Skarb z czasów Konstantyna Wielkiego w rękach archeologa amatora. Miejsce i data pochodzenia są zastanawiające
Coraz więcej laików na świecie zajmuje się archeologią. Fascynującego odkrycia dokonał amator ze Szwajcarii.
W tym artykule:
- Archeolog-amator odnalazł skarb. Ile jest wart?
- Dlaczego monety zostały zakopane?
- Upadek Cesarstwa Rzymskiego
Naukowcy często kojarzą się z wynalazcami lub osobami pracującymi w laboratoriach. Poniekąd to prawda, archeolodzy jednak najczęściej odkrywają prawdę o świecie w terenie, podczas prac wykopaliskowych. Nierzadko pozornie mało ważne znaleziska rzucają nowe światło na życie naszych przodków.
Polscy archeolodzy to światowa czołówka. Na koncie mają między innymi pionierskie prace badawcze w egipskiej Aleksandrii czy odkrycie pierwszego królewskiego grobowca władcy Majów. Jeśli pasjonujesz się archeologię, warto uzupełnić biblioteczkę o książki poświęcone najciekawszym odkryciom.
Archeolog-amator odnalazł skarb. Ile jest wart?
Archeologia to jedna z najbardziej fascynujących dziedzin nauki. Nic więc dziwnego, że w poszukiwanie skarbów na całym świecie bawią się również amatorzy. Teoretycznie wystarczy do tego tylko profesjonalny wykrywacz metalu. Co prawda wykopaliska w chałupniczych warunkach rzadko kończą się spektakularnie, ale nie brakuje wyjątków. Przekonał się o tym Daniel Lüdin.
We wrześniu 2021 r. archeolog amator przeszukiwał fragment lasu w Bubendorf w Szwajcarii, w pobliżu zamku Wildenstein. Po tym, jak wykrywacz metalu zaczął sygnalizować, że coś kryje się pod ziemią, zaczął kopać. Tak trafił na gliniany garnek wypełniony 1290 monetami.
W przypadku takich znalezisk obowiązuje konkretny protokół postępowania. Zgodnie z nim Lüdin zakopał garnek z monetami i skontaktował się ze specjalistami. Lokalni eksperci ocenili, że odnaleziony przez niego skarb pochodzi z IV w. W tym czasie obecna Szwajcaria znajdowała się w granicach Cesarstwa Rzymskiego pod panowaniem cesarza Konstantyna Wielkiego.
Mimo że monet było ponad tysiąc, ich wartość wcale nie jest oszałamiająca. To dlatego, że powstały głównie ze stopu miedzi z domieszką srebra. Szacuje się, że skarb z garnka odpowiadał dwóm ówczesnym pensjom żołnierza.
Polscy archeolodzy odnaleźli grobowiec urzędnika, który był odpowiedzialny za tajne dokumenty faraona
Grób ważnego urzędnika pochodzi sprzed 4 300 lat. Polscy naukowcy odkryli go w egipskiej Sakkarze. Mężczyzna żył w czasach panowania Userkare, jednego z pierwszych faraonów VI dynastii.Dlaczego monety zostały zakopane?
Archeolodzy przyznają, że monety z czasów Cesarstwa Rzymskiego nie są rzadkim odkryciem. W czasach wojen ludzie często zakopywali swoje kosztowności w ziemi i najczęściej do nich nie wracali. Te znalezione w Szwajcarii datuje się jednak na lata 332–335. Był to okres względnego dobrobytu, kiedy ukrywanie pieniędzy nie było popularną praktyką. Dlatego też z tego czasu nie zachowało się zbyt wiele cennych przedmiotów. Odkrycie jest więc wyjątkowe.
Bubendorf, Münztopf by Archäologie Baselland on Sketchfab
Badania monet tomografią komputerową wykazały, że w skrytce, w której znajdowały się pieniądze, był też kawałek bydlęcej skóry. Miał ją rozdzielać, co z kolei wskazuje na to, że monety mogły należeć do dwóch różnych osób lub rodzin. Nie ma pewności, dlaczego garnek został zakopany. Archeolodzy nie wykluczają, że mogła to być ofiara. Podobne rytuały miały zapewnić dobrobyt i urodzaj.
Sensacyjne odkrycie w USA: za pomocą skanowania 3D odkryto największe malowidła naskalne stworzone przez rdzennych Amerykanów
Jedno z malowideł ma nawet 3 metry długości. Przedstawia największego grzechotnika, który występuje w Ameryce Północnej. Naukowcy twierdzą, że odkrycie może być przełomowe w kontekści...Upadek Cesarstwa Rzymskiego
Cesarstwo Rzymskie było starożytnym imperium, skupionym wokół miasta Rzym. Powstało w 27 p.n.e. po upadku Republiki Rzymskiej i trwało aż do ostatecznego rozpadu V wieku n.e.Upadek Cesarstwo Rzymskiego datuje się na 476 r., kiedy to niemiecki wódz Odoaker obalił ostatniego cesarza Romulusa Augustulusa. Do kryzysu imperium przyczyniły się także: wielka wędrówka ludów, słabnąca armia i władza cesarska, oraz pogłębiający się kryzys ekonomiczny.
Triumfy i kulisy upadku Cesarstwa Rzymskiego do dziś fascynują nie tylko historyków, ale też filmowców. Temat ten często pojawia się na dużym i małym ekranie.
Źródło: Archäologie Baselland
Czytaj więcej fascynujących artykułów:
15 ciekawostek o rzymskim Koloseum
Koloseum to jedna z najbardziej imponujących budowli starożytnego świata. Co warto wiedzieć na temat Koloseum? Ciekawostki, które każdy powinien znać, wymieniamy w poniższym zestawieniu.Makabryczne odkrycie: w Anglii wykopano 40 szkieletów. Wszyscy zmarli mieli odcięte głowy...
Ludzkie szczątki znajdowały się na cmentarzu z czasów Imperium Rzymskiego w angielskim hrabstwie Buckinghamshire. Archeolodzy twierdzą, że ciała należały głównie do przestępców i wszys...Odnaleziono brakujące fragmenty posągów Afrodyty i Dionizosa
Głowy Afrodyty i Dionizosa zostały znalezione w trakcie wykopalisk w Turcji, na terenie starożytnego miasta Aizanoi. Pochodzą z czasów Imperium Rzymskiego.