Reklama

W tym artykule:

  1. Świadectwa walk – ciągle skryte pod ziemią Westerplatte
  2. Najnowsze badania Westerplatte
  3. Nie tylko II wojna światowa
Reklama

Westerplatte zna chyba każdy Polak. To bardzo symboliczne miejsce dla historii naszego kraju i zmagań związanych z Niemcami w czasie II wojny światowej. 1 września 1939 r. o świcie niemiecki okręt Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na tym półwyspie, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Polscy żołnierze bronili się na Westerplatte przez 7 dni.

Świadectwa walk – ciągle skryte pod ziemią Westerplatte

Od kilku lat trwają prace mające na celu stworzenie na Westerplatte Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 funkcjonującego jako oddział gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. „Będzie to miejsce skupione wokół trzech symboli: autentyzmu pola bitwy, polskich postaw w czasie II wojny światowej i początku wybuchu tego tragicznego konfliktu” – czytamy na stronie internetowej placówki. W związku z tym na dużym obszarze trwają prace mające na celu „wyczyszczenie” terenu również z potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Na Westerplatte ciągle można natknąć się na świadectwa walk z II wojny światowej / Fot. Muzeum II Wojny Światowej

Mimo że od zakończenia wojny minęło blisko 80 lat, to Westerplatte ciągle skrywa pod ziemią świadectwa krwawej historii. Muzeum II Wojny Światowej poinformowało właśnie o efektach prac przeprowadzonych przez saperów pod nadzorem archeologicznym. Jak podał serwis Nauka w Polsce, w okresie od 19 do 29 marca 2024 r. odkryto 49 „przedmiotów niebezpiecznych”, które przekazano do neutralizacji oraz ponad 180 historycznych artefaktów.

Najnowsze badania Westerplatte

Oczyszczanie terenu Westerplatte rozpoczęło się w 2016 roku. Cel: zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom muzeum, jak i turystom odwiedzającym półwysep. Prace saperskie wykonują żołnierze z 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, Kompania Saperów Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego oraz specjaliści z prywatnych firm.

W tym roku pracowano w czterech miejscach:

  • na torowisku przy ulicy Sucharskiego,
  • na zalesionym terenie przy parkingu,
  • na działkach wzdłuż falochronu i za falochronem do bulwaru.

– Do dzisiaj specjaliści spenetrowali obszar o powierzchni ponad 13,5 ha, czego rezultatem było znalezienie ponad 4,7 tys. niebezpiecznych przedmiotów. W tym 3 bomb lotniczych, z których jedna, o wadze 500 kg, znajdowała się zaledwie 30 cm pod powierzchnią gruntu – mówi kierownik Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Filip Kuczma cytowany przez serwis Nauka w Polsce. Wśród innych zneutralizowanych przedmiotów było blisko 200 pocisków artyleryjskich, elementy amunicji strzeleckiej, granaty moździerzowe i ręczne czy zapalniki.

Trudno uwierzyć, że przetrwały 80 lat. Nieznane wcześniej kolorowe zdjęcia z II wojny światowej

Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej to prawdziwa rzadkość. Dlatego każda zachowana w kolorze fotografia z tego okresu wywołuje ogromne emocje i pozwala, choć na chwilę, poczuć du...
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej. Fot. Imperial War Museums / iwm.org.uk / © IWM (TR 2369) / © IWM (TR 2145)

Nie tylko II wojna światowa

Mimo że w powszechnej świadomości Westerplatte ściśle związane jest z II wojną światową, to historia tego miejsca jest zdecydowanie dłuższa i bardziej złożona. W trakcie poszukiwań znaleziono blisko 3,8 tys. przedmiotów związanych z historią Westerplatte od XVIII w. po czasy powojenne. Znaleziska są naprawdę różnorodne. Wśród nich odkryto zabytki będące świadectwem starć z czasów walk o sukcesje polską i z okresu napoleońskiego: kule armatnie i pociski muszkietowe. Znaleziono też monety i naczynia.

Jednak Westerplatte to nie tylko historia związana z wojskowością i działalnością wojenną. Od lat trzydziestych XIX w. rozwijało się tam uzdrowisko, gdzie działał kurort z domem zdrojowym. W jego skład wchodziły łazienki nadmorskie i rozległy park. Powstały domy letniskowe, a pod koniec XIX wieku 120-metrowe molo. Wszystko to sprawiło, że Westerplatte odwiedzało rocznie 140 tys. turystów. Odkryte w czasie ostatnich badań ozdobne kafle piecowe pochodzą właśnie z tego okresu.

Reklama

Źródła: Nauka w Polsce, Muzeum II Wojny Światowej.

Nasz ekspert

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama