W tym artykule:

  1. Kim była sułtanka Roksolana?
  2. Sułtanka Hurrem: historia
  3. Jak wyglądała sułtanka Hurrem?
  4. Ile dzieci miała sułtanka Roksolana?
  5. Sułtan Sulejman i Aleksandra
  6. Jak umarła sułtanka Hurrem?
Reklama

Sułtanka Hurrem była ukochaną żoną sułtana osmańskiego Sulejmana Wspaniałego. Jej historia jest świadectwem siły wpływu kobiety na losy mocarstw.

Co ciekawe, o Roksolanie (bo tak też nazywano sułtankę), „głośniej” zrobiło się kilka lat temu za sprawą jednego z seriali telewizyjnych. Widzowie byli zachwyceni, kiedy dowiedzieli się, że zekranizowana historia wieki temu wydarzyła się naprawdę. Z miejsca zaczęli szukać ciekawostek o sułtance i jej mężu. Jedno z pytań najczęściej zadawanych przez internautów to: jak wyglądała sułtanka Hurrem?

Kim była sułtanka Roksolana?

I już na samym początku natrafiamy na powiązania Hurrem z Polakami. Kobieta urodziła się w państwie Jagiellonów jako Anastazja Lisowska i była Rusinką. W dodatku niewolnicą. W 1520 roku podarowano ją Sulejmanowi Wspaniałemu. On miał wówczas 26 lat, a ona była jeszcze nastolatką. Mówiono, że jej uroda była tak urzekająca, że ​​sułtan natychmiast się w niej zakochał. Wyzwolił ją z niewoli, poślubił i nadał jej imię Hürrem, co po turecku oznacza „radość”.

Sułtanka Hurrem szybko zdobyła władzę i wpływy na dworze. Była silną i inteligentną postacią polityczną, której przypisuje się pomoc w przekształceniu Imperium Osmańskiego w światową potęgę. Doradzała mężowi w sprawach państwowych. Podobno pomagała mu też redagować niektóre z jego najważniejszych dekretów.

– Sulejman zakochał się bowiem do tego stopnia w Roksolanie, że w końcu oddalił pozostałe kobiety z haremu, ludzi zaś, uważanych przez sułtankę za rywali do władzy, eliminował [...] W efekcie jej intryg życie stracił pierworodny syn Sulejmana, następcą zaś został Selim urodzony ze związku z Roksolaną – tłumaczy w komentarzu historycznym Konrad Jezierski na portalu Archiwów Polskich.

Z zachowanych źródeł historycznych wiemy też, że sułtanka Roksolana korespondowała z polskimi władcami. W XVI w. składała Zygmuntowi Augustowi kondolencje po śmierci Zygmunta Starego. Później życzyła Jagiellonowi „długiego życia i radości”. Korespondencja była o tyle niezwykła, że poza listami wysyłała również chusteczki, ręczniki i pidżamę.

Jak wyglądała sułtanka Hurrem? Swoją urodą zachwyciła Sulejmana Wspaniałego / fot. Pictures from History/Getty Images

Sułtanka Hurrem: historia

Pochodzenie Hurrem nie jest do końca pewne. Na przestrzeni wieków przypisywano jej zarówno włoski, jak i francuski rodowód. We Francji Hurrem doczekała się nawet operetki na swój temat. Przydomek Roksolana ma jednak potwierdzać Ruś jako jej miejsce urodzenia. W relacjach weneckich posłów oznaczał właśnie „Rusinkę”.

Kolejna poszlaka słowiańskiego pochodzenia sułtanki Hurrem pochodzi od samego Sulejmana Wspaniałego. W jednym ze swoich wierszy cesarz osmański nazwał ją „różą Kipczaku”, czyli stepów rozciągających się na północ od Morza Czarnego. Tereny te były zamieszkane przez Rusinów i Tatarów.

Samo imię Roksolany także budzi pewne wątpliwości. Według jednych źródeł późniejsza żona sułtana miała przyjść na świat jako Anastazja. Inni piszą o imieniu Aleksandra. Choć oba mogą kojarzyć się z Polską, sułtanka Hurrem nie była Polką. Co do tego nie ma większych wątpliwości. Zresztą na przestrzeni wieków mało kto pamiętał w Polsce o Roksolanie.

Co innego w Ukrainie. W Rohatynie do dziś stoi pomnik sułtanki. Jej postać pozostała ważna dla rozbudzonej ukraińskiej świadomości narodowej i historycznej. I nie ma znaczenia, że była niewolnicą.

Swoje wpływy wykorzystywała do manipulowania polityką dworu i do intryg przeciwko rywalom. Intrygi były szeroko znane w całym Imperium Osmańskim. Postrzegano je jako główne źródło konfliktów między potężnymi frakcjami na dworze.

Wybierasz się do Omanu? O tym musisz pamiętać

Oman to pięknie położone państwo arabskie, rozciągnięte pomiędzy pasmem gór a oceanem. Turyści coraz częściej je odwiedzają, by oglądać wspaniałe widoki, zwiedzić małe miasteczka i...
Oman
Fot. Buena Vista Images/Getty Images

Jak wyglądała sułtanka Hurrem?

