Stek z mamuta, karkówka z nosorożca? Znamy dietę neandertalczyków
Dieta neandertalczyków składała się głównie z mięsa dużych zwierząt roślinożernych, np. mamutów i nosorożców. Około jednej piątej w ich diecie stanowiły rośliny - czytamy na stronie niemieckiej instytucji badawczej Senckenberg Gesellschaft für Naturforschung (SGN).
Dietę neandertalczyków analizowali naukowcy z należącego do SGN Centrum Ewolucji Człowieka i Paleośrodowiska (HEP) w niemieckiej Tybindze. W swojej pracy oparli się o analizy proporcji izotopowych w kolagenie, jakie zachował się w kościach ludzi z tego prehistorycznego gatunku.
Materiału do badań dostarczyły też wykopaliska prowadzone na dwóch stanowiskach w Belgii, gdzie znaleziono już wcześniej bardzo liczne szczątki zwierząt żyjących 45-40 tys. lat temu - mamutów, nosorożców włochatych, dzikich koni, reniferów, żubrów, wilków, jaskiniowych lwów i hien oraz niedźwiedzi. Nieopodal znaleziono też kości neandertalczyków.
Badania izotopowe zachowanego w kościach kolagenu pozwoliły naukowcom ustalić, że dieta neandertalczyków była bardzo różna od diety zwierząt drapieżnych. Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej i można go znaleźć w kościach, zębach, chrząstkach, ścięgnach, więzadłach i skórze.
Stek z prażubra
"Wcześniej zakładano, że neandertalczycy korzystali z tych samych źródeł pokarmu, co żyjące obok nich zwierzęta - tłumaczy Bocherens. - Nasze wyniki świadczą jednak o tym, że wszystkie drapieżniki zajmowały szczególną niszę i wolały polować na drobniejszą zwierzynę, taką jak renifery, dzikie konie czy prażubry. Neandertalczycy specjalizowali się przede wszystkim w polowaniu na wielkich roślinożerców - mamuty i nosorożce włochate".
Nasi wymarli kuzyni jedli również rośliny, które mogły stanowić jedną piątą ich diety - szacują autorzy badania.
O podobnej proporcji roślin mówi się w kontekście diety naszych bezpośrednich przodków, żyjących nieco później niż neandertalczycy ludzi z epoki kamienia - zauważa prof. Hervé Bocherens z HEP.
Badający dietę neandertalczyków naukowcy mają nadzieję, że pomogą wyjaśnić przyczyny wymarcia naszego bratniego gatunku, który zniknął z Europy ok. 40 tys. lat temu. "Mamy coraz więcej dowodów na to, że to nie dieta zadecydowała, że neandertalczycy ustąpili miejsca ludziom współczesnym" - podsumowuje Bocherens.
Źródło: PAP
Trwa głosowanie w plebiscycie nagród Travelery 2016! Zobacz filmy, poznaj podróżników, wybierz najciekawszą podróż i zagłosuj!