20. Wielki Konkurs Fotograficzny za nami. Oto najlepsze zdjęcia wybrane przez jurorów i internautów
20. jubileuszowa edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego dobiegła końca. Za nami obrady jury, głosowanie internautów i uroczysta gala wręczenia nagród w Warszawie. Czas poznać tegorocznych laureatów. Sprawdźcie, czy są wśród nich wasi faworyci.
Wielki Konkurs Fotograficzny to już tradycja. Od 20 lat redakcja „National Geographic Polska” zaprasza czytelników to pochwalenia się swoimi zdjęciami. Jurorzy są zgodni co do tego, że poza techniką i estetyką fotografii niemniej ważne jest to, aby przykuwały uwagę przesłaniem, historią czy oryginalną kompozycją. Niełatwo jest się wyróżnić. W końcu co roku w WKF-ie biorą udział tysiące fotografów. Zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. W tym roku swoje prace przesłali również uczniowie, którzy dopiero zaczynają przygodę z fotografowaniem.
Kto wygrał Wielki Konkurs Fotograficzny?
Konkurs został podzielony na 9 ekscytujących kategorii tematycznych. Zwycięzcy każdej z nich zdobędą wyjątkowe nagrody. Jury przyznało także Grand Prix, ufundowane przez Itakę. Oto laureaci Wielkiego Konkursu Fotograficznego 2024.
Ludzie
1. miejsce: „Harlekin w spoczynku” – Jamie Howard

Zdjęcie wciąga widza w spokojną, codzienną scenę. Barwny, wzorzysty strój głównego bohatera kontrastuje z ciepłymi tonami ziemi i surowością otoczenia, przyciągając wzrok i nadając zdjęciu wyrazistości. Drobne szczegóły, takie jak leżące obok buty i przechodzące kury, dodają scenie autentyczności, ukazując proste, naturalne piękno codziennego życia. To zdjęcie subtelnie ukazuje harmonię człowieka z jego otoczeniem i wartość chwili relaksu.
Wyróżnienie: „Pocałunek” – Katarzyna Boreysza

Wyróżnienie: „W drodze” – Anna Michalak Pawłowska

Zwierzęta
1. miejsce: „Szczupaka walka o życie” – Rafał Lebiedziński

To zdjęcie doskonale oddaje dramatyczny moment polowania kormorana na szczupaka, ukazując intensywną dynamikę świata przyrody. Precyzyjnie skomponowany kadr, bogactwo szczegółów i kontrast między ciemnymi piórami ptaka a jasnym ciałem walczącej o życie ryby obrazują surowe zasady natury, gdzie przetrwanie zależy od instynktu i szybkości. Uchwycenie takich chwil stanowi kwintesencję fotografii przyrodniczej, wymagając od fotografa nie tylko technicznej sprawności, ale także refleksu, wyczucia chwili i głębokiego zrozumienia świata zwierząt.
Wyróżnienie: „Pod powierzchnią” – Patrycja Wąsikowska

Wyróżnienie: „Koczkodan białonosy” – Jacek Kusz

Krajobraz
1. miejsce: „Islandzkie frappe” – Jeremiasz Gądek

Jesteśmy oswojeni z przeróżnymi fotografiami z najróżniejszych zakątków świata. Przeciętny użytkownik internetu ogląda ich dziesiątki, może setki dziennie. Mimo to zdarzają się takie, które zatrzymują naszą uwagę na dłużej. Sprawiają, że czujemy się trochę dziwnie, niepewnie, zaskoczeni, a może nawet oszukani... Zadajemy sobie pytanie: czy aby na pewno patrzymy na obraz rzeczywistości? W tym przypadku, ku naszej radości, okazało się, że magia obrazu nie jest wytworem sztucznej inteligencji, ani biegłości autora w posługiwaniu się programami do tworzenia grafiki. To było to miejsce, ta chwila, to światło i narzędzie, które pozwoliło na tę perspektywę.
Wyróżnienie: „Pustynia jest kobietą” – Małgorzata Szura Piwnik

Wyróżnienie: „Tenebris Mundi” – Piotr Ciupka

Fotoreportaż
1. miejsce: „(Nie)znajomi” – Albert Słowiński








Wyróżnienie: „Aghori – pomiędzy życiem, a śmiercią” – Jan Skwara








Wyróżnienie: „Cicha noc na prowincji” – Marcin Urbanowicz







Polska nieoczywista. Sponsorem kategorii jest Polska Organizacja Turystyczna
„Chatka Puchatka” – Paweł Mazur

Zdjęcie zachwyca atmosferą tajemniczości i majestatu zimowego krajobrazu, ukazując polską przyrodę w jej surowym, niemal baśniowym obliczu. Skąpane w lodzie i śniegu schronisko wydaje się wyłaniać z innego świata. Tonacja zimnych, niebieskawych odcieni nadaje zdjęciu mroźny klimat, a subtelne światło w oknie akcentuje obecność człowieka w tym surowym pejzażu. To fotografia, która odkrywa nieznane oblicze Polski, zapraszając do refleksji nad pięknem i potęgą rodzimych górskich krajobrazów.
Laureata w tej kategorii wybrali użytkownicy serwisu national-geographic.pl w głosowaniu internetowym. Wszystkie wyróżnione prace zobaczysz TUTAJ.
Ekologia i zmiany klimatu. Sponsorem kategorii jest Hydropolis
1. miejsce: „Autobus szkolny” – Aleksander Jura

