Polonia na świecie. Ilu Polaków mieszka za granicą?
Największa Polonia na świecie żyje za oceanem. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka ok. 10 mln naszych rodaków. Sprawdź, gdzie jeszcze spotkamy najwięcej Polaków.
W tym artykule:
- Gdzie mieszka najwięcej Polaków?
- Polacy w USA
- Polacy w Brazylii
- Polacy w Niemczech
- Polacy we Francji
- Polacy w Kanadzie
- Polacy w Wielkiej Brytanii
- Polacy w Argentynie
- Polacy w Australii
- Polacy na Litwie i Białorusi
Ile liczy Polonia na świecie? Szacuje się, że poza granicami kraju żyje ponad 21 mln Polaków. Najwięcej, bo ok. 10 mln, mieszka w Stanach Zjednoczonych. Duże skupiska naszych rodaków znajdują się także w Niemczech, Brazylii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Poniżej prezentujemy ranking dziesięciu państw z największą liczbą polskich emigrantów.
Gdzie mieszka najwięcej Polaków?
- Stany Zjednoczone
- Brazylia
- Niemcy
- Francja
- Kanada
- Wielka Brytania
- Argentyna
- Białoruś
- Australia
- Litwa
Wymieniona dziesiątka to państwa z największym skupiskiem Polonii. W zestawieniu zabrakło Norwegii i Islandii, choć warto wspomnieć, że w obu krajach Polacy są największą mniejszością narodową.
W liczącej 376 tysięcy mieszkańców Islandii żyje 25 tysięcy naszych rodaków, czyli siedem procent ogółu społeczeństwa. Najwięcej naszych rodaków spotkamy w Reykjavíku, Kópavogur, Hafnarfjörður oraz Reykjanesbær. Z kolei w Norwegii przebywa obecnie przeszło 110 tysięcy Polaków. Zamieszkują oni głównie duże miasta – Oslo, Stavanger, Trondheim, Bergen i Drammen.
Polacy największymi optymistami w Europie. Aż 79 proc. planuje wyjechać w wakacje za granicę
Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu odczuł skutki pandemii koronawirusa. Dla miłośników zagranicznych podróży jedną z największych bolączek od wielu miesięcy są obostrzenia w ...Polacy w USA
Największe skupiska Polonii znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Za oceanem, według różnych danych, żyje od 9 do 10 milionów naszych rodaków, którzy szczególnie upodobali sobie Chicago. Trzecie co do wielkości miasto USA zamieszkuje ponad milion Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. Nic więc dziwnego, że jest głównym ośrodkiem amerykańskiej Polonii i siedzibą władz centralnych Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Inne amerykańskie miasta, do których Polacy przeprowadzają się najczęściej to Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork i Seattle.
Polacy w Brazylii
Brazylia to jedyne państwo na Ziem przez które przebiega zarówno równik, jak i zwrotnik Koziorożca. Ciekawostek o czwartym co do wielkości kraju świata jest jednak znacznie więcej. Niewielu wie, że wóz czterokołowy jest nazywany przez Brazylijczyków „carro polaco”, czyli „polski wóz”. To właśnie emigranci znad Wisły upowszechnili tego typu pojazd w tej części globu.
Przypuszcza się, że brazylijska Polonia może liczyć nawet 3 miliony, choć nie zostało to nigdy oficjalnie potwierdzone. W 2022 r. język polski stał się – z inicjatywy polonijnego działacza Fabricio Wichrowskiego – językiem urzędowym w gminie Aurea w południowej części kraju.
– To niewątpliwy dowód uznania dla wkładu naszych rodaków w rozwój społeczny i kulturalny Brazylii, a zwłaszcza miejsc, w których diaspora potomków polskich emigrantów – często z drugiej połowy XIX wieku – jest najliczniejsza – brzmiał komunikat stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Polacy w Niemczech
Największym skupiskiem Polonii w Europie, a zarazem trzecim na świecie, są Niemcy. Za zachodnią granicą mieszka – według różnych danych – od 1,5 do 2 milionów Polaków. Z danych Niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że jest to druga – zaraz po Turkach – największa grupa migrantów.
