Archeolodzy odnaleźli skarbonkę sprzed 1400 lat. Znajdowała się w ruinach starożytnego miasta
W depozycie znajdowało się 10 monet, które zostały wybite ok. 1400 lat temu. Naukowcy uważają, że skrytka rzeczywiście mogła być dawną skarbonką. Znaleziska dokonano na terenie dzisiejszej Turcji.
W tym artykule:
- Nowe odkrycie w starożytnym Hadrianopolis nieopodal Eskipazar
- Bizantyjska skarbonka pochodzi z czasów Konstansa II
- Najstarsze skarbonki na świecie
Karabük to prowincja na północy Turcji w regionie Morza Czarnego. Znajduje się na trasie dawnego szlaku handlowego pomiędzy Amasrą na wybrzeżu a środkową Anatolią. Najwcześniejszym stanowiskiem archeologicznym w tym regionie jest Yazıboy, które znajduje się w dzisiejszym Eskipazar. Badacze uważają, że jeden z kurhanów z tej wsi pochodzi nawet z 2500 r. p.n.e.
Nowe odkrycie w starożytnym Hadrianopolis nieopodal Eskipazar
W czasach starożytnego Rzymu w regionie znajdowało się Hadrianopolis. Było zamieszkane od co najmniej I wieku p.n.e. do VIII wieku n.e. W II wieku n.e. miasto nazwano na cześć rzymskiego cesarza Hadriana.
Odkryto tu wiele fontann, świątyń i łaźni rzymskich, a nawet teatry i typowo rzymskie elementy architektoniczne. Większość z nich została jednak odkopana stosunkowo niedawno. Dużym problemem dla dziedzictwa narodowego były trwające tu w przeszłości nielegalne wykopaliska.
To właśnie na terenie starożytnego rzymskiego miasta archeolodzy prowadzili najnowsze badania. Naukowcom udało się odkryć 10 monet, które schowano w ceramicznej skrytce. Zabytki miały prawie 1400 lat. Uczeni sugerują, że artefakt, w który zdeponowano monety, to dawna skarbonka. Przedmiot przypominał starożytną wazę bez większych zdobień i ornamentów.
Bizantyjska skarbonka pochodzi z czasów Konstansa II
Tegoroczne wykopaliska prowadził Ersin Çelikbaş, archeolog i wykładowca na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Karabük (KBÜ). W pracach brał udział zespół składający się z niemal 60 osób. Skarbonka znajdowała się w nowo odkrytym budynku. Odkryto ją w pomieszczeniu, które prawdopodobnie było kuchnią.
– Na podstawie znalezionych w nim zabytków zakładamy, że mogła być to kuchnia. Wśród odkopanych przedmiotów znajdowały się różne naczynia i przybory kuchenne. Stratygrafia wskazuje na długotrwałe użytkowanie budynku, chociaż szczegóły dotyczące jego końcowej fazy pozostają niejasne – powiedział Çelikbaş.
Monety w skarbonce archeolodzy datują na czasy Konstansa II. To cesarz bizantyjski, który panował w latach od 641 do 668 roku. Był synem Konstantyna III i Gregorii. Tron odziedziczył po wuju Herakleonasie, który został obalony w wyniku zamieszek w Konstantynopolu. Naukowcy podkreślają, że monety są dowodem na to, że budynek był wciąż używany w VII wieku.
W Turcji dokonano niezwykłego odkrycia. Odnaleziono olbrzymią rzymską mozaikę
Podczas najnowszych wykopalisk w południowo-wschodniej Turcji archeolodzy odnaleźli częściowo zachowaną rzymską podłogę pokrytą mozaiką. Miała powierzchnię ponad 100 metrów kwadratowych.– Podejrzewamy, że ten depozyt służył jako prymitywna forma skarbonki. Prawdopodobnie skarb należał do kobiety, która żyła w tym gospodarstwie domowym. Jednak wszystko wskazuje na to, że pieniądze nie były ukryte ani zakopane. Być może były to zwyczajne oszczędności – stwierdził Çelikbaş.
Najstarsze skarbonki na świecie
Dowody archeologiczne wskazują, że najstarsze skarbonki pochodzą z II wieku p.n.e. Odnaleziono je w jońskiej kolonii Priene, w dzisiejszej Turcji. Przedmiot miał kształt miniaturowej greckiej świątyni ze szczeliną na monety, która znajdowała się na frontonie.
Skarbonki odkrywano również w rzymskich Pompejach i Herkulanum. Miały najróżniejsze formy i kształty. Artefakty te szczególnie popularne były w prowincjach rzymskich z okresu późnego, m.in. w Wielkiej Brytanii i wzdłuż Renu. – Odkopanie monet w Hadrianopolis rzuca światło na końcową fazę użytkowania odkrytego budynku. Oferuje cenny wgląd w starożytne praktyki domowe i życie codzienne w czasach Bizancjum – stwierdził autor odkrycia.
Źródło: Anadolu Agency.