W tym artykule:

  1. Sprawdzamy, ile jest języków na świecie
  2. Jaki jest najtrudniejszy język na świecie?
  3. Najczęściej używany język na świecie
  4. Najpopularniejsze języki na świecie
  5. Najrzadsze języki na świecie
Reklama

Ile jest języków na świecie? To zależy. Językoznawcy zwykle klasyfikują języki na podstawie różnic w słownictwie, gramatyce i fonologii. Nikt nie ma jednak wątpliwości co do tego, że język jest jednym z najbardziej charakterystycznych atrybutów ludzkości (choć coraz częściej słyszymy też o tzw. językach zwierząt). To przecież narzędzie komunikacji oraz nośnik kultury i tożsamości.

Sprawdzamy, ile jest języków na świecie

Zastanawiając się nad tym, ile jest języków na świecie, odruchowo zaczynamy od liczenia krajów. To pierwszy błąd. W końcu tym samym językiem mogą posługiwać się mieszkańcy kilku państw. I tak na przykład po niemiecku rozmawiają mieszkańcy nie tylko Niemiec, ale też Austrii i Szwajcarii. Hiszpański z kolei usłyszymy i w Hiszpanii, i w większości państw Ameryki Południowej.

Z drugiej strony do krajów nie są przypisane pojedyncze języki. Wielu krajach obowiązują dwa lub więcej języków urzędowych. Pod tym względem wyróżnia się Republika Południowej Afryki, gdzie oficjalny urzędowy status ma aż 11 języków, w tym angielski.

Gdzie więc szukać odpowiedzi dotyczące języków świata? Z pomocą przychodzi organizacja Ethnologue. Z oficjalnego katalogu przygotowanego przez związanych z nią językoznawców dowiadujemy się, że na naszej planecie można usłyszeć łącznie ponad 7100 języków. Co ciekawe, zaledwie 230 z nich to języki używane w Europie (a w UE jednie 24).

Największa mnogość językowa spośród wszystkich kontynentów dotyczy Azji. Z katalogu wynika bowiem, że 2200 sklasyfikowanych języków to języki azjatyckie. To akurat nie powinno dziwić zwłaszcza podróżników. Jak wiadomo, w samych tylko Indiach mówi się w 22 językach urzędowych, które mają setki lokalnych dialektów.

Oprócz kryteriów lingwistycznych wpływ na to, jak są klasyfikowane języki, mają też czynniki społeczne, polityczne i historyczne. Dlatego też niektóre dialekty mogą być uznane za odrębne języki, aby podkreślić ich odrębność narodową lub etniczną. W Polsce językiem regionalnym (a więc nie urzędowym) jest język kaszubski.

Językiem miłości włada 300 mln ludzi. Francuski i jego historia w pigułce

Choć we Francji współegzystują teraz bardzo różne kultury i ideologie, większość Francuzów nadal uważa, że francuski jest językowym pępkiem świata. Czy którykolwiek naród w histori...
Językiem miłości włada 300 mln ludzi. Poznaj historię języka francuskiego w pigułce
Językiem miłości włada 300 mln ludzi. Poznaj historię języka francuskiego w pigułce/Fot. Ekaterina Pokrovsky/Shutterstock

Jaki jest najtrudniejszy język na świecie?

Trudno jednoznacznie wskazać najtrudniejszy język na świecie. Najczęściej oceny te są subiektywne i wynikają z wielu czynników, takich jak język ojczysty mówcy. Powszechnie za jeden z najtrudniejszych języków na świecie uważa się jednak mandaryński. To dlatego, że nauka wiąże się z poznaniem tysięcy znaków oraz zrozumienia tonalności, co oznacza, że zmiana tonu może zmienić znaczenie wyrazu. Ponadto, gramatyka mandaryńska może być skomplikowana dla osób przyzwyczajonych do języków z alfabetem.

Innym trudnym językiem jest język japoński. Japończycy także używają skomplikowanych systemów zapisu, w tym trzech różnych rodzajów znaków: hiragana, katakana i kanji. Ponadto japoński ma złożoną gramatykę, w tym zależność od kontekstu i różne formy grzecznościowe, co może być niejasne dla osób posługujących się na co dzień innym językiem ojczystym.

Język islandzki również często jest uznawany za szczególnie trudny. To dlatego, że ma skomplikowaną gramatykę, w tym bogaty system deklinacji rzeczowników i odmiany czasowników. Ponadto islandzki ma też specyficzną wymowę.

Trudność języka zależy od indywidualnych doświadczeń i predyspozycji ucznia. Co jest trudne dla jednej osoby, może być stosunkowo łatwe dla innej. Kluczową rolę odgrywa regularna praktyka i zaangażowanie w naukę.

Najczęściej używany język na świecie

Najczęściej używanym językiem na świecie pod względem liczby osób, które posługują się nim jako językiem ojczystym, jest język mandaryński (chiński standardowy). Jako język urzędowy Chin, jest on używany przez blisko miliard osób. Ponadto mandaryński jest również szeroko stosowany poza granicami Chin, szczególnie w społecznościach chińskich na całym świecie oraz w biznesie i handlu międzynarodowym.

Najpopularniejsze języki na świecie

Innym popularnym językiem jest hiszpański, będący językiem ojczystym dla ponad 460 milionów osób. Najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie jest jednak język angielski (ojczysty dla ponad 360 milionów osób i drugi dla około 753 milionów). To międzynarodowym język komunikacji, używany w biznesie, nauce, technologii, dyplomacji i kulturze popularnej na całym świecie.

Warto zauważyć, że ocena popularności języków może się różnić w zależności od tego, czy mierzymy ją przez liczbę osób posługujących się danym językiem jako językiem ojczystym, czy przez liczbę osób, które go używają ogólnie (wliczając osoby uczące się jako drugiego języka). Jednakże mandaryński, angielski i hiszpański są bez wątpienia jednymi z najczęściej używanych języków na świecie zarówno pod względem liczby osób, które go używają, jak i wpływu na globalną komunikację i kulturę.

Gwara warszawska pojawiła się późno i szybko zaczęła zanikać. Jej elementy przeniknęły do polszczyzny

Gwara warszawska zaczęła zanikać po 1944 roku i choć dziś posługuje się nią znacznie mniej osób niż w przeszłości, to wciąż jeszcze jest obecna na ulicach prawo- i lewobrzeżnych dzie...
Gwara warszawska pojawiła się późno i szybko zaczęła zanikać (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Gwara warszawska pojawiła się późno i szybko zaczęła zanikać (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Najrzadsze języki na świecie

Niektóre języki są zagrożone wymarciem z powodu presji ze strony dominujących języków, zmian społecznych i migracji. To stanowi poważne wyzwanie dla dziedzictwa kulturowego i różnorodności lingwistycznej. Zachowanie i promowanie różnorodności językowej jest nie tylko kwestią naukową, ale także moralną i społeczną.

Najrzadziej rozpowszechnione języki na świecie są używane przez bardzo niewielką liczbę osób. Grono ich użytkowników zwykle ogranicza się do niewielkich społeczności lub grup etnicznych. Często nie są używane w szerokim kontekście społecznym ani nie posiadają wsparcia instytucjonalnego (stąd też brak danych dot. liczebności osób posługujących się nimi).

Oto kilka przykładów języków, które należą do najrzadszych na świecie:

  • Język Ainu: Jest to język rdzennych mieszkańców Japonii, ludu Ainu, którzy zamieszkują głównie Hokkaido i region Tohoku. Ze względu na długotrwałe marginalizowanie i asymilację ludu Ainu, język ten jest obecnie zagrożony wymarciem.
  • Język Jeju: Jeju jest językiem używanym przez mieszkańców wyspy Jeju w Korei Południowej. Ze względu na dominację języka koreańskiego i procesy społeczne, język Jeju jest również zagrożony.
  • Język Yuchi: Yuchi to język używany przez rdzenny lud Yuchi w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Liczba osób posługujących się tym językiem jest bardzo mała, co stawia go w kategorii zagrożonych języków.
  • Język Njerep: Njerep, także znany jako Zamboanga Chavacano, jest kreolskim językiem opartym na hiszpańskim używanym w regionie Zamboanga na Filipinach.
  • Język Liki: Liki to język używany przez niewielką grupę ludzi w Papui-Nowej Gwinei. Z powodu zmian społecznych i presji ze strony innych języków.
Reklama

Wymienione języki stanowią tylko niewielki wycinek szerokiego spektrum rzadko używanych języków na świecie. Ich utrata jest nie tylko stratą dla ludzkiej różnorodności kulturowej, ale również dla dziedzictwa językowego całej ludzkości.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama