Reklama
  1. Polacy wśród finalistów konkursu Nikon Comedy Wildlife Awards
  2. Najlepsze finałowe zdjęcia w konkursie
  3. Konkurs na rzecz dzikiej przyrody
Reklama

Konkurs Nikon Comedy Wildlife Awards wystartował w 2015 roku. W tym roku odbywa się jego dziewiąta edycja. Na zwycięstwo w konkursie może liczyć ten, kto zrobi dzikim zwierzętom zdjęcie jednocześnie najzabawniejsze i najciekawsze. Wczoraj w Londynie ogłoszono tegoroczne grono finalistów. Na krótkiej liście nominowanych do nagrody znalazło się 40 zdjęć, 4 portfolia i 3 filmy wideo.

Czy łatwo było znaleźć się w tej grupie? Absolutnie nie. Choć konkurs jest stosunkowo młody, zdobył już wielką popularność na całym świecie. Przekłada się to na liczbę zdjęć nadsyłanych przez fotografów. W tym roku w ręce jury trafiło prawie 9 tys. zdjęć z 98 krajów. I to właśnie spośród nich zostało wybrane stosunkowo niewielkie grono finalistów. Będą oni rywalizować o główną nagrodę. Jest nią wyjątkowe tygodniowe safari w rezerwacie przyrody Masai Mara w Kenii.

Polacy wśród finalistów konkursu Nikon Comedy Wildlife Awards

Nie będzie ją łatwo zdobyć, ponieważ konkurencja w tym roku jest bardzo mocna. Tym bardziej cieszy, że wśród finalistów znaleźli się Polacy. Jedno z najmocniejszych konkursowych zdjęć zrobił Przemysław Jakubczyk z Bydgoszczy. Fotografia Jakubczyka została zatytułowana „Niespodziewana zmiana ról”. Przedstawia rybę, która... ściga w powietrzu bielika.

Comedy Wildlife Awards 2024
Zdjęcie Przemysława Jakubczyka, jednego z finalistów Nikon Comedy Wildlife Awards 2024. Fot. Przemysław Jakubczyk / Wildlife Comedy 2024 Fot. Przemysław Jakubczyk

Fotografia powstała w okolicach Szczecina. „Każda rozzłoszczona i przemęczona ryba potrzebuje się czasami odstresować, polując na bielika” – podpisał ją autor.

Dwa inne znakomite zdjęcia zrobili Artur Stankiewicz i Jan Piecha. To również są fotografie, które wyróżniają się na tle konkurencji. Pierwsze, przedstawiające hipopotama, powstało w Zimbabwe. Drugie zaś, pokazujące małego szopa pracza „szepczącego” coś do ucha matki, w Niemczech.

Wildlife Comedy Awards 2024
Fot. Artur Stankiewicz / Comedy Wildlife 2024
Wildlife Comedy Awards 2024
Fot. Jan Piecha / Comedy Wildlife 2024

Najlepsze finałowe zdjęcia w konkursie

Kto jeszcze ma szansę na zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu? Jedno z przykuwających uwagę zdjęć otwiera ten artykuł. Geparda ukrywającego się przed bawołem sfotografował Leslie McLeod z kanadyjskiej Ottawy. Zdjęcie wykonał w kenijskim rezerwacie Mara North Conservancy.

Piękne zdjęcie dwóch tulących się niedźwiedzi zrobiła Andrea Rosado ze Stanów Zjednoczonych. Fotografia została zatytułowana „Zakochani” i powstała na Alasce.

Comedy Wildlife Awards 2024
Fot. Andrea Rosado / Comedy Wildlife 2024 Fot. Andrea Rosado

Z kolei Andy Rouse z Wielkiej Brytanii zrobił zdjęcie pingwinom, które wyglądają, jakby o zachodzie słońca przyznawały sobie ordery.

Comedy Wildlife Awards 2024
Fot. Andy Rouse / Comedy Wildlife 2024 Fot. Andy Rouse

Wszystkich finalistów konkursu można obejrzeć tutaj. Ostatecznego zwycięzcę Nikon Comedy Wildlife Awards 2024 poznamy 10 grudnia tego roku. Wybierze go jury. Do końca października zaś można wziąć udział w głosowaniu na zdobywcę People’s Choice Award. Za sam udział w głosowaniu można zdobyć nagrodę w wysokości 500 funtów.

Konkurs na rzecz dzikiej przyrody

Organizatorzy Nikon Comedy Wildlife Photography Awards traktują konkurs jako doskonały sposób promowania ochrony przyrody. Corocznie dziesięć procent dochodów z konkursu trafia do wybranej organizacji działającej na rzecz bioróżnorodności i troszczącej się o środowisko naturalne.

W tym roku będzie to brytyjska organizacja Whitley Fund for Nature (WFN), wspierająca liderów ochrony przyrody z Globalnego Południa. – W ciągu 30 lat WFN przekazał 20 milionów funtów ponad 200 działaczom na rzecz ochrony przyrody w 90 krajach. Jesteśmy naprawdę zachwyceni, że możemy rzucić światło na niesamowitą pracę, którą wykonują – napisali organizatorzy konkursu.

Źródło: Comedy Wildlife Awards 2024.

Nasza autorka

Magdalena Salik

Dziennikarka naukowa i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Autorka powieści z gatunku fantastyki naukowej, ostatnio wydała „Płomień” i „Wściek”. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
Reklama

The Comedy Wildlife Photography Awards 2024

Reklama
Reklama
Reklama