Ile lat ma najstarszy alfabet? Może być o 500 lat starszy, niż dotychczas sądzono
Naukowcy odnaleźli najstarszy alfabet w historii. Okazuje się, że najdawniejsze pismo powstało w Syrii.

Spis treści:
- Kiedy powstał alfabet?
- Najstarszy alfabet mógł powstać 500 lat wcześniej, niż sądzono
- Napisanie historii od nowa
Powszechnie uważa się, że najpopularniejszym systemem zapisywania mowy jest alfabet. Termin ten jednak wielokrotnie bywa używany w kontekście różnych pojęć dotyczących historii i teorii pisma. Jest to przyczyną wielu nieporozumień, gdy chcemy dotrzeć do momentu jego powstania. Wiemy na pewno, że jest to zestaw znaków, które są używane do zapisu języka.
Kiedy powstał alfabet?
Każdy znak lub litera reprezentuje określoną głoskę lub grupę głosek w danym języku. Powstanie alfabetu miało olbrzymi wpływ na komunikację, zachowywanie informacji i archiwizację naszych dziejów. Właśnie dlatego jego wynalezienie było kluczowe dla rozwoju cywilizacji.
Dotychczas uważano, że najstarszy znany alfabet to alfabet protosynajski, który powstał ok. 1900 r. p.n.e. na terenie półwyspu Synaj w starożytnym Egipcie. To wczesna forma pisma fonetycznego, która stanowiła podstawę dla późniejszych alfabetów, w tym przede wszystkim fenickiego, greckiego i łacińskiego. Alfabet protosynajski składał się z około 30 znaków, z których każdy reprezentował spółgłoski. W przeciwieństwie do pisma klinowego czy hieroglifów, był dużo prostszy w użyciu.
Najstarszy alfabet mógł powstać 500 lat wcześniej, niż sądzono
Jednak najnowsze odkrycie sugeruje, że najstarszy alfabet może być jeszcze starszy, i to nawet o 500 lat. Naukowcy z Johns Hopkins University prowadzili wykopaliska starożytnym syryjskim mieście Umm-al Mara. Badacze odnaleźli tam małe fragmenty gliny, na których zostało wyryte pismo. Datowanie wykazało, że słowa te zostały napisane ok. 2400 r. p.n.e.

Tajemnicze artefakty, na których widniał alfabet, znajdowały się w jednym z grobowców z epoki brązu, które odnaleziono podczas wykopalisk. W środku znajdowało się sześć szkieletów, złota i srebrna biżuteria, grot włóczni, a także kilka glinianych naczyń. W sumie odkryto cztery gliniane pieczęcie. Na razie nie wiadomo, jakim alfabetem zostały zapisane znaki, ale naukowcy uważają, że przedmioty te mogły być swego rodzaju „etykietami”.
– Przedmioty te były perforowane, a więc wyobrażam sobie, że w przeszłości dołączony do nich był także sznurek, którym przywiązywano je do innych przedmiotów. Być może szczegółowo opisywały zawartość naczynia, a może skąd pochodzi naczynie lub do kogo należało — powiedział Glenn Schwartz, archeolog z Johns Hopkins University. – Bez możliwości przetłumaczenia pisma możemy jedynie spekulować.
Napisanie historii od nowa
– Wcześniej naukowcy uważali, że alfabet został wynaleziony w Egipcie lub w jego okolicach po 1900 r. p.n.e. — wyjaśnia Schwartz. – Jednak nasze artefakty są starsze i pochodzą z innego obszaru na mapie świata. To sugeruje, że alfabet może mieć zupełnie inną historię pochodzenia, niż myśleliśmy – dodał uczony.
Starożytne miasto Umm-al Mara w zachodniej Syrii znane było z tego, że był to jeden z pierwszych ośrodków miejskich w regionie. Naukowcy z Johns Hopkins University, a także badacze z Uniwersytetu w Amsterdamie pod kierunkiem prof. Schwartza prowadzą tam badania od 16 lat. Amerykański uczony podkreśla, że ich odkrycie alfabetu może sprawić, iż historię powstania alfabetu trzeba będzie napisać raz jeszcze.
Starożytne miasto Umm-al Mara zajmowało powierzchnię około 25 hektarów. Było otoczone murem miejskim z 3 bramami i fosą obronną. Dużo wskazuje na to, że grobowiec, w którym znajdowały się dowody na najstarszy alfabet w historii, należał do rodziny królewskiej. Świadczą o tym bogactwa, jakie znajdowały się w środku. – Świadczyły o tym osobliwe aspekty pochówku, które mogą sugerować wyjątkowo rzadkie cechy rytualne – mówił Schwarz.
Źródło: Arkeonews
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa