Gdzie znajdują się ruiny Kartaginy? Co zwiedzać na miejscu?
Ruiny Kartaginy to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w północnej Afryce. Czy znasz historię starożytnego imperium?
W tym artykule:
- Ruiny Kartaginy dostępne dla turystów. Zaplanuj zwiedzanie
- Jak są chronione ruiny Kartaginy?
- Dlaczego Kartagina upadła?
Kartagina była starożytnym miastem położonym w północnej Afryce. Jego ruiny można zwiedzać na obrzeżach stolicy Tunezji – Tunisu. Dzięki swoim wpływom i bogactwu Kartagina z miasta przerodziła się w prawdziwe imperium z rozległymi terenami. Miejsca i obiekty o znaczeniu historycznym można znaleźć nie tylko w Afryce Północnej, ale także w Europie. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście ruiny Kartaginy.
Ruiny Kartaginy dostępne dla turystów. Zaplanuj zwiedzanie
Burzliwa historia odcisnęła wyraźne piętro na starożytnym imperium. Ruiny Kartaginy są rozrzucone na dość dużym terenie. Zwiedzane najlepiej rozpocząć od Wzgórza Byrysa i Muzeum Kartaginy. W placówce można oglądać kolekcję artefaktów kartagińskich i rzymskich, w tym marmurowe sarkofagi. Imponujących rozmiarów makieta pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało miasto w czasach swojej świetności.
Wzgórze Byrsa jest częścią stanowiska archeologicznego. W 1994 r. z 2500-letniego grobowca wydobyto szczątki mężczyzny. Po zbadaniu jego DNA ustalono, że rodowód nieboszczyka mógł być połączeniem genów z Iberii i Maghrebu (arabskie określenie Afryki północno-zachodniej).
Nie mniejszym zainteresowaniem turystów cieszą się termy Antoniusza. To największy w Afryce kompleks łaźni rzymskich. Został wybudowany za panowania cesarza rzymskiego Antonina Piusa. Wykopaliska archeologiczne na miejscu rozpoczęły się jeszcze w czasie II wojny światowej. Termy Antoniusza są jednym z najważniejszych zabytków Tunezji.
Jakie inne obiekty także warto zobaczyć?
- rzymskie wille
- zrekonstruowany rzymski teatr
- dzielnicę Magon
- punickie porty.
Ruiny Troi – jak doszło do ich odkrycia?
Przez wieki wojna trojańska traktowano była jako zwykła legenda. Zmienił to jeden zapaleniec: niemiecki archeolog amator Heinrich Schliemann. To on odkrył ruiny Troi.Jak są chronione ruiny Kartaginy?
Ruiny Kartaginy zajmują rozległy teren nad Zatoką Tuniską. Na miejscu odnajdywane są ślady obecności punickiej, rzymskiej, wandalskiej, paleochrześcijańskiej i arabskiej. Integralność stanowiska archeologicznego została częściowo naruszona przez niekontrolowany rozrost urbanistyczny w pierwszej połowie XX wieku, jednak ruiny Kartaginy zachowały elementy charakterystyczne dla miasta antycznego. Są to między innymi: miejsce spotkań, świątynie i teatr.
Prowadzone przez lata prace konserwatorskie są zgodne ze standardami międzynarodowych kart i nie naruszyły autentyczności zabytków. Ochronę miejsca gwarantuje ustawa 35-1994 o ochronie dziedzictwa archeologicznego i historycznego oraz sztuki tradycyjnej, a także rozporządzenie o utworzeniu miejsca kultury Kartaginy.
Za zarządzanie obiektem odpowiada jednostka konserwatorska przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Prace na miejscu są włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta.
Sarkofag egipski. Jak starożytni Egipcjanie chowali swoich zmarłych?
Sztuka pogrzebowa starożytnego Egiptu do dziś budzi zachwyt. Jej symbolem jest m.in. bogato zdobiony sarkofag egipski. Jak powstawały te antyczne trumny?Dlaczego Kartagina upadła?
Trzy długie i brutalne wojny z Rzymem, znane jako wojny punickie, doprowadziły ostatecznie do upadku i zniszczenia Kartaginy w 146 r. p.n.e. Mówi się nawet, że Rzymianie zasolili ziemię, aby nic więcej nie mogło urosnąć w pobliżu kluczowego dla historii starożytnego świata miasta. Szybko zdali sobie jednak sprawę z potencjału strategicznego położenia Kartaginy. W I wieku ponownie założyli miasto w tym samym miejscu. Odbudowana Kartagina stała się jednym z najważniejszych miast Cesarstwa Rzymskiego.
Gdy władza Rzymu osłabła, Kartaginę na krótko zajęli Wandalowie w V w. W 698 r., po wielu latach ciężkich walk, miasto zostało ostatecznie zdobyte przez siły kalifatu Umajjadów, który założył w pobliżu nowe miasto – Tunis. Sama Kartagina zaczęła powoli przechodzić do historii. Stolica Tunezji nigdy nie urosła jednak do takich rozmiarów jak sąsiadujące z nią ruiny.