Ziemia płacze na zdjęciach nagrodzonych w Environmental Photography of the Year. Trzy z nich powstały w jednym kraju
Laureaci konkursu fotograficznego Environmental Photography of the Year pokazują, jak nasza planeta zmienia się wskutek zmian klimatu. W jednym kraju globalne ocieplenie jest szczególnie odczuwalne.
W tym artykule:
- Environmental Photography of the Year przyznane
- Bangladesz wobec zmian klimatu
- Globalne ocieplenie na fotografiach
W corocznym konkursie Environmental Photography of the Year prezentowane są zdjęcia poświęcone naturze. Wyróżnione kadry mają inspirować innych do podjęcia działań w zakresie spowolnienia zmian klimatu.
Environmental Photography of the Year przyznane
W 2023 r. aż trzech zwycięzców pochodzi z Bangladeszu. Dość wymowne, biorąc pod uwagę, że jest to jedno z miejsc najbardziej podatnych na efekty globalnego ocieplenia. Bangladesz jest też jednym z najgęściej zaludnionych państw na świecie i jednym z najbiedniejszych krajów w Azji.
Stado bawołów wędrujące po spalonej przez suszę ziemi. Rolnik i jego krowy brodzące po kolana w wodzie powodziowej. Ludzie przechodzący przez most nad wielobarwną rzeką śmieci... Te trzy niepokojące kadry zostały wykonane w Bangladeszu. Według danych zebranych w latach 2000–2019 oraz najnowszego Globalnego Indeksu Ryzyka Klimatycznego azjatycki kraj zajmuje wysokie, siódme miejsc wśród najbardziej zagrożonych efektami globalnego ocieplenia.
Bangladesz wobec zmian klimatu
Największe zmartwienia Banglijczyków wynikające z globalnego ocieplenia to coraz częstsze cyklony, tornada i powodzie. Szacuje się, że do 2050 r. jedna na siedem osób w Bangladeszu zostanie wysiedlona właśnie z powodu klimatu.
Fotografowie z Bangladeszu, tacy jak Shafiul Islam, uważają, że mają obowiązek podkreślać w swojej pracy klimatyczne zagrożenia. Jego zdjęcie nagrodzone w EPOTY przedstawia susze, które nawiedziły północ kraju w ostatnich dziesięcioleciach. Z powodu wysychania rzek, kanałów i innych zbiorników wodnych uprawa roślin upada, przez co cierpią lokalne społeczności.
Te wyspy jako pierwsze mogą być niezdatne do zamieszkania przez zmiany klimatu. Wśród nich turystyczny raj
Postępujące zmiany klimatu prowadzą do tego, że atole mogą stać się niezdatne do zamieszkania. Żeby tak było, wcale nie muszą zniknąć pod wodą. Rosnący poziom mórz niesie różne sku...Globalne ocieplenie na fotografiach
Łącznie w konkursie zorganizowanym po raz szesnasty przez platformę streamingową WaterBear oraz Chartered Institution of Water and Environmental Management wzięło udział kilka tysięcy fotografów z ponad 159 krajów. Sam Sutaria, dyrektor generalny WaterBear, nie jest zaskoczony przewagą zdjęć z Bangladeszu w finale. Jak tłumaczy, jest to spowodowane podejściem kraju do kwestii klimatycznych. Dla Banglijczyków globalne ocieplenie nie jest już abstrakcją, a realnym utrudnieniem.
– Biorąc pod uwagę częste powodzie, podnoszący się poziom mórz i ekstremalne zjawiska pogodowe, nic dziwnego, że tak bardzo angażują się w dokumentowanie tych wyzwań – mówi cytowany przez CNN.
Jak dodaje, w konkursie nie zabrakło zgłoszeń z innych regionów, które również są poważnie zagrożone zmianami klimatycznymi. Mowa o Indiach, Antarktydzie czy Argentynie. To jego zdaniem świadczy o tym, że fotografowie znajdujący się na pierwszej linii frontu tych kryzysów wykorzystują swoje obiektywy jako narzędzie do zmian.
Zdjęcia z Bangladeszu nagrodzone w tegorocznym finale konkursu Environmental Photography of the Year znajdziesz w galerii artykułu.
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.1 z 2
Solayman Hossain
Rolnik i jego krowy brodzą w wodzie powodziowej po tym, jak droga w Kusztii w Bangladeszu została zalana w porze monsunowej.
2 z 2
Jahid Apu
Most w Dhace w Bangladeszu otoczony jest plastikowymi odpadami.