Archeolodzy odkryli zaginione chińskie miasto. Jest znane ze starożytnego poematu
W chińskim mieście Nankin archeolodzy odnaleźli pozostałości starożytnego miasta. Changgan dotychczas znane było tylko z poematu autorstwa poety Li Baia. Miasto mogło powstać nawet przed 3 tys. lat.
W tym artykule:
- Archeolodzy odnaleźli miasto znane jedynie z poematu
- Wiersz o mieście Changgan
- Starożytne miasto zostało wybudowane ok. 3100 lat temu
Nankin to stolica prowincji Jiangsu i port nad rzeką Jangcy, w jej dolnym biegu. W przeszłości wielokrotnie było stolicą Chin, a w XVI wieku było to największe miastem na świecie, w którym żyło prawie 700 tysięcy ludzi. Wykopaliska archeologiczne wskazują, że region ten zamieszkany był już ponad 5 tys. lat temu. Z kolei pierwsze pisane wzmianki o samym mieście pochodzą z Epoki Walczących Królestw w okresie 453–221 r. p.n.e.
Archeolodzy odnaleźli miasto znane jedynie z poematu
W mieście odbywały się ostatnio nowe wykopaliska archeologiczne. Naukowcy badali region nieopodal Porcelanowej Wieży, zwanej również Porcelanową Pagodą i Wielką Świątynią Bao’en. Budynek powstał w XV wieku i pełnił funkcję buddyjskiej pagody. Wieża została zniszczona w XIX wieku i odbudowana dopiero w 2015 roku.
Chińscy uczeni poinformowali, że ich prace odsłoniły dowody na osadnictwo i obecność ludzi sprzed ok. 2000–3000 lat. To okres, w którym krajem rządziły dynastia Shang w latach 1600–1046 p.n.e. oraz dynastia Zhou, która panowała od 1046 do 256 p.n.e.
Naukowcy twierdzą, że odkryte pozostałości należą do miasta, które wspomniane jest w wierszu napisanym przez chińskiego poetę Li Baia, który żył w latach 701–762 n.e., za panowania cesarza Xuanzonga.
Wiersz o mieście Changgan
Uważa się, że wraz z Du Fu, był jednym z największych poetów w dziejach literatury chińskiej. Do dziś zachowało się ponad 1000 jego utworów. Co ciekawe, chociaż należał do bocznej linii rodu cesarskiego, prowadził życie włóczęgi i biesiadnika. W swoich wierszach często pisał o winie i kobietach.
Najstarszy system odwadniający w Chinach ma 4 tysiące lat. Miał wspomóc ludzi w zmaganiach z klimatem
Najstarszy system odwadniający osiedla w Chinach ma 4 tysiące lat. Składa się z ceramicznych rur. W ten sposób ludzie radzili sobie z nadmiarem padającego wówczas deszczu. Klimat już wówcz...Miasto, o którym mowa, zostało opisane przez Li Baia w „Poemacie o Changgan”. Wiersz opisuje wielką miłość pary nastoletnich kochanków, którzy w wieku 14 lat wzięli ślub. Narratorką jest dziewczyna, która wyznaje swoje uczucia wobec swojego ukochanego.
– Zbierałam kwiaty, bawiłam się pod moimi drzwiami, kiedy ty, mój kochany, na bambusowym koniu, przyszedł kłusować w kółko (…). Mieszkaliśmy niedaleko siebie na ulicy w Changgan. Oboje jesteśmy młodzi i szczęśliwi – to fragment pierwszego wersetu poematu.
Następne wersy opisują kolejne lata, gdy kochankowie dorastają, a ich miłość staje się coraz silniejsza. W wieku 16 lat jej mąż udaje się w daleką podróż, która trwa wiele miesięcy. Kobieta nie wie, kiedy ukochany wróci i zmaga się z bolesną samotnością.
Starożytne miasto zostało wybudowane ok. 3100 lat temu
Zespół archeologów odkrył fundamenty murów i okrągłe rowy, które pełniły funkcję obronną miasta. Znaleziono również studnie, piece, a także dół rytualny, który wykorzystywany był do składania ofiar ze świń. Datowanie wykazało, że zaginione chińskie miasto mogło mieć ok. 3100 lat. Badacze podkreślają, że miasto prawdopodobnie było fortecą wojskową, głównie ze względu na swoje strategiczne położenie.
– W czasach starożytnych okopy odgrywały kluczową rolę w obronie miasta. Dlatego obecność systemu obronnego składającego się z okopów i murów jest znaczącą oznaką starożytnego miasta – powiedział Chen Dahai, główny archeolog i profesor nadzwyczajny w Instytucie Badań Archeologicznych w Nankin.
Dynastia Tang – życie w najświetniejszym okresie dawnej kultury chińskiej
Każdy cesarski ród zapisał się na kartach historii dynastycznych Chin, jednak to dynastia Tang rozpoczęła najświetniejszą epokę w dziejach państwa. Pod jej rządami w imperium przez dług...W ruinach starożytnego miasta odkryto również artefakty, w tym elementy ceramiczne z trójkątnymi dekoracjami, a także rytualne naczynia. – Warto zauważyć, że ceramika ozdobiona trójkątnymi dekoracjami odzwierciedla relacje handlowe i kulturowe między północnymi i południowymi Chinami w tamtej epoce – powiedział w rozmowie z „Global Times” archeolog Wang Meng, archeolog specjalizujący się w dziejach dynastii Shang i Zhou.
Źródło: Archeology Magazine