Siłą tej fotografii jest kontrast delikatności małych kaczuszek i wielkich, anonimowych, złowrogich maszyn, mających moc uśmiercenia tych ptaków w mgnieniu oka. Wstrzymujemy oddech, patrząc na tę scenę z perspektywy traczy nurogęsi. Z dramatyczną treścią tej fotografii kontrastuje kompozycyjna czystość, piękne światło i pastelowe kolory. To zdjęcie jest mocną metaforą całej antropopresji, jaką wywieramy na dziką przyrodę. Jednak mamy tu jeszcze jedną metaforę, tym razem pozytywną. Samochody stoją, aby te kaczki mogły bezpiecznie przejść; to pokazuje rosnącą świadomość ekologiczną naszego społeczeństwa i rosnący szacunek wobec dzikiej przyrody.
Wyróżnienie: „Powódź 2024” – Bartłomiej Machul

Wyróżnienie: „Solar park” – Sergei Gapon

Europa z powietrza. Sponsorem kategorii jest kanał National Geographic
„Wieloryb i kruk” – Jakub Wencek

„Europa z powietrza” to kategoria, która oferuje spojrzenie na kontynent z zupełnie innej perspektywy, wywołując zachwyt nad jego różnorodnością i pięknem. Spośród kilkuset nadesłanych fotografii wybraliśmy te, które inspirują geometrią i przestrzenią nie do wychwycenia z poziomu gruntu. Kreatywność zdjęcia wynika z jego zdolności do balansowania między realistycznym obrazem a abstrakcją, tworząc atmosferę tajemniczości, która otwiera pole do indywidualnej interpretacji.
Laureata w tej kategorii wybrali użytkownicy serwisu national-geographic.pl w głosowaniu internetowym. Wszystkie wyróżnione prace zobaczysz TUTAJ.
Świat okiem młodych. Sponsorem kategorii jest eduVULCAN
„Sam na wodzie” – Kacper Kujawski, Zespół Ekonomicznych w Brzegu

Zdjęcie porusza poprzez niezwykle wymowny kadr ukazujący samotność chwili człowieka w obliczu katastrofy. Obraz, utrzymana w czerni i bieli, nadaje mu melancholijny charakter i podkreśla dramatyzm sytuacji. To zdjęcie trafnie oddaje poczucie bezradności i pokazuje, jak zmieniający się świat zmusza ludzi do adaptacji w obliczu nieprzewidywalnych wydarzeń.
Laureata w tej kategorii wybrali użytkownicy serwisu national-geographic.pl w głosowaniu internetowym. Wszystkie wyróżnione prace zobaczysz TUTAJ.
Fotografia nocna. Sponsorem kategorii jest Xiaomi
1. miejsce: „Ketmanshoop” – Jan Skwara

Kategoria fotografii nocnej w tym roku była bardzo liczna. Z nadesłanych zdjęć wybijało się kilka o różnej tematyce. W finale były zdjęcia wykonane zarówno za pomocą drona, jak i zdjęcia sytuacyjne natury / sowy, niemniej jednak największe uznanie zdobyło zdjęcie z czystym prostym kadrem, które pokazuje piękno krajobrazu właśnie w nocy, kiedy brak światła lub jego minimalna ilość uniemożliwia wykonanie fotografii i dopiero poprzez bardzo długi czas ekspozycji pojawią się obraz, który dodatkowo intryguje smugami pozostawionymi przez gwiazdy.
Wyróżnienie: „Czerwone światła” – Małgorzata Szura

Wyróżnienie: „Duch stodoły” – Maciej Cmoch

Grand Prix
„Po co budować mosty” – Michał Bartosiński

Zdjęcie przyciąga uwagę kompozycją uporządkowanej geometrycznej linii mostu z organicznymi kształtami wysychającego koryta rzeki. Kontrast pomiędzy techniczną strukturą a organicznymi, rzeźbionymi przez naturę formacjami piasku, tworzy wrażenie harmonii. Ale tylko z poziomu estetycznego. To zdjęcie, przede wszystkim, zwraca uwagę na niski poziom rzek, będący konsekwencją zmieniających się warunków środowiskowych. Wywołuje refleksję nad ingerencją człowieka w naturę i skutkami zmian klimatycznych, łącząc walory estetyczne z głębszym przesłaniem.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Dlaczego mówi się „końskie zdrowie”? Naukowcy właśnie to wyjaśnili
Genetycy właśnie odkryli dlaczego konie wygrywają w biegu z innymi ssakami. Ich kondycja wynika z błędu genetycznego, który umożliwia wyjątkowy pobór tlenu przez mięśnie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa