W tym artykule:

  1. Jak zawierano transakcje przed wynalezieniem pisma?
  2. Wykopaliska archeologiczne na Bliskim Wschodzie
Reklama

Kolejne zakończone sukcesem prace wykopaliskowe pomagają nam zrozumieć, jak żyli nasi przodkowie. Często okazuje się, że ich codzienność niewiele różniła się od naszej. Mieli podobne troski i zajęcia, ale wykonywali je w nieco inny sposób. Ostatnie odkrycie archeologów w Izraelu rzuca nowe światło na to, jak handlowano przed wynalezieniem pisma.

Jak zawierano transakcje przed wynalezieniem pisma?

Kolejny sukces archeologów na Bliskim Wschodzie. W Izraelu odnaleziono liczące nawet 7 tys. lat odbicia wraz z pieczęcią. Jej zastosowanie nie jest potwierdzone, ale badacze przypuszczają, że mogła być używana do pokwitowania przyjęcia dostaw lub zamykania silosów i wrót. Pieczęć została odnaleziona w latach 2004-2007 wraz z 150 innymi przedmiotami z ceramiki i gliny, jednak upubliczniono ją dopiero teraz.

– „Nawet dzisiaj podobne rodzaje plomb są stosowane w celu zapobiegania kradzieży” – komentuje profesor Yosef Garfinkel z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, współautor badań.

Archeolodzy wskazują na to, że pieczęć jest wyposażona w dwa różne stemple geometryczne, co według nich jest dowodem na stosowanie wczesnych praktyk administracyjnych na terenie dzisiejszego Izraela w czasach przed wynalezieniem pisma. Pieczątki miały być używanie nie tylko podczas lokalnych transakcji, ale też w handlu z ludami Mezopotamii, Turcji czy Egiptu.

Renowacja Akropolu podzieliła Greków. „Bezpowrotnie zniszczony”

Akropol tylko dla wybranych? Do niedawna na wzgórze bogów wejść mogli tylko piesi turyści. Teraz nowa trasa pozwala na dojazd również osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Akropol
fot. Getty Images

Wykopaliska archeologiczne na Bliskim Wschodzie

Mimo upływu tysięcy lat pieczęć zachowała się w bardzo dobrym stanie. To zasługa suchego klimatu panującego w dolinie Beit She’an. Po przeprowadzeniu wstępnych badań archeolodzy ustalili, że stempel oryginalnie nie znajdował się w miejscu wykopalisk, a około 9-10 kilometrów dalej. W tym samym miejscu co pieczęć, naukowcy wykopali też inne przedmioty wskazujące na to, że te tereny zamieszkiwali zamożni ludzie budujący własne sklepy. To nie koniec badań w Izraelu.

Reklama

– „Mamy nadzieję, że dalsze prace wykopaliskowe w Tel Tsaf i innych miejscach dostarczą dodatkowych dowodów, które pomogą nam zrozumieć wpływ władz regionalnych w południowym Lewancie” – podsumował profesor Garfinkel.

Reklama
Reklama
Reklama