy pojazd księżycowy, który konstruuje w porozumieniu z NASA japońska agencja JAXA.
To wszystko w połączeniu z przewidywanym wzrostem komercyjnych przedsięwzięć księżycowych będzie wymagało solidnej i niezawodnej infrastruktury energetyczno-informatycznej, którą DARPA ma nadzieję rozwiązać właśnie dzięki projektowi LunA-10.
Bezprzewodowe elektrownie i transmisja danych
Transfer mocy i transmisja danych będą kluczowymi punktami badania, a priorytetem projektu połączenie tych technologii. Jednym ze sposobów osiągnięcia celu byłyby złożone lasery zdolne do bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej przy jednoczesnym przenoszeniu strumienia danych.
LunA-10 ma na celu ułatwienie połączenia jak największej liczby sektorów infrastruktury w kluczowe węzły, które w przyszłości można będzie skalować i dopasowywać do potrzeb – zaznacza w komunikacie DARPA. – Wyobraźmy sobie bezprzewodową elektrownię, która jednocześnie może zapewnić komunikację i nawigację w swojej wiązce – powiedział dr Nayak. – LunA-10 szuka właśnie takich węzłów łączących różne dziedziny. Naszym celem długofalowym jest pomoc w stworzeniu na Księżycu kwitnącej gospodarki komercyjnej.
Termin upływa 6 września
DARPA dała zainteresowanym firmom czas do 6 września na przesłania abstraktów swoich projektów. Następnie wybrane firmy zostaną zaproszone na prezentację techniczną zaplanowaną na październik tego roku. Jeśli przejdą kwalifikację, uzyskają wstępne finansowanie rzędu 1 miliona dolarów. Firmy ostatecznie wybrane do badania LunA-10 zostaną ogłoszone podczas jesiennego spotkania Lunar Surface Innovation Consortium (LSIC) w październiku i oczekuje się, że poinformują społeczność naukową o swoich postępach podczas spotkania konsorcjum w kwietniu 2024 r.
ŹRÓDŁO: A Framework for Optimized, Integrated Lunar Infrastructure