Archeolodzy odkryli w Polsce celtycki hełm. Najbardziej podobny pochodzi z Austrii
Przełomowe odkrycie archeologiczne na Mazowszu. Naukowcy odkryli na „Łysej Górze” w Bagienicach Wielkich celtycki hełm wykonany z brązu. To najstarsze takie znalezisko z terenu Polski.
Projekt badań wykopaliskowych w Bagienicach Wielkich prowadzą wspólnie naukowcy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (PMA) i Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Wspaniałe odkrycie. Najstarszy celtycki hełm w Polsce
Jak przekazali naukowcy w mediach społecznościowych, był to jeden z najważniejszych sezonów badań na Łysej Górze. – Dlaczego najważniejszy? Ponieważ w trakcie badań dokonano odkrycia zmieniającego dotychczasowe postrzeganie skali kontaktów ze światem celtyckim w starszym okresie przedrzymskim – uważają badacze. Kierownikami wykopalisk są dr Wojciech Borkowski i dr Bartłomiej Kaczyński z PMA.
Wewnątrz jednej z odkrytych jam (jej wypełnisko było zwęglone) na głębokości ok. 1,2 m archeolodzy znaleźli cztery żelazne siekiery i półkosek. A także, co najciekawsze – celtycki hełm z brązu z IV wieku p.n.e. Jest to drugie z ziem polskich tego typu znalezisko po hełmie z miejscowości Siemiechów odkrytym kilka dekad temu. I bez wątpienia bardziej spektakularne – tak sądzą odkrywcy. Warto też zaznaczyć, że nowe znalezisko jest o kilkaset lat starsze od hełmu z Siemiechowa.
Jak wyglądał hełm z Łysej Góry?
Hełm pierwotnie miał stożkowatą czaszę zakończoną podwójnym guzkiem. Zachował się też łukowato ukształtowany nakarczek, zdobiony przykrawędnymi liniami. Hełm nie był jednak wyposażony w ochraniacze policzków.
Ze względu na zły stan zachowania artefaktu, bezpośrednio po odkryciu przewieziono go do Działu Konserwacji Muzealiów PMA. Konserwacja zabytku potrwa parę miesięcy. Naukowcy liczą, że uda się go zrekonstruować z wielu fragmentów.
Ale już teraz wiadomo, że są to pozostałości po hełmie celtyckim z brązu podobnym do typu Berru, datowanym na IV w. p. n. e. Naukowcy wytropili nawet najbardziej podobne hełmy z zachodniej Europy. Pochodzą z Austrii, ze stanowiska Dürrnberg bei Hallein. Z kolei kompletne okazy można zobaczyć w Muzeum Celtów w Hallein (Keltenmuseum Hallein).
– Jako archeolodzy, konserwatorzy i muzealnicy zrobimy co w naszej mocy, aby ten unikatowy zabytek zabezpieczyć, włączyć do obiegu naukowego i odpowiednio wyeksponować na wystawie stałej, aby jako dowód wyjątkowości polskiego dziedzictwa archeologicznego był dostępny dla zwiedzających – zapewnili odkrywcy.
Celtowie w Polsce? Coraz więcej informacji
Celtowie zamieszkiwali tereny naszego kraju od ok. 400 do ok. 120 r. p.n.e. Początkowo zasiedlali jednak tylko południe obecnej Polski. Około dekadę temu udowodniono, że Celtowie żyli również na Kujawach, ale dopiero od I wieku p.n.e.
W ostatnim czasie na światło dziennie wychodzi coraz więcej zabytków związanych z pobytem Celtów w Polsce. Niektóre zmieniają wyobrażenie o rozprzestrzenieniu tego ludu na naszym ziemiach. W czerwcu archeolodzy ogłosili odkrycie na dnie jednego z jezior na Kujawach szeregu przedmiotów z metalu złożonych w ofierze przez Celtów już w III wieku p.n.e.
Zdaniem jednego z badaczy stanowiska, prof. Bartosza Kontnego z Wydziału Archeologii UW, jest to pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski. – Odkrycie jest rewolucyjne również dlatego, że nikt nie spodziewał się Celtów tak daleko na północy już w III wieku p.n.e., bo tak datowane są znaleziska – dodał.
Źródło: Fanpage misji Łysa Góra "Rembielin". Centrum osadnicze z wczesnej epoki żelaza.