Archeolodzy odszyfrowali wróżby z babilońskich tabliczek. Są bardzo szczegółowe
Przepowiednie z glinianych tabliczek znalezionych na terenie byłego starożytnego miasta rzucają nowe światło na wierzenia astrologiczne Babilończyków. Tysiące lat temu uważano, że pojawienie się zaćmienia Księżyca może realnie przekładać się na losy władcy.
W tym artykule:
Babilończycy byli prekursorami w dziedzinie astronomii i astrologii. Wiele z ich wierzeń w kolejnych milleniach nie znalazło jednak poparcia naukowego. Jakby choć wiara w to, że zaćmienia Księżyca miały głębokie znaczenie dla losów władców. Więcej na ten temat zdradzają gliniane tabliczki pochodzące z Babilonii. Archeolodzy znaleźli je w miejscu, gdzie ponad 3 tys. lat temu rozwijało się starożytne miasto Sippar. Dziś znajduje się tam stanowisko archeologiczne Abu Habbah.
Od ponad stu lat te cenne artefakty astrologiczne przechowywane są w British Museum. Nareszcie wiemy, jakie tajemnice skrywają. Zachowane tabliczki zawierały przepowiednie związane ze zjawiskami astronomicznymi. Zaćmienie Księżyca było często interpretowane jako zły omen, mogący zwiastować śmierć króla lub inne katastrofalne wydarzenia.
W co wierzyli Babilończycy?
Odkrycie i przetłumaczenie tych tabliczek przez archeologów Andrew George'a i Junko Taniguchi dostarcza nowego, cennego wglądu w myślenie starożytnych Babilończyków. Kultura ta przykładała wielką wagę do przewidywania przyszłości na podstawie ruchów ciał niebieskich, co z kolei wpływało na podejmowanie decyzji politycznych i religijnych.
Andrew George i Junko Taniguchi, tłumacząc starożytne tabliczki z ponad 60 wróżbami, odkryli, że babilońscy doradcy królewscy, którzy interpretowali znaki na niebie, mieli bardzo odpowiedzialne zadanie. Jeśli ruchy ciał niebieskich wskazywały na zagrożenie dla króla, podejmowano natychmiastowe działania, aby zapobiec złym skutkom przepowiedni. Jednym z pierwszych kroków było składanie ofiar ze zwierząt. Jeśli zagrożenie okazywało się poważne, przeprowadzano bardziej skomplikowane rytuały mające na celu ochronę króla i jego królestwa przed gniewem bogów.
Wróżby z babilońskich tabliczek
Co ciekawe, wróżby były porządkowane według takich kryteriów, jak dzień i miesiąc czy ruch Ziemi, a także czas trwania samego zaćmienia. Ta starannie opracowana systematyzacja wskazuje, jak poważnie Babilończycy podchodzili do interpretacji zjawisk astronomicznych. Nie zależało im na tym, aby wyczytać cokolwiek, a żeby poznać konkretne plany wszechświata dla społeczności. Właśnie dlatego same przepowiednie nie były jedynie prostymi interpretacjami. Często były niezwykle szczegółowe. Mogły ostrzegać przykładowo przed takimi wydarzeniami jak bunt, w wyniku którego brat króla przejmuje tron, czy też klęski żywiołowe, jak brak deszczu lub dewastacja spowodowana przez boga burzy.
Niektóre tłumaczenia są wyjątkowo osobliwe. Jedna z tabliczek miała zapisana takie proroctwo: „pies oszaleje i nikt, kto go ugryzie, ani mężczyzna, ani kobieta, nie przeżyje”.
Rzymska moneta ze znakiem zodiaku wybita w Egipcie. To pierwsze takie odkrycie w... Izraelu
Co może nam zdradzić rzymska moneta? Data wybicia to dopiero początek.Astrologia na przestrzeni tysiącleci
Nie tylko Babilończycy wierzyli, że ruchy Księżyca i Słońca mają bezpośredni wpływ na życie ludzi. Starożytni Egipcjanie również praktykowali astrologię, choć w innym kontekście. Egipska astrologia była związana z religiami solarnymi i kultem gwiazd. Faraonowie byli uważani za bogów na ziemi, a ich los miał być ściśle powiązany z ruchem gwiazd i planet.
Grecy przejęli i rozwijali babilońskie tradycje astrologiczne. Połączyli je z ich własnymi praktykami. Grecy, tacy jak Ptolemeusz, rozwijali systemy astrologiczne, które przez wieki wpływały na astrologię europejską.
Chińska astrologia różni się od zachodnich systemów, ale również była używana do przewidywania przyszłości. Chińczycy opracowali zodiak oparty na 12 zwierzętach i 60-letnim cyklu, który miał wpływ na losy ludzi i państwa. Astrologia była integralną częścią chińskiej medycyny, polityki i codziennego życia. Chiński horoskop do dziś cieszy się popularnością wśród Chińczyków. Tak jak i świętowanie Chińskiego Nowego Roku. 2024 r. jest Rokiem Smoka. 29 stycznia 2025 r. rozpocznie się z kolei Rok Węża.
Źródło: Journal of Cuneiform Studies.