Reklama

W tym artykule:

  1. Przedmioty były zakopane celowo
  2. Co kryje skarb z Łodzi?
Reklama

To miał być normalny dzień w pracy. Prace budowlane przy ulicach Północnej 23 i Północnej 25 w Łodzi, jak każdego dnia rozpoczynały się od rana. 4 stycznia robotnicy nie spodziewali się, że dokonają niebywałego odkrycia.

– Pracujemy na budynkach, które przez kilkadziesiąt ostatnich lat nie były użytkowane. W związku z tym nic dziwnego, że odkrywamy coś, co jest związane z życiem dawnych użytkowników tych miejsc. To, co znaleźliśmy na Północnej, jest naprawdę zaskakujące i ma niebywałą wartość dla kolejnych pokoleń – mówi Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w rozmowie z TOK FM.

Przedmioty były zakopane celowo

Odnalezione przedmioty były starannie owinięte w papier. Świadczy to o tym, że zostały tam ukryte celowo. Archeolodzy pracujący na miejscu twierdzą, że zakopali je przedwojenni mieszkańcy Łodzi pochodzenia żydowskiego.

Pojawiła się również druga teoria. Na miejscu odnaleziono wiele przedmiotów związanych z kultem, więc być może budynek był dawniej domem modlitwy. Na razie nie potwierdzono, która teoria jest prawdziwa.

Po odkopaniu pierwszych przedmiotów poinformowano konserwatora budynków w Łodzi, który natychmiast wstrzymał prace budowlane.

Co jeść, by żyć jak najdłużej? Naukowcy przedstawiają nowy przepis na dietę długowieczności

To, co kładziemy na talerzu, ma wpływ na jakość i długość naszego życia. Jak duży jest ten wpływ? Naukowcy są zdania, że kontrolując dietę, możemy znacznie przedłużyć sobie życie...
Co jeść, by żyć jak najdłużej? Naukowcy przedstawiają nowy przepis na dietę długowieczności (fot. Getty Images)
Co jeść, by żyć jak najdłużej? Naukowcy przedstawiają nowy przepis na dietę długowieczności (fot. Getty Images)

Co kryje skarb z Łodzi?

Liczba znalezisk jest spora. Na samym początku odkopano 280 przedmiotów, jednak potem odnajdywano kolejne. Na ten moment wiemy o 400 odnalezionych obiektach. Tak jak wcześniej pisaliśmy, część z nich związana jest z kultem religijnym. Znaleziono także trzy świeczniki chanukowe, czyli chanukije, świece szabatowe, kieliszki kiduszowe i papierośnice. Są również elementy stroju i biżuterii.

Reklama

Większość to przedmioty codziennego użytku: różnorodne elementy zastawy, salaterki, a nawet szkatułki. Potwierdza to przypuszczenia, że w budynku mieszkała ludność żydowska. Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich zaznacza, że mieszkańcy przez tyle lat nie zdawali sobie sprawy, że chodzą po cennych pamiątkach po dawnych łodzianach. Za kilka tygodni będziemy mogli więcej dowiedzieć się o tym odkryciu.

Nasz ekspert

Piotr Kolasa

Pasjonat motoryzacji, podróży i piłki nożnej. W redakcji National-Geographic.pl odpowiada za media społecznościowe i nowe technologie.
Reklama
Reklama
Reklama