Mówiono, że aparycja Hurrem była zniewalająca. Sulejman Wspaniały szybko uległ urokowi sułtanki. Jej największymi atutami miały być oczy i długie, zadbane włosy. Często nosiła je splecione w skomplikowane warkocze. W garderobie sułtanki przeważały ciepłe kolory, takie jak czerwień i żółć. Stroje były ozdobione drogimi klejnotami i misternymi haftami. Charakterystycznym elementem wyglądu Hurrem była chusta na głowie ozdobiona klejnotami i tkaniną haftowaną złotą nicią.

Oczywiście zjawiskowość sułtanki nie ograniczała się do jej wyglądu fizycznego. Żona Sulejmana Wspaniałego była znana ze swej inteligencji i wdzięku, czym zdobyła sobie przychylność najbliższych i nie tylko. Jej wpływ wykraczał poza dwór. Została zapamiętana ze swojej działalności charytatywnej i mecenatu nad sztuką.

Dziedzictwo Hurrem przetrwało wieki, a ona nadal jest inspiracją dla wielu. Jej ambicja i inteligencja pozostają przykładem tego, że kobiety mogą osiągnąć wszystko, a uroda i styl są nadal podziwiane.

Jak wyglądała sułtanka Hurrem? Swoją urodą zachwyciła Sulejmana Wspaniałego / fot. Pictures from History/Getty Images

Ile dzieci miała sułtanka Roksolana?

Roksolana i Sulejman doczekali się sześciorga dzieci. Dokładne daty ich narodzin są podważane. Historycy w większości zgadzają się jednak, co do tego, że narodziny pięciorga – Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, Şehzade Abdullah, sułtana Selima II i Şehzade Bayezid – nastąpiły w ciągu od czterech do pięciu lat. Ostatnie dziecko Sulejmana i Roksolany, Şehzade Cihangir, przyszło na świat z garbem. Do tego czasu Roksolana urodziła wystarczająco dużo zdrowych synów, aby zabezpieczyć przyszłość dynastii.

Dzieci sułtanki Hurrem były ważną częścią historii osmańskiej. Wszystkie były wpływowymi postaciami na dworze i pozostawiły trwałe dziedzictwo. W szczególności Selim II, który został sułtanem. Jego rządy nie są jednak opisywane pozytywnie. Selim miał być najmniej zdolny z całego rodzeństwa i zapoczątkował okres panowania nieudolnych sułtanów.

Sułtan Sulejman i Aleksandra

Sulejman Wspaniały był dziesiątym sułtanem Imperium Osmańskiego. Panował w latach 1520–1566. Jest znany jako jeden z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych sułtanów w historii. Przypisuje się mu doprowadzenie Imperium Osmańskiego do największych sukcesów, zabezpieczenie jego granic i rozszerzenie jego terytorium.

Urodził się w 1494 roku w Trabzonie, na wybrzeżu Morza Czarnego, na terenie dzisiejszej Turcji. Był synem Selima I i wnukiem Mehmeda II. Dorastając, był pod silnym wpływem nauk swojego dziadka, które obejmowały silny nacisk na sprawiedliwość i uczciwość. Uczył się nauk islamskich i szkolił się w sztukach wojskowych.

W 1520 roku, w wieku 26 lat, Sulejman zastąpił swojego ojca jako sułtan Imperium Osmańskiego. Natychmiast zaczął rozszerzać swoje granice, zajmując terytorium na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Europie. Był znany ze swojej uczciwości i sprawiedliwości, wzbudzając wśród poddanych poczucie zaufania. Znany był również z wielkiej siły militarnej i strategii, co doprowadziło do wielu zwycięstw w bitwach.

W opracowaniach historycznych o Sulejmanie Wspaniałym nie można pominąć jego relacji, a następnie małżeństwa z sułtanką Hurrem. Miała ona ogromny wpływ na swojego męża. Zachwyciła go nie tylko urodą, ale też intelektem. Sulejman oficjalnie miał jedną żonę. Nie można jednak zapominać o tym, że przez pewien czas otaczał go również harem składający się z 17 kobiet.

Reklama

Turcja nie tylko na plażę. TOP 5 najciekawszych atrakcji w Antalyi

Turcja poleca się na wakacje. Uwielbiana przez turystów Antalya to idealne miejsce nie tylko na plażowanie, ale też historyczno-przyrodnicze eksploracje. Co wato zobaczyć w Antalyi?
Turcja nie tylko na plażę. TOP 5 najciekawszych atrakcji w Antalyi
fot. Ayhun Altun/Getty Images

Jak umarła sułtanka Hurrem?

Sułtanka Hurrem zmarła z przyczyn naturalnych 15 kwietnia 1558 roku w Stambule w Turcji. Uważa się, że powodem jej śmierci była starość lub choroba. Prawdopodobnie czerniak złośliwy. Została pochowana w meczecie Sulejmana w Stambule.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama