Woda w Warcie najczystsza od lat. Czy to zasługa pandemii?
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do licznych zmian, także w środowisku naturalnym. Ekolog prof. Krzysztof Szoszkiewicz postanowił sprawdzić, jak wypłynęła na ekosystem Warty. Badania próbek wody pokazały, że od kwietnia do czerwca tego roku rzeka była czystsza, niż w analogicznym okresie roku 2019. Pozostaje pytanie, czy za poprawą jakości wody rzeczywiście stoi epidemia, i jak trwała będzie to zmiana?

Prof. Krzysztof Szoszkiewicz z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowił przyjrzeć się temu, czy pandemia wpłynęła na poprawienie się jakości wody w Warcie. Wraz z zespołem rozpoczął okresowe badania próbek wody z rzeki. Próbki do badań pobierano z 10 punktów pomiarowych znajdujących się na terenie województwa wielkopolskiego – od Konina po ujście Drawy.
Wyniki badań – obejmujące okres od kwietnia do czerwca 2020 – wykazały, że woda w Warcie w tym okresie była czystsza, niż w analogicznym przedziale w poprzednich latach. Było w niej mniej związków azotu – jego formy ogólnej i azotanowej. W niektórych próbkach ilość związków azotu spadła dziesięciokrotnie. W każdej badanej próbce było ich też mniej, niż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku.
Biorąc pod uwagę, że związki azotowe pochodzą głównie z działalności rolniczej, wchodzą bowiem w skład nawozów, Szoszkiewicz podał dwie możliwe przyczyny poprawy jakości wody – pandemię koronawirusa lub suszę. Wykluczył natomiast zmiany związane ze zrzutami do rzeki ścieków z oczyszczalni.
– Nie stwierdziliśmy zmniejszenia ładunku azotu w zrzutach z oczyszczalni ścieków, więc na ten moment należy wskazać na dwie inne prawdopodobne przyczyny. Po pierwsze w tym roku odnotowano bardzo niewielkie opady i suszę. Być może nawozy z tego powodu nie spływały wraz z wodą deszczową do rzeki. Druga prawdopodobna przyczyna to koronawirus. Być może rolnicy ograniczyli swoją działalność na polach i w mniejszym stopniu nawozili uprawy - wychodząc z założenia, że w czasie kryzysu ogranicza się inwestycje – wskazuje Szoszkiewicz w rozmowie z PAP.
Zespół nadal prowadzi badania i ma nadzieję, że w nadchodzących miesiącach uda się rozstrzygnąć, który z tych czynników rzeczywiście okazał się kluczowy.
Czy zmiana się utrzyma?
W rozmowie z PAP prof. Szoszkiewicz przyznał, że choć poprawa jakości wody w Warcie to dobra wiadomość, to zmiana może okazać się tymczasowa.
– Czekamy na dane z lipca i sierpnia. Jeśli okaże się, że zanieczyszczenia powróciły do normy z poprzednich lat, funkcjonowanie ekosystemów rzecznych nie ulegnie zmianie. Jeśli natomiast w kolejnych miesiącach jakość wody utrzyma się na podobnym – czyli lepszym poziomie, wpłynie to na rozwój wielu żyjących w niej organizmów – ryb, glonów czy bezkręgowców. Może to korzystnie wpłynąć na bioróżnorodność, i pojawią się rzadsze gatunki i wymagające gatunki – mówi.
W konsekwencji zmniejszy się biomasa organizmów wodnych, ale będzie to zjawisko dla ekosystemu rzeki korzystne – wyjaśnia.
– Wygląda na to, że analizy dotyczące Warty można w dużym stopniu ekstrapolować na całą zlewnię Odry czy Wisły – ocenia profesor i dodaje, że jakość wody mogła ulec poprawie także w innych polskich rzekach.
Od początku pandemii koronawirusa na całym świecie odnotowano najrozmaitsze zmiany, jakie zachodziły w środowisku naturalnym. Najczęściej doniesienia dotyczyły ograniczenia emisji gazów, poprawy jakości powietrza czy wody. W związku z ograniczeniami w transporcie morskim u wybrzeży niektórych krajów pojawiały się dawno niewidziane gatunki zwierząt. Wstrzymanie pracy zakładów produkcyjnych i ograniczenie ruchu drogowego sprawiło, że w niektórych zakątkach świata pomiary wskazywały rekordowo dobrą jakość powietrza.
Niestety złagodzenie obostrzeń i powolny powrót do zwykłego funkcjonowania wielu zakładów i miast pokazał, że większość z tych korzystnych dla środowiska zmian, była jedynie tymczasowa.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa