Intymny apartament słynnej księżnej na Zamku Książ odzyska blask. Zniszczyli go naziści
W czasie II wojny światowej naziści na zlecenie najwyższych władz III Rzeszy zniszczyli oryginalny wystrój apartamentów księżnej Daisy von Pless na Zamku Książ. Wkrótce swój blask odzyska najbardziej intymne z pomieszczeń tworzących jej apartamenty.

Spis treści:
- Buduar księżnej Daisy – jak wyglądał?
- Losy apartamentów Daisy
- Kosztowności księżnej Daisy i zagadki jej sejfu
Księżna Daisy była najsłynniejszą rezydentką Zamku Książ. Jako małżonka księcia Jana Henryka XV Hochberga zjednała ogromną sympatię mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Wielu nieprzypadkowo porównywało ją do cesarzowej Sisi.
Buduar księżnej Daisy – jak wyglądał?
Muzealnicy z Zamku Książ poinformowali właśnie, że twierdzy ruszają prace związane z odtworzeniem zniszczonego w czasie II wojny światowej buduaru księżnej Daisy von Pless. Buduarem określa się pokój pani domu służący do odpoczynku. Z reguły był niewielki, ale przytulny, chociaż wytwornie umeblowany i wykwintnie ozdobiony. Tak też było w tym przypadku.
Buduar arystokratki znajduje się na drugim piętrze Zamku Książ, w jego południowym skrzydle. Od strony wschodniej sąsiadował z sypialnią, a od zachodniej – z łazienką. Prace budowlane zakończono w 1921 roku. Ale już w 1922 roku Daisy rozwiodła się i przeniosła do Francji i Niemiec.

– W zrekonstruowanym pomieszczeniu będą od nowego roku prezentowane osobiste pamiątki po najsłynniejszej mieszkance zamku, w tym rękopis jej pamiętnika i klejnoty z turkusami. W ramach pierwszego etapu prac wykonano z marmuru wierną kopię kominka, który doczekał się już odbioru konserwatorskiego – informują muzealnicy. Buduar to tylko część wystawy stałej Apartamenty Księżnej Daisy, w ramach której już wcześniej odtworzono salon dzienny i sypialnię słynnej arystokratki.
Kiedy księżna powróciła na Dolny Śląsk w 1935 roku, nie zamieszkała już w dawnych apartamentach, ale piętro niżej w oficynie południowej.
Losy apartamentu Daisy
Wystrój apartamentów arystokratki zniszczyli Niemcy w czasie II wojny światowej. Na przykład okrągły w planie buduar się kwadratowy. Naziści usunęli wszystkie sztukaterie, marmoryzowane półkolumny i marmurowy kominek.
Gdy w 1943 roku do Zamku Książ wkroczyła nazistowska paramilitarna organizacja „Todt“, przeprowadziła intensywne prace w całym kompleksie. Zdaniem badaczy być może szykowano tu jedną z głównych kwater Hitlera. Z kolei pod zamczyskiem powstały podziemne tunele. Ich przeznaczenie jest ciągle dyskutowane.
Tuż przed przebudową apartamentów Daisy wykonano dokumentację fotograficzną. To wówczas powstało jedyne zachowane do naszych czasów zdjęcie jej buduaru. Cała dokumentacja znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Na zachowanej fotografii widać ściany północną i wschodnią buduaru oraz fragment sufitu. W oparciu o nią muzealnicy wspólnie z konserwatorami dokonują adaptacji pomieszczenia.
Kosztowności księżnej Daisy i zagadki jej sejfu
Zabytkowe przedmioty po arystokratce, zgodnie z wolą jej spadkobierców, będą wystawiane w buduarze. W maju 2014 roku dotarły na zamek. Przypuszcza się, że część z nich była przechowywana w sejfie, który niegdyś znajdował się w tym pomieszczeniu.
Zabytki, które trafiły na zamek są bardzo cenne. Są to wysadzana rubinami i turkusami pozłacana laska, którą arystokratka dostała w prezencie od maharadży Cooch Behar oraz srebrny pasek z turkusami, na którym została sportretowana przez Ellisa Robertsa. Jest też rękopis pierwszego pamiętnika księżnej i pocztówka, którą wysłała rok przed śmiercią do wnuka Bolka.
Źródło: Zamek Książ.
Nasz autor
Szymon Zdziebłowski
Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Dlaczego mówi się „końskie zdrowie”? Naukowcy właśnie to wyjaśnili
Genetycy właśnie odkryli dlaczego konie wygrywają w biegu z innymi ssakami. Ich kondycja wynika z błędu genetycznego, który umożliwia wyjątkowy pobór tlenu przez mięśnie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa