Reklama

W tym artykule:

  1. Projekt ma na celu zbadania kultury Gaunczów na Wyspach Kanaryjskich
  2. Do dziś nie jest jasne, w jaki sposób Gaunczowie dostawali się do jaskiń, które powstały wysoko nad ziemią
  3. Jaskinie miały dwie podstawowe funkcje
  4. Kim byli Gaunczowie?
Reklama

Groty znajdowały się w północnej części Teneryfy, w okolicy miast San Cristóbal de La Laguna, El Rosario i Los Realejos. Najnowsze badania prowadzone były pod przewodnictwem archeolożki Nurii Álvarez oraz speleologa Eduardo Díaza. Naukowcy przyznają, że dostęp do nich był bardzo utrudniony. Badacze musieli wspiąć się, aby się do nich dostać.

Projekt ma na celu zbadania kultury Gaunczów na Wyspach Kanaryjskich

Odkrycie jest częścią projektu, za który odpowiada biuro dziedzictwa kulturowego Wysp Kanaryjskich. Władze chcą zbadać wszystkie jaskinie z okresu, w którym te ziemie zamieszkiwali Gaunczowie. Eksperci przyznają, że znaczna część grot znajduje się w trudno dostępnych miejscach.

Archeolodzy odnaleźli grobowce ponad 65 brytyjskich monarchów. Mogą być związani z legendą o Królu Arturze

Według najnowszych badań, grobowce odnalezione na Wyspach Brytyjskich należały do brytyjskich królów, ich rodzin oraz bardzo wpływowych osób. Naukowcy twierdzą, że pochodzą z tak zwanych...
Tintagel
ruiny zamku Tintagel, fot. Getty Images

To oznacza, że prawdopodobnie od setek lat pozostały w nienaruszonym stanie. Naukowcy mają nadzieję, że pomoże im to znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące kultury pierwszych mieszkańców Teneryfy i pozostałych Wysp. –To niezwykle ważne w kontekście zrozumienia tego, jak żyli i umierali Gaunczowie – mówi Nuria Álvarez. Archeolożka podkreśla również, że ich prace są w tej chwili w fazie wstępnej.

Do dziś nie jest jasne, w jaki sposób Gaunczowie dostawali się do jaskiń, które powstały wysoko nad ziemią

Zespół naukowców rozpoczął projekt już w 2017 roku. Wszystko zaczęło się od tego, że na La Palmie archeolodzy odnaleźli pierwsze malowidła naskalne. To skłoniło ich do dalszych badań. W latach późniejszych archeolodzy skupili się na Teneryfie.

Autorzy odkrycia chcą teraz dokładnie zbadać wszystkie nowe jaskinie. Chodzi przede wszystkim o to, aby dowiedzieć się, jak i w jakim celu je wykorzystywali oraz jak się do nich dostawali. Do dziś jest to element sporu historyków, którzy zajmują się kulturą Gaunczów.

Las Palmas to nie tylko piękne plaże. Z czego słynie to hiszpańskie miasto?

Atlantycki wiatr, w którym wyczuwa się atmosferę minionych wieków, grillowane sardynki i pomarszczone ziemniaczki (papas arrugadas) z sosem mojo, tropikalna roślinność i piaszczyste plaże ..
Las Palmas fot. Getty Images
fot. Getty Images

Nona Perera, szefowa biura ds. Dziedzictwa kulturowego Wysp Kanaryjskich dodaje również, że prace mają na celu również zakonserwowanie tych obiektów i zabezpieczenie ich między innymi przed erozją.

Jaskinie miały dwie podstawowe funkcje

Archeolodzy, którzy brali udział w badaniach przekazali w oświadczeniu, że jaskinie, które dotychczas odnaleziono, służyły jako grobowce. Badacze podkreślają jednak, że niektóre z nich pełniły też funkcję mieszkalną, o czym wiemy z niektórych źródeł pisemnych. Naukowcy podkreślają, że ich projekt ma w końcu rzucić światło na tryb życia Gaunczów.

Co ciekawe, jedną z najważniejszych jaskiń na Teneryfie jest Cueva del Viento (jaskinia wiatru). To jaskinia lawowa, która ma długość ok. 17 km długości i jest szóstą co do długości jaskinią pochodzenia wulkanicznego na świecie. Guanczowie zamieszkiwali ją już w VI w p.n.e. Archeolodzy w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia odnaleźli pozostałości po ich pochówku.

Kim byli Gaunczowie?

Czynny wulkan, czarne plaże i błękitny ocean. Teneryfa – kawałek nieba na ziemi

Teneryfa to turystyczny raj, słynący z różnorodności klimatu i krajobrazu. Czynny wulkan, czarne plaże i popularne kurorty nad oceanem, to nie jedyne atuty Teneryfy. Sprawdź czego jeszcze mo...
Teneryfa: poznaj atrakcje, które oferuje hiszpańska wyspa. Co warto zobaczyć na Teneryfie? (fot. Getty Images)
Teneryfa: poznaj atrakcje, które oferuje hiszpańska wyspa. Co warto zobaczyć na Teneryfie? (fot. Getty Images)

Najstarsze źródła historyczne mówią o tym, że Gaunczowie to pierwsi ludzie, którzy zamieszkali na Wyspach Kanaryjskich ok. 2500 lat temu. Zamieszkiwali głównie tereny górskie i jaskinie skalne. Mówili swoim własnym językiem. Archeolodzy odnaleźli różne przedmioty, które ludność ta wytworzyła setki, a nawet tysiące lat temu. To między innymi ceramiczna biżuteria, broń i odzież z kozich skór i tkanin.

Bardzo prawdopodobne jest, że Gaunczowie byli wysokimi blondynami o niebieskich oczach. Badania wykazały, że przypominali ludzi z Cro-Magnon. Niektóre źródła wskazują, że mogli być spokrewnieni ze starożytnimi Berberami. W 1495 roku Guanczowie zostali podbici i pokonani przez Hiszpanów, a ich kultura została niemal całkowicie zniszczona. Teneryfa była ostatnią kolebką ich dziedzictwa.

Reklama

Źródło: Heritage Daily

Reklama
Reklama
Reklama