Archeolodzy odnaleźli skarb we Wrocławiu. To złote monety z XVIII wieku
W trakcie najnowszych wykopalisk archeologicznych we Wrocławiu badacze odnaleźli złote monety, które pochodzą z XVIII wieku. Odnaleziono je w dawnych grobach ludzi, którzy zginęli prawdopodobnie w trakcie wojen śląskich.
W tym artykule:
- Monety pochodzą z czasów wojen śląskich
- Trzy wojny śląskie pomiędzy Prusami a Austrią
- Złote monety znajdowały się w XVIII-wiecznych grobach
Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, które jest jednym z oddziałów Muzeum Miejskiego, poinformowało, że w trakcie najnowszych badań odnaleziono trzy złote monety. Pochodzą z połowy XVIII wieku.
Wykopaliska prowadzone były na terenie budowy, niedaleko ulic Legnickiej, Sokolniczej i Nabycińskiej. Badacze przekazali, że na przełomie XII i XIII wieku znajdowały się tu wsie Nabytin i Stapin. Następnie teren należał do Przedmieścia Mikołajskiego.
Monety pochodzą z czasów wojen śląskich
W oficjalnym komunikacie przekazano, że podczas prac archeologicznych odkryto masowe groby, w których prawdopodobnie pochowano zmarłych, którzy polegli w trakcie wojen śląskich. – W latach 1768–1783 teren został w części wschodniej i środkowej zagospodarowany na potrzeby rozwijanych przez Prusaków fortyfikacji bastionowych rawelinu dzieła mikołajskiego – tłumaczą archeolodzy.
W latach 1740–1763 odbyły się trzy wojny śląskie. Austria Habsburgów walczyła z Prusami Hohenzollernów o panowanie nad Śląskiem. Jedną z głównych przyczyn były prześladowania protestantów przez Habsburgów i narastająca wrogość między w większości luterańską ludnością bogatej prowincji a Austriakami. W XVIII wieku Śląsk był bowiem podzielony pomiędzy Austrię i Królestwo Prus.
Trzy wojny śląskie pomiędzy Prusami a Austrią
W wyniku coraz większych napięć król Fryderyk II Wielki postanowił zaatakować Śląsk. Pruski władca uzasadniał swoją decyzję również roszczeniami dynastycznymi. Wynikały one z podpisanego w 1537 roku układu o przeżycie pomiędzy elektorem brandenburskim Joachimem II Hektorem i księciem śląskim Fryderykiem II z dynastii Piastów. W nowożytnej Europie była to umowa, na mocy której strona żyjąca po śmierci drugiej obejmuje władztwo nad podległymi jej ziemiami. Jednak układ przez ponad 200 lat nie został zrealizowany i terytorium Śląska w końcu przejęli Habsburgowie.
Z drugiej strony, Prusy były związane z Habsburgami tzw. sankcją pragmatyczną. To wyjątkowy dekret monarchy, który określał prawa o istotnym charakterze. Umowa zobowiązywała Fryderyka II do zachowania jedności wszystkich ziem Austrii Habsburgów oraz wsparcia dla Marii Teresy, która była dziedziczką i następczynią korony.
Trzecia wojna śląska okazała się najbardziej wyniszczająca dla samego Wrocławia. Zginęło wówczas wielu ludzi, a miasto ucierpiało w wyniku bombardowania artyleryjskiego. W 1763 roku walki zakończyły się pokojem w Hubertusburgu, a Śląsk został przejęty przez Prusy Fryderyka II. Oznaczało to, że region stracił wszystkie dotychczasowe przywileje.
Złote monety znajdowały się w XVIII-wiecznych grobach
Stolica Dolnego Śląska otrzymała jednak tytuł miasta królewskiego i stała się trzecią obok Berlina i Królewca rezydencją monarchy. Co więcej, na przełomie XVIII i XIX wieku Wrocław był najbogatszym miastem królestwa Prus. Szacuje się, że w 1803 roku dochody miasta wynosiły 4-krotność dochodów Królewca i 3,5-krotność dochodów Berlina.
Wrocławscy naukowcy poinformowali, że odnalezione grobowce znajdowały się pod warstwą budynków, które powstały kilkadziesiąt lat po wojnach śląskich. – W części zachodniej, pod ziemią i fundamentami zabudowy dziewiętnastowiecznej oraz współczesnej, przetrwały masowe groby, będące świadectwem tragicznych wydarzeń związanych najpewniej ze zdobywaniem miasta przez armię Pruską w trakcie wojen śląskich – twierdzą badacze.
Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Podpowiadamy
Województwo śląskie zajmuje mocną pozycję na turystycznej mapie Polski. To jedno z tych miejsc, które oferują niezwykle różnorodne atrakcje. Coś dla siebie znajdą tam miłośnicy kunszto...To w tych grobach odnaleziono trzy bardzo dobrze zachowane monety. Pierwszą był złoty dukat Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, który został wybity w 1748 roku. Ważył 3,5 g, a jego próba to 0,986. Drugą był złoty dukat Franciszka I Stefana Lotaryńskiego. Władca urodzony 8 grudnia 1708 roku był księciem Lotaryngii i Cieszyna, Wielkim Księciem Toskanii, a także cesarzem rzymskim. Ten ostatni tytuł odnosił się do władców Królestwa Niemieckiego, którzy nadawali sobie tytuł „cesarza rzymskiego narodu niemieckiego”.
Dukat księcia Franciszka I wybito w 1750 roku w mennicy w Karlsburgu. Ostatnią monetą był pół złoty suweren, który został wybity na cześć małżonki księcia Lotaryngii – Marii Teresy Habsburg. Moneta powstała w 1750 roku w mennicy w Antwerpii. Ważyła 5,53 g, a jej próba wynosiła 0,920.
Źródło: PAP