W tym artykule:

  1. Niektóre rzymskie drogi są z nami do dziś
  2. Jak to możliwe, że drogi przetrwały przez tyle czasu?
Reklama

Odnaleziona droga zbudowana została z kamieni rzecznych, które zostały sklejone zaprawą. Orientacja drogi rzymskiej wskazywała kierunek północ-południe i prawdopodobnie jest związana z siecią ulic rzymskiej osady Napoca.

Niektóre rzymskie drogi są z nami do dziś

Według archeologa Cristiana Dima z Narodowego Muzeum Siedmiogrodu, drogi wykonywane przez Rzymian były użytkowane jeszcze przez długi czas po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Są miejsca, w których wykorzystywane są do dziś. Wiele z nich zachowało swój pierwotny wygląd przez ponad 2000 lat.

Najczęściej rzymskie drogi możemy spotkać na obszarach wiejskich. W mieście trudniej o zachowanie ich w dobrym stanie, głównie przez ciągłe prace remontowe.

Archeolodzy byli zaskoczeni tym, w jak dobrym stanie jest znaleziony fragment drogi. To kolejne potwierdzenie, że już w tamtych czasach budownictwo było na wysokim poziomie. Wcześniejsze analizy wykazały, że drogi rzymskie wciąż mają duży wpływ na nasze życie.

Co szkielety sprzed 5000 lat mówią nam o zmianach klimatycznych?

Okazuje się, że z badań starych kości wiele możemy się dowiedzieć o zmianach klimatycznych. Najnowsze badania pokazały, że najlepiej współpracujące społeczności łatwiej przystosowyw...
badanie szkieletów
Co szkielety sprzed 5000 lat mówią nam o zmianach klimatycznych., fot: DeAgostini / Getty Images

Jak to możliwe, że drogi przetrwały przez tyle czasu?

Według rumuńskiego archeologa, rzymskie drogi przeszły próbę czasu, ponieważ były regularnie konserwowane i używane. Dodatkowo zaawansowana technologia wykorzystana przez Rzymian przy budowaniu dróg pomogła w zachowaniu ich w bardzo dobrym stanie przez długi czas.

Reklama

„Mieli wtedy dość zaawansowaną technologię. Wykonano dość solidną konstrukcję, z dużymi kamieniami u podstawy, następnie małymi kamieniami, a następnie dużymi płytami u góry, mniej lub bardziej przetworzonymi. Na mniejszą skalę konstrukcja ta bardzo przypomina to, co zachowało się do dziś w Pompejach” – wyjaśnił Cristian Dima.

Nasz ekspert

Piotr Kolasa

Pasjonat motoryzacji, podróży i piłki nożnej. W redakcji National-Geographic.pl odpowiada za media społecznościowe i nowe technologie.
Reklama
Reklama
Reklama