Reklama

W tym artykule:

  1. Wyjątkowy skarb w grobowcu
  2. Kogo pochowano z kosztownościami?
  3. Wyjątkowe miejsce w Panamie
Reklama

Kolejne odkrycia archeologiczne dowodzą, że skarby poukrywane w grobowcach nie są domeną jedynie legend i filmów o Indianie Jonesie. Grzebanie zmarłych wraz z kosztownościami było powszechne w wielu miejscach na świecie. Między innymi w Ameryce Południowej. Przypomina o tym ostatnie znalezisko badaczy prowadzących wykopaliska w Panamie.

Wyjątkowy skarb w grobowcu

Mowa o grobowcu w Parku Archeologicznym El Caño, położonym w prowincji Coclé. Wewnątrz komory odkryto prawdziwe bogactwo ofiar pogrzebowych, w tym artefakty wykonane z ceramiki oraz złota. Grobowiec prawdopodobnie został wybudowany około 750 roku n.e. Według archeologów odkrycie to rzuca nowe spojrzenie na to, jak żyły wyższe klasy społeczeństwa Coclé w czasach sprzed najazdu hiszpańskich kolonizatorów. Wspomniany grobowiec jest szczególnie intrygujący. Po badaniach okazało się, że był on używany jako miejsce pochówku nie raz, a wiele razy.

Odkrycie jest owocem trwającego projektu archeologicznego w parku. Jego głównym celem jest zbadanie właśnie grobu nr 9, na którego zawartość składa się:

  • 5 napierśników,
  • 2 pasy ze złotych koralików,
  • 4 bransoletki,
  • 2 kolczyki w kształcie postaci ludzkich,
  • kolczyk w kształcie krokodyla,
  • naszyjnik z okrągłych koralików,
  • dwa dzwonki,
  • bransoletki,
  • spódnica wykonana z psich zębów,
  • zestaw kościanych fletów.
W panamskim grobowcu znaleziono prawdziwe skarby / Ministerstwo Kultury Panamy

Kogo pochowano z kosztownościami?

Wszystkie te przedmioty są świadectwem kulturowego i społecznego bogactwa społeczności Coclé. Imponująca kolekcja najprawdopodobniej należała do dorosłego mężczyzny o wysokim statusie.

Julia Mayo, dyrektorka Fundacji El Caño i liderka projektu, przypomina, że mężczyzna nie jest jedynym pochowanym w grobowcu. Z uwagi na trwające prace wykopaliskowe archeolodzy nie są jednak w stanie określić dokładnej liczby pogrzebanych. Już sam zwyczaj grzebania większej liczby osób w tym samym grobowcu dostarcza cennych informacji na temat wierzeń i rytuałów pogrzebowych lokalnej społeczności.

Wspomnianego bogacza pochowano twarzą w dół, co jest zwyczajową praktyką w tej kulturze. Co ciekawe, mężczyzn często grzebano też na szczątkach kobiet.

Grobowiec Pierwszego Cesarza Chin nadal jest owiany tajemnicą. Skrywa niezwykły skarb

Grobowiec pierwszego cesarza Chin jest uważany za jedno z największych archeologicznych odkryć w historii. Zawiera on niezwykłe skarby, które do dziś pozostają niewidoczne dla oka.
Armia Terakotowa
Armia Terakotowa, fot: Marica van der Meer/Arterra/Universal Images Group via Getty Images

Wyjątkowe miejsce w Panamie

Miejsce w którym znajduje się dziś Park Archeologiczny El Caño zbudowano około 700 r. n.e. Teren opustoszał około 1000 r. n.e. Setki lat później okazało się, że archeolodzy mają tam pełne ręce roboty. Park jest często kojarzony z kamiennymi monolitami datowanymi na lata 700–1000 n.e. Amerykański odkrywca Hyatt Verrill po raz pierwszy zdał sobie sprawę ze znaczenia tego miejsca w 1925 roku, kiedy odkrył monolity nad rzeką Rio Grande.

Oprócz słynnych monolitów w parku zachował się też cmentarz i teren ceremonialny z drewnianymi konstrukcjami. Odkrycie to wyróżnia się wyjątkowością i dostarcza cenny wgląd w praktyki pogrzebowe ówczesnych mieszkańców prowincji Coclé.

Reklama

Źródło: Ministerstwo Kultury Panamy.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama