136 lat temu powstało Towarzystwo National Geographic. Dziś liczy ponad 10 milionów członków
Towarzystwo National Geographic to największa na świecie instytucja naukowa i edukacyjna o charakterze non profit. Dziś kończy 136 lat. W naszym kraju od 1999 roku ukazuje się polska edycja magazynu „National Geographic".

W tym artykule:
Już od 136 lat Towarzystwo National Geographic z siedzibą w Waszyngtonie wspiera odkrycia naukowe, finansuje badaczy i wyprawy, które mają na celu lepsze zrozumienie świata – zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Nasza misja zaczęła się 13 stycznia 1888 roku, kiedy 33 wybitnych uczonych swoich czasów założyło organizację pozarządową. Jej zadaniem od początku miało być szerzenie wiedzy o świecie.
Kiedy powstało Towarzystwo National Geographic?
Towarzystwo National Geographic (National Geographic Society) powstało w 1888 roku w Waszyngtonie, przyjmując za cel misję szerzenia i upowszechniania wiedzy geograficznej. Między innymi poprzez wspieranie i promowanie odkryć oraz badań naukowych. Obecnie towarzystwo liczy około 10 milionów członków.
Od 1999 roku Towarzystwo National Geographic wydaje w naszym kraju polską edycję magazynu „National Geographic". Pierwszym redaktorem naczelnym został Dariusz Raczko. Zastępowali go kolejno: Marcin Jamkowski, Martyna Wojciechowska i Agnieszka Franus, która od 2017 roku kieruje polskim zespołem redakcyjnym magazynu.
Polski ślad w National Geographic Society
Choć polska edycja National Geographic Magazine będzie obchodzić w tym roku „dopiero” 14 urodziny, to już wcześniej udało się nam – Polakom – zaistnieć na łamach tego wyjątkowego ...
– Ciekawość świata, poznawanie go z różnych zaskakujących perspektyw, szacunek do różnorodności, natury, zachęcanie do większej dbałości o naszą planetę, nieustanny rozwój i zaspakajanie głodu wiedzy z każdej dziedziny od archeologii, medycyny po eksplorację kosmosu. A do tego zdjęcia, wykonane przez najlepszych fotografów świata, którzy nad jedynym tematem spędzają miesiące, a nawet lata. To wszystko sprawia, że magazyn „National Geographic Polska" jest tak wyjątkowy – opowiada Agnieszka Franus.
– Do każdego artykułu podchodzimy z pasją i uważnością, aby przedstawić go w jak najbardziej obiektywnej i atrakcyjnej wizualnie formie. Towarzystwo National Geographic wspiera też naukowców i badania naukowe, związane z eksploracją i ochroną środowiska. Do tej pory przyznało ponad 12 tysięcy grantów badawczych. Pogłębiły one nasza wiedzę i pozwoliły nam lepiej zrozumieć świat. A także pomogły ocalić wiele ważnych gatunków i miejsc przed zniszczeniem – dodaje redaktor naczelna „National Geographic Polska".

Czym zajmuje się Towarzystwo National Geographic?
Towarzystwo jest wydawcą znanego na całym świecie czasopisma „w żółtych ramkach", czyli magazynu „National Geographic". W niektórych krajach, w tym w Polsce, ukazują się również inne magazyny z logotypem National Geographic. Szczególnie nad Wisłą dużą popularnością cieszy się pełne podróżniczych inspiracji czasopismo „National Geographic Traveler". Wszystkie nasze wydania znajdziesz na specjalnej podstronie tutaj.
Publikacje Towarzystwa National Geographic mają ponad 40 milionów czytelników na całym świecie. Rzetelność publikowanych materiałów, bogactwo tematów oraz sposób ich prezentowania budują prestiż magazynu „National Geographic" i sprawiają, że profesjonaliści, uznają go za obiektywny autorytet i za najlepsze wydawnictwo w branży.
W Chinach odkryto niezwykłą skamieniałość. To stworzenie z głową dinozaura i tułowiem ptaka
Naukowcy znaleźli pełny szkielet praptaka sprzed 120 milionów lat. Zwierzę to ma cechy zarówno ptaków, jak i dinozaurów. Jak wyglądało?
Podobną popularnością i doskonałą opinią cieszą się filmy dokumentalne z logotypem National Geographic. Towarzystwo National Geographic nazywane bywa „oknem na świat". Magazyny przybliżają czytelnikom nieznane zakątki świata i pozwalają poznać obyczaje ludzi z najdalszych części globu. Temu samemu służą wydawnictwa książkowe, w których wiedza naukowa, świadomość ekologiczna i ponad sto lat poszukiwań badawczych łączą się w fascynującą całość.
W Polsce źródłem wiadomości ze świata kosmosu, archeologii, nauki i przyrody jest również serwis National-Geographic.pl. Na naszej stronie regularnie publikujemy rzetelne informacje o nieustannie zmieniającym się świecie.
Nasz ekspert
Łukasz Załuski
Redaktor naczelny „National Geographic Polska". Uważny obserwator zmieniającego się świata i nowych trendów w technologiach. Miłośnik tenisa i europejskich stolic.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa