Droga Mleczna odgrywała nieznaną do tej pory rolę w Starożytnym Egipcie. Chodzi o boginię Nut
Droga Mleczna była interpretowana przez różne kultury i religie w podobny sposób. Jakie cechy jej przypisywano? Na to pytanie częściowo odpowiada nowe odkrycie związane z egipską boginią Nut. To ona była nad Nilem odpowiedzialna za to, co dzieje się na nocnym niebie.

W tym artykule:
Starożytny Egipt zamieszkiwała jedna z najbardziej fascynujących cywilizacji w historii ludzkości. Przodkowie współczesnych Egipcjan zostawili po sobie bogate dziedzictwo kulturowe, słynące z wysokich piramid czy zagadkowych hieroglifów. Nie można jednak mówić o starożytnych Egipcjanach, pomijając kluczowy aspekt ich życia codziennego, czyli mitologię. Dawała im ona duchowe przewodnictwo oraz kształtowała przekonania społeczne.
Od boga słońca Ra po tajemniczy podziemny świat Ozyrysa, mitologia egipska pełna była bóstw o zwierzęcych cechach i kosmicznych powiązaniach. Nie wszystkie z nich zostały jednak rozszyfrowane. I tak na przykład najnowsze badanie opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Astronomical History and Heritage” ujawnia nieznaną rolę Drogi Mlecznej w mitologii starożytnego Egiptu. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth, istotną postacią w tej relacji była Nut, egipska bogini nieba.
Co golili Egipcjanie po śmierci kota? Oto, jak poważane były koty w starożytnym Egipcie
Były rozpieszczane, czczone, a nawet przedstawiane jako bóstwa. Koty w starożytnym Egipcie cieszyły się niezwykłą popularnością. Niektóre obyczaje z nimi związane mogą zadziwiać.
Droga Mleczna w mitologii Starożytnego Egiptu
Nut często jest przedstawiana jako upstrzona gwiazdami kobieta o nienaturalnych wymiarach, pochylona nad swoim bratem, bogiem Ziemi Gebem. Bogini ta miała chronić naszą planetę i regulować cykl słoneczny. Jak? Oczywiście połykając Słońce o zmierzchu i rodząc je ponownie o wschodzie. Z najnowszego badania dowiadujemy się, że Droga Mleczna mogła mieć nieznaną do tej pory relację z Nut. Zimą bowiem podkreślała wyciągnięte ramiona bogini, podczas gdy latem rysowała jej kręgosłup na niebie.
Aby lepiej poznać tę zależność, dr Or Graur, przeprowadził podwójną analizę – astronomiczną i międzykulturową. Czerpał z bogatej kolekcji lokalnych źródeł historycznych, w tym ze zbioru starożytnych egipskich tekstów astronomicznych. Następnie porównał je z symulacjami nocnego nieba nad Egiptem. Tak potwierdził, że w mitologii Droga Mleczna podkreśla boską obecność Nut.

Co symbolizowała Droga Mleczna?
Dr Graur zauważył też podobieństwa w interpretacjach Drogi Mlecznej u różnych kultur. – Rola Nut w przejściu zmarłego do zaświatów i jej związek z coroczną migracją ptaków jest zgodny z tym, jak inne kultury rozumieją Drogę Mleczną. Na przykład jako drogę duchów pomiędzy różnymi ludami w Ameryce Północnej i Środkowej lub jako Ptasią Ścieżkę w Finlandii i krajach bałtyckich – mówi cytowany przez serwis phys.org.
Warto przy tym przypomnieć, że według mitologii greckiej Droga Mleczna powstała inaczej. Tworzą ją krople rozlanego mleka bogini Hery. Zeus, który spłodził herosa Heraklesa ze śmiertelniczką Alkmeną, chciał mu zapewnić nieśmiertelność. Dlatego przystawił niemowlę do piersi Hery. Ta jednak nie chciała go karmić. Odepchnęła Heraklesa, a mleko trysnęło na nieboskłon.
Najnowsze badanie badanie pokazuje, że łączenie dyscyplin może oferować nowy wgląd w starożytne wierzenia. – Astronomia łączy ludzkość niezależnie od kultur, położenia geograficznego i czasu – podsumowuje dr Graur.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa