Archeolodzy odnaleźli glinianą figurkę, która przedstawia prehistoryczne bóstwo
Niezwykle rzadką figurkę znaleziono w niemieckiej Bawarii. Naukowcy uważają, że to bogini wody z epoki żelaza.

W tym artykule:
- Eksperci podejrzewają, że figurka należała do ludzi z kultury halsztackiej
- Figurka przedstawia wizerunek bogini wody
- Kultura halsztacka
Do odkrycia figurek doszło przypadkiem. Podczas prac budowlanych przy obwodnicy Mönchstockheim, archeolodzy postanowili przeprowadzić wykopaliska w małym wąwozie, niedaleko rzeki Unkenbach, który wkrótce miał zostać zakopany. Okazało się, że w ziemi zakopanych było kilka prehistorycznych artefaktów. To między innymi: gliniana figurka, ceramika, narzędzia wykonane z kości i gliniany stempel.
Eksperci podejrzewają, że figurka należała do ludzi z kultury halsztackiej
Archeolodzy twierdzą, że figurka prawdopodobnie pochodzi z okresu od VIII do V wieku p.n.e. Uczeni podkreślają, że w czasach epoki żelaza w tym miejscu znajdowała się osada kultury halsztackiej. Drobny posążek z wizerunkiem kobiety ma zaledwie 19 cm wysokości. Postać nie ma nóg, a jej tułów jest przyklejony do glinianej podstawki. Głowa jest nieproporcjonalnie większa i ma po pięć dziurek z lewej i prawej strony.
Kamienne figurki Wenus sprzed 30 tys. lat miały chronić ludzi przed zmianami klimatu
Lekarz z Colorado zaproponował ciekawą teorię na temat słynnych figurek otyłych kobiet wyrzeźbionych w kamieniu około 30 tys. lat temu. Specjalista w leczeniu nadciśnienia przekonuje, że t...
Eksperci, którzy podjęli się analizy znalezisk, twierdzą, że przedmioty musiały zostać zakopane w ziemi celowo, w formie ofiary. Naukowcy z Bawarskiego Urzędu Ochrony Zabytków podejrzewają, że miejscowa ludność z kultury halsztackiej prawdopodobnie traktowała figurkę jako przedmiot kultu pewnej bogini.
Figurka przedstawia wizerunek bogini wody
Uczeni dodają, że być może wąwóz, w którym znaleziono artefakty, był uświęconym miejscem kultu. W przeszłości lokalna ludność prawdopodobnie czerpała woda z tego miejsca. – Prehistoryczni ludzie uznawali niektóre ważne dla nich miejsca za święte. Ta mała figurka mogła być darem rytualnym lub przypisywano jej magiczne właściwości – zastanawia się prof. Mathias Pfeil.
Archeolodzy odnaleźli enigmatyczną drewnianą figurkę. Pochodzi z czasów kultury Chimú
Badacze odkryli drewnianą figurkę w mieście Chan Chan, które było niegdyś stolicą królestwa Chimú, aż do podbicia przez Inków.
Według badaczy miejsce prawdopodobnie było ku czci bogini wody. Z drugiej strony, nie jest do końca jasne, do kogo należał ów przedmiot – Podobne figurki wykonane z gliny znane są z regionu zachodniego Morza Czarnego i pochodzą z V wieku p.n.e. Inne znaleziska z regionu wskazują, że nasza figurka jest znacznie młodsza. To daje nam spore pole do interpretacji – podkreśla dr Stefanie Berg, konserwatorka zabytków.
Kultura halsztacka
Data pochodzenia figurki zbiega się z czasem istnienia kultury halsztackiej, która rozwijała się w latach 800-400 p.n.e. Jej nazwa pochodzi od stanowiska archeologicznego, które znajduje się w Hallstatt, w austriackich Alpach. Pierwsze ślady odkryto w II połowie XIX wieku. Archeolodzy wykopali wówczas dużą nekropolię.
Archeolodzy odnaleźli w Niemczech tajemniczą figurkę z epoki brązu. Kogo przedstawia?
Figurka została odnaleziona w dolinie rzeki Tollense, w północnych Niemczech. W tym samym miejscu, w którym w XIII wieku p.n.e. odbyła się jedna z bardziej zagadkowych bitew w historii.
Ludność halsztacka zamieszkiwała dzisiejszą wschodnią Francję, Niemcy i Szwajcarię oraz Bośnię i Hercegowinę, Siedmiogród, Słowację i wschodnie Alpy. Znaleziska archeologiczne wykazały, że przedstawiciele kultury halsztackiej budowali silnie ufortyfikowane osady, które były centrami gospodarczo-handlowo-religijnymi. Historycy uważają, że ci prehistoryczni ludzie oddawali część siłom natury, ale rozpowszechniony wśród nich był kult tzw. „Wielkiej Matki”.
Źródło: Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege.
Nasz ekspert
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa