Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Sztylet z epoki miedzi w jaskini z okresu paleolitu
  2. Rozwój technologiczny społeczności północnych Włoch
  3. Powiązania z mało znaną kulturą Cetina

Naukowcy z Uniwersytetu w Wenecji, a także ze Słowenii prowadzili wykopaliska w jaskini Tina Jama, która znajduje się we włoskiej miejscowości Sgonico w północnej części kraju, w prowincji Triest. W trakcie prac badaczom udało się odnaleźć szereg artefaktów kamiennych, a także pozostałości wyrobów ceramicznych i fragmenty ludzkich czaszek. Wśród prehistorycznych przedmiotów archeolodzy odkryli także sztylet datowany na epokę miedzi.

Sztylet z epoki miedzi w jaskini z okresu paleolitu

– Wykopaliska w jaskini Tina Jama odsłoniły warstwy z epoki brązu i schyłkowej epoki miedzi. Najstarsze odkryte przedmioty miały ponad 9000 lat. Właśnie dlatego dużym zaskoczeniem było znalezienie tu przedmiotu wykonanego z metalu. Odkrycia te mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia przemian technologicznych, kulturowych i społecznych Europy w tym okresie – mówi główna autorka badań, archeolożka Elena Leghissa.

– Moment, w którym odkryliśmy sztylet, był niewiarygodny. Nie mogliśmy w to uwierzyć. Znalezienie metalowych artefaktów, zwłaszcza sztyletu, było w tym miejscu zupełnie nieoczekiwane – relacjonuje Live Science Bernardini. W oświadczeniu badacze napisali, że odkrycie rzadkiego sztyletu, datowanego na drugą połowę III tysiąclecia p.n.e., jest wyjątkowe i rodzi pytania dotyczące tego, jak jaskinia była wykorzystywana w ciągu ostatnich tysięcy lat. – Musiało być to ważne miejsce dla prehistorycznych społeczności, biorąc pod uwagę, że tak cenne artefakty znaleziono we wnętrzu jaskini – dodaje Leghissa.

Rozwój technologiczny społeczności północnych Włoch

Sztylet ma długość ok. 10 cm i kształt szerokiego liścia. Naukowcy podkreślają, że we Włoszech nie odnaleziono wielu podobnych artefaktów. – Sztylet z Tina Jamy można porównać z podobnymi znaleziskami ze słynnego stanowiska archeologicznego w pobliżu Lublany w Słowenii – podkreślają archeolodzy.

Badania, które prowadzone są już od wielu miesięcy mają na celu zrekonstruowanie historii północnych regionów Adriatyku przy użyciu współczesnych metod badawczych. – Wykopaliska te są wznowieniem badań archeologicznych w jaskiniach krasowych po kilkudziesięciu latach – napisali naukowcy w oświadczeniu.

Odkryto również konstrukcję z kamiennych płyt i bloków, która prawdopodobnie zamykała wejście do jaskini. Została wybudowana w okresie od 2000 do 1500 roku p.n.e. – Funkcja tej konstrukcji wciąż jest dla nas tajemnicą, ale być może miała związek z praktykami pogrzebowymi. Bardzo możliwe jednak, że była to swoista brama, która chroniła wnętrze jaskini przed potężnym wiatrem. Chodziło o to, aby pochówki znajdujące się w środku nie uległy zniszczeniu – wyjaśnia Leghissa.

Powiązania z mało znaną kulturą Cetina

W jaskini odnaleziono również ślady paleniska starszego niż kamienna konstrukcja. Naukowcy uważają, że z groty najprawdopodobniej korzystało wiele grup ludzi i każda wykształcała tu swoje własne rozwiązania i praktyki. – Ponadto fragmenty czaszek wskazują, że jaskinia była w niektórych okresach prehistorii wykorzystywana jako miejsce pochówku – powiedział Federico Bernardini, jeden z autorów odkrycia.

– Znaleziska sugerują bliskie kontakty z obszarami Dalmacji w drugiej połowie III tysiąclecia p.n.e. – czytamy w oświadczeniu. – Na podstawie naszych badań uważamy, że niektóre grupy zamieszkujące jaskinie, mogły być powiązane z kulturą Cetina, która rozwijała się na terenie współczesnej Chorwacji – dodają badacze.

Kultura ta istniała we wczesnej epoce brązu w latach 1900–1600 p.n.e.. Nazwa pochodzi od licznych stanowisk wzdłuż chorwackiej rzeki o tej samej nazwie. Przedstawiciele tej kultury najczęściej żyli w jaskiniach, a rzadziej w osadach. Swoich zmarłych bardzo często chowali w skalnych grotach, a skremowane szczątki swoich bliskich składali w glinianych naczyniach.

Reklama

Źródło: Live Science.

Nasz autor

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama