Potwór z Loch Ness. Głośne dźwięki i kilka potencjalnych obserwacji. Największe poszukiwania legendarnego zwierzęcia
W weekend odbyły się w Szkocji największe poszukiwania legendarnego zwierzęcia. Wykryto podejrzane dźwięki i dokonano kilku obiecujących obserwacji. Ale Potwór z Loch Ness nadal jest nieuchwytny.
W tym artykule:
- Czym jest Potwór z Loch Ness?
- Poszukiwania Nessie
- Społeczność poszukiwaczy Potwora z Loch Ness
- Historia Potwora z Loch Ness
Czym jest Potwór z Loch Ness?
Czy Potwór z Loch Ness, zwany przez Szkotów pieszczotliwie Nessie to tylko legenda? A może faktycznie w jednych z największych i najgłębszych brytyjskich jezior skrywa się nieznany dotąd wodny gatunek?
Z wyglądu ma przypominać plezjozaura, wymarłego kilkadziesiąt milionów lat temu wielkiego gada. Cechy szczególne:
- mała głowa,
- podłużna cienka szyja,
- dwie pary płetw,
- olbrzymi ogon
Jego poszukiwania trwają od prawie stu lat.
Poszukiwania Nessie
W ostatni weekend sierpnia odbyły się szeroko zakrojone poszukiwania nieznanego wodnego stworzenia. Według organizatorów, The Loch Ness Centre, była to największa akcja od przeszło 50 lat. Wzięło w niej udział kilkuset wolontariuszy. Zastosowano różnorodne narzędzia.
Czy „Nessie” to tylko cyrkowy słoń? Rozwiązujemy tajemnicę potwora z Loch Ness
Nessie, jak pieszczotliwie nazywa się wielkie stworzenie, które ponoć zamieszkuje wody Loch Ness, największego jeziora w Szkocji, to od dawna jeden z najpopularniejszych legendarnych potworów....Najważniejsze wyniki weekendowych poszukiwań:
- cztery tajemnicze i wcześniej niesłyszane głośne dźwięki dochodzące z głębi jeziora;
- materiał wideo rzekomo przedstawiający potwora z enigmatycznymi „garbami”, nakręcony na jeziorze w ruchu;
- internauta w czasie analizy wideo uchwycił gigantyczny cień tuż pod powierzchnią wody;
- obserwacje licznych smug na wodzie.
Społeczność poszukiwaczy Potwora z Loch Ness
Na poszukiwania przybyli śmiałkowie z całego świata. – Podekscytowanie, jakie towarzyszyło w czasie tego weekendu, udowodniło, że trwające poszukiwania Potwora z Loch Ness nadal przyciągają ludzi z całego świata: z Ameryki, Kanady, Francji, Włoch, Japonii i nie tylko. Wszyscy chcemy tego samego: zobaczyć i dowiedzieć się, czym jest potwór z Loch Ness – mówi Paul Nixon z The Loch Ness Centre.
Wśród wielu osób poszukujących Nessie był Michael z Halkirk. – Przybyłem na weekendowe poszukiwania, bo legenda Nessie jest fascynująca. Jeszcze nic nie zauważyłem, ale wierzę w Nessie i chciałbym ją zobaczyć w jeziorze – powiedział.
Z kolei starsze małżeństwo z Manchesteru, Anne i Michael, uważa, że być może w historii o potworze jest ziarno prawdy. W weekend patrolowali brzegi jeziora z lornetką. Akcja była dużym wydarzeniem społeczny, w którym udział wzięły również dzieci.
Historia Potwora z Loch Ness
Nessie trafił lub trafiła (trudno orzec jakiej jest płci) trafił/a na pierwsze strony gazet w 1933 roku. Prawdopodobnie jest to związane z przybyciem w rejony jeziora większej liczby osób, gdyż wcześniej niedaleko oddano do użytku autostradę. Doniesienia o obserwacjach najpierw publikowano w lokalnej prasie, a potem w magazynach o zasięgu krajowym. Nawet w BBC gorąco dyskutowano o domniemanym stworzeniu.
Na przestrzeni ostatnich dekad poszukiwania prowadzono z pomocą różnorodnego sprzętu: echosond, zaawansowanych kamer, a teraz nawet drona i hydrofonu. Niektórzy dostrzegają na części zobrazowań płetwy lub zwierzę dużych rozmiarów, ale do tej pory nie dostarczono niepodważalnego dowodu na istnienie Nessie.
Jak wyginęły dinozaury? Uczeni do dziś spierają się o to, jaka katastrofa wywołała wymieranie 66 mln lat temu
Co sprawiło, że 66 mln lat temu przetrwała tylko część gatunków roślin i zwierząt? Wciąż nie jest pewne, jak wyginęły dinozaury. Oto przegląd stanu wiedzy na ten temat.Co jakiś czas zainteresowanie tajemniczym zwierzęciem wzrasta. Tak na przykład było po ogłoszeniu kilkadziesiąt lat temu odkrycia rzekomo wymarłego ponad 70 mln lat temu gatunku ryby trzonopłetwej Latimeria u wybrzeży RPA. Skoro nadal można odkryć nieznane nauce zwierzęta i tzw. relikty, to być może legenda o Nessie jest prawdą – argumentowali entuzjaści. Mniej przekonani uważają, że być może świadkowie tak naprawdę obserwują foki, jesiotry lub inne wielkie ryby.
O Nessie pisano na łamach poważnych czasopism naukowych, m.in. „Nature". Sprawie potwora poświęcone było też posiedzenie w Izbie Gmin w Pałacu Westministerskim w Londynie w 1975 roku.
Pierwsza relacja o spotkaniu z niezwykłym stworzeniem w Loch Ness ma pochodzić z VI w. n.e. Ponoć św. Kolumban, który schrystianizował Piktów, ujrzał smoka ścigającego wieśniaka. Smoka-Nessie udało się odgonić z pomocą krzyża.
Źródło: The Loch Ness Centre, L. Kleczkowski, S. Pikuła, Poczet potworów letnich, Warszawa 1985