Archeolodzy odkryli w Niemczech celtycką komorę grobową o „wyjątkowym znaczeniu naukowym”
W Riedlingen niemieccy archeolodzy odnaleźli doskonale zachowaną drewnianą komorę grobową. Datowanie radiowęglowe wykazało, że pochodzi sprzed 2600 lat. Badacze twierdzą, że została zbudowana przez Celtów. Lud ten znany był z pochówków kurhanowych.
Spis treści:
- W kurhanie odnaleziono szczątki trzech osób
- Kurhan został obrabowany. Pozostały intrygujące ślady
- Kim byli Celtowie?
– Odnalezienie grobu w Riedlingen to niezwykły moment dla niemieckiej archeologii – mówił Dirk Krausse, archeolog z regionu Badenii-Wirtembergii, który brał udział w wykopaliskach. Komora miała około 3,4 x 4 m. Została wybudowana z masywnych dębowych belek, które były wyjątkowo dobrze zachowane.
Komora znajdowała się w centrum bardzo dużego kopca grobowego o średnicy 65 m i wysokości niemal 6 m. Badacze twierdzą, że środowisko, w którym było mało tlenu, chroniło drewno przed rozkładem. – Takie warunki stworzyły idealne środowisko dla zachowania konstrukcji przez tysiące lat – dodał Krausse. Kurhan najprawdopodobniej był przeznaczony dla pochówków elity celtyckiej, prawdopodobnie władców. Wzniesiono go w połowie I tysiąclecia p.n.e.
W kurhanie odnaleziono szczątki trzech osób
Co ciekawe, naukowcy podkreślają, że odkryty kopiec grobowy Celtów jest dopiero drugą taką konstrukcją odnalezioną w Niemczech. Wstępne badania wykazały, że drewno z komory pochodzi z ok. 585 roku p.n.e., co oznacza, że prawdopodobnie, że cała komora została również wzniesiona w tym samym roku.
W całym kurhanie odkryto szczątki trzech osób. Jedne znajdowały się w komorze grobowej, drugie, pochodzące z późniejszego okresu, odnaleziono kilkanaście metrów od celtyckiego grobu, a trzecie były skremowane i spoczęły w urnie. Te ostatnie datowane są na 600 rok p.n.e.
Analiza szczątków z komory wykazała, że należały do mężczyzny. Archeolodzy twierdzą, że zmarł w wieku 15-20 lat. Badanie kości sugeruje, że miał najwyżej 168 cm wzrostu. Z kolei kości człowieka pochowanego poza komorą również należały do mężczyzny. Ten był nieco starszy i mógł mieć nawet 35 lat.
Kurhan został obrabowany. Pozostały intrygujące ślady
Niestety, w środku komory nie znaleziono żadnych darów grobowych. Badacze uważają, że pomimo tego, iż konstrukcja została porządnie zabezpieczona, nie stanowiła przeszkody dla złodziei, którzy obrabowali ten starożytny pochówek. Nie wiadomo, kiedy to się stało, ale niewykluczone, że mogło do tego dojść w tym samym okresie, gdy Celtowie żyli jeszcze na tych terenach.
Badania terenowe ujawniły jednak, że złodzie stworzyli dwa tunele w kurhanie i przedostali się do środka komory grobowej przez wydrążony otwór w suficie. Przestępcy zostawili po sobie ślady. W jednym z tuneli odkryto także kilka gwoździ, które mogły pochodzić z czterokołowego rydwanu, który umieszczony został w komorze wraz ze zmarłym. Niemieccy badacze podkreślają, że rydwan w grobowcu był charakterystycznym elementem celtyckich pochówków królewskich.
Kim byli Celtowie?
Celtowie rozwinęli stosunkowo wysoki poziom rozwoju i technologii, ale nigdy nie stworzyli zintegrowanego i jednolitego państwa. Lud ten był rozproszony po całej Europie. W wielu częściach kontynentu zostali podbici przez Cesarstwo Rzymskie, a później zasymilowali się ze społeczeństwem imperium.
Jedynie Celtowie w Wielkiej Brytanii i Irlandii zachowali niezależność. Upadek cesarstwa spowodował w Europie powrót do tradycji celtyckich wśród Germanów, Słowian i Bałtów. Odrodzenie tej kultury zaobserowano również w V wieku na terenach Irlandii i Szkocji, po dotarciu na te ziemie chrześcijaństwa oraz w II poł. XIX wieku.
Niestety, Celtowie nie zostawili po sobie źródeł pisanych, dlatego większość informacji, jakie posiadamy o tym ludzie, pochodzi z odkryć archeologicznych, takich jak to w Riedlingen. Właśnie dlatego wciąż jest jeszcze wiele tajemnic, szczególnie dotyczących wierzeń i obrzędów Celtów.
Źródło: Ministerium für Landesentwicklung und Wohnen Baden-Württemberg.