Za najbardziej polskie regiony Niemiec uznaje się Nadrenię Północną-Westfalię, Bawarię, Badenię-Wirtembergię i Dolną Saksonię. Ponad 120 tysięcy naszych rodaków, czyli najwięcej spośród wszystkich mniejszości narodowych, zamieszkuje Berlin. W ramach ciekawostki dodajmy, że większość mieszkańców niemieckiej stolicy to przyjezdni, dokładnie 54%. Pozostałe 46% berlińczyków stanowią osoby urodzone nad Odrą.
Polacy we Francji
Mówiąc o największych skupiskach Polonii na świecie, nie sposób pominąć Francji. To właśnie tutaj, szczególnie w okresie zaborów, osiedlało się wielu wybitnych Polaków, między innymi Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin czy Maria Skłodowska-Curie. Zarówno ceniony kompozytor, jak i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla są pochowani w Paryżu.
We Francji mieszka ok. miliona osób polskiego pochodzenia. Francuska Polonia uznawana jest za jedną z najstarszych i największych na świecie.
Polacy w Kanadzie
Polacy stanowią jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w Kanadzie. W Państwie Klonowego Liścia mieszka, podobnie jak we Francji, ok. miliona naszych rodaków.
Największym skupiskiem Polonii jest Toronto – największe kanadyjskie miasto i stolica prowincji Ontario. W 2011 roku – według danych Kanadyjskiego Urzędu Statystycznego – niemal 80 tysięcy torontończyków mówiło po polsku.
Polacy w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania przez lata była głównym kierunkiem emigracji Polaków. Liczba naszych rodaków na Wyspach z roku na rok stale maleje. Wszystko dlatego, że w 2016 r. Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej.
W 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie mieszkało ponad 743 tys. osób mających polskie obywatelstwo. Dla porównania w 2001 r. Wielką Brytanię zamieszkiwało ponad 57 tysięcy osób urodzonych nad Wisłą, a w 2011 – przeszło pól miliona. Polacy są drugą (po Hindusach) najliczniejszą mniejszością narodową.
Wjazd do Wielkiej Brytanii utrudniony. Wymagany jest nowy dokument
Od 2021 roku wjazd do Wielkiej Brytanii jest możliwy wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. Turystów czekają jednak spore zmiany w tej kwestii, o czym poinformował tamtejszy rząd.Polacy w Argentynie
Polskę i Argentynę dzieli niemal 13 tysięcy kilometrów. Ale to właśnie w tym drugim co wielkości państwie Ameryki Południowej żyje ponad 100 tys. naszych rodaków. Niektóre źródła podają nawet liczbę 200–300 tys. Szacuje się, że pierwsi Polacy pojawili się w tej części świata w XIX wieku i byli to najprawdopodobniej uczestnicy wojen napoleońskich. Polscy żołnierze wspierali także siły argentyńskie w wojnie z Paragwajem w latach 1864–1870.
Od 1995 roku w Argentynie – jako jedynym kraju na świecie – obchodzone jest święto narodowe Día del Colono Polaco, czyli Dzień Osadnika Polskiego – upamiętniający pierwszych Polaków, którzy dotarli na argentyńską ziemię.
Polacy w Australii
W 2016 roku w Australii żyły 182 tysiące Polaków. Najwięcej naszych rodaków mieszkało wówczas w stanie Wiktoria (56,6 tys.), Nowa Południowa Walia (52,5 tys.), Queensland (26,8 tys.), Australii Zachodniej (20,7 tys.) i Australii Południowej (18,7 tys.).
Polacy na Litwie i Białorusi
Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie. W 2021 roku kraj naszych północnych sąsiadów zamieszkiwało 183 tysiące osób o polskich korzeniach, co stanowi prawie 7% ogółu społeczeństwa.
Liczne skupiska Polonii znajdują się także na sąsiadującej z Polską Białorusią, gdzie może mieszkać nawet milion Polaków. Jest to druga, po Rosjanach, mniejszość narodowa w tym kraju. Niestety, ze względu na antypolską politykę Alaksandra Łukaszenki, Polacy na Białorusi coraz częściej są represjonowani i prześladowani przez władzę w Mińsku.