10 skarbów, które straciliśmy podczas ostatnich 100 lat. Niektóre poszukiwane są do dziś
Od słynnej akacji z Ténéré, które zniszczył człowiek wjeżdżając w nie samochodem, aż po bezcenne zabytki zdewastowane przez ISIS, czy zniszczoną przez buldożery piramidę Majów. Oto 10 skarbów, które bezpowrotnie utraciliśmy.
Źródło: IFLS
1 z 9
2. Świątynie w Palmirze
To było jedne z najważnieszych kompleksów wykopalisk na świecie. Międzynarodowe zespoły archeologów odsłaniały tam przepiękne pozostałości po kulturach łączących porządki helleński z aramejskim i rzymskim.
Unikatowe skarby zostały zniszczone przez islamskich ekstremistów w 2015 roku, gdy zajęli Palmirę. Zdewastowano świątynię Bela, świątynię Balszaamira, łuk triumfalny, na terenie amfiteatru organizowano publiczne egzekucje.
W 2016 roku odbito Palmirę z rąk dżihadystów.
fot. Wikimedia Commons
2 z 9
3. Skradziony człowiek z Pekinu
Zwłoki jednego z naszych dawnych przodków odkryto w latach 20-tych XX wieku. Żył najprawdopodobniej około 550 tysięcy lat temu.
1938 roku wykopaliska szukające pozostałości po Człowieku z Chin zostały przerwane z powodu trwających walk partyzanckich. Podczas II wojny światowej odlewy gipsowe szczątków Homo erectus pekinensis trafiły do USA, jednak oryginały zaginęły w transporcie. Najprawdopodobniej zostały skradzione.
Na zdjęciu: Popiersie Człowieka z Chin stworzone na podstawie jego szczątków.
fot. Wikimedia Commons
3 z 9
4. Drzewo z Ténéré zniszczone przez samochód
Drzewo z Ténéré zasłynęło jako najbardziej samotne na świecie. Akacja rosła w pustynnym regionie Nigru, jako jedyna w promieniu 400 kilometrów. Ludzie uznali ją za symbol i drogowskaz. System korzeni "żywej latarnii morskiej" sięgał 40 metrów w głąb ziemi. Jej wiek oszacowano na 300 lat.
W 1973 prawdopodobnie pijany kierowca uderzył w nią ciężarówką. Zniszczone drzewo trafiło do muzeum narodowego Nigru, natomiast na jego miejscu powstał metalowy pomnik anonimowego artysty.
Na zdjęciu: Pomnik oznaczający miejsce, gdziestało drzewo.
Fot. Wikimedia Commons
4 z 9
5. Posągi z Bamiyan
W afgańskich górach Hindukuszu dolina rzeki Bamian stała się domem dla ludzi wiele setek lat temu. Tam też istniała jedna z nastarszych tradycji kultu Buddy, której świadectwem były wielkie posągi wykute na przestrzeni między I a VIII wiekiem.
Posągi zostały zniszczone przez talibów w 2001 roku.
Fot. Wikimedia Commons
5 z 9
6. Klasztor Mar Benham
Zabytkowy klasztor w irackim Mosulu pochodził z VI wieku. Zabytek był jedną ze starszych świątyń chrześcijańskich w regionie, niektóre inskrypcje i zdobienia w jego wnętrzu liczyły sobie 1500 lat.
Został zniszczony przez Państwo Islamskie w 2014 roku, po zajęciu przez dżihadystów Mosulu.
Fot. Wikimedia Commons
6 z 9
7. Nohmul, piramida Majów zniszczona przez buldożer
W 2013 roku 30-metrowa piramida w Belize została zniszczona przez buldożer. Zabytek był częścią kompleksu świątyń Majów, liczyła sobie prawdopodobnie 2 tysiące lat.
Budynek znajdował się na prywatnej ziemi, chroniły go jednak prawa dotyczące zabytków. Nie przeszkodziło to jednak ludziom zniszczyć budynku by użyć gruzów do... wypełnienia drogi.
Na zdjęciu:
Archeolodzy w 1985 roku dyskutujący nad pracami na stanowisku Nohmul.
Fot. Wikimedia Commons
7 z 9
8. Wioska Huronów w Mantle, na której postawiono osiedle
W USA oraz Kanadzie rynek budownictwa mieszkaniowego doprowadził do zniszczeń wielu pozostałości po rdzennych kulturach mieszkających na terenach Ameryki Północnej.
Przykładem tego jest wioska Huronów Mantle w Whitchurch-Stouffville na terenie Kanady. Odkryto ją podczas wykopalisk na początku XXI wieku. Na miejscu odkryto pozostałości 100 długich indiańskich domów.
Niestety miejsce to bezpowrotnie zostało utracone po wybudowaniu na nim osiedla mieszkaniowego. Skandal spowodował zmiany w prawie kanadyjskim umożliwiające lepszą ochronę takich miejsc.
Fot. Wikimedia Commons
8 z 9
9. Drezdeński kościół Marii Panny, zniszczony podczas bombardowań
Przepiękna katedra w stylu barokowym powstała w Dreźnie w XVIII wieku. Jej kopuła ważyła około 12 tysięcy ton i dla budowniczych olbrzymim problemem było jej ustabilizowanie. Po kilku dekadach prac budynek stał się wizytówką miasta.
W lutym 1945 roku został zrównany z ziemią podczas nalotów aliantów na Drezno. Do 1985 roku nie uporządkowywano ruin by utrzymać w mieście widoczny znak tragedii wojny.
Rekonstrukcję i odbudowę kościoła rozpoczęto w 1989 roku. Właściwe prace ruszyły pięć lat później. Po dwóch dekadach na miejscu ruiny powstał nowy kościół, który ma symbolizować pokój i pojednanie.
Fot. Wikimedia Commons
9 z 9
10. Bursztynowa Komnata, skradziona i wciąż nieodnaleziona
Jedna z największych tajemnic II wojny światowej to los Bursztynowej Komnaty, stworzonej dla Fryderyka I u mistrzów z Gdańska w XVIII wieku.
Dzieło sztuki, jakim był w całości bursztynowy wystrój komnaty, stał się prezentem pruskiego króla dla rosyjskiego cara Piotra I Wielkiego i trafiło do Sankt Petersburga.
Gdy w 1941 miasto zdobyli Niemcy, komnata została spakowana do skrzyń i wywieziona do twierdzy w Królewcu. Gdy cztery lata później Królewiec został odbity komanty nie odnaleziono. Od tej pory jej poszukiwaniom towarzyszy atmosfera tajemnicy i grozy, a kolejne doniesienia o jej śladach elektryzują media.
Fot. Wikimedia Commons