Reklama

W tym artykule:

  1. Kiedy urodził się Jezus?
  2. Tajemnica Bożego Narodzenia
Reklama

Już niedługo 25 grudnia miliony ludzi na całym świecie, jak co roku będą świętowały Boże Narodzenie. Większość naukowców uważa jednak, że prawdziwa data narodzin Chrystusa jest inna. Chodzi nie tylko o dzień, ale też o rok. Ignacio L. Götz, autor książki „Jesus the Jew: Reality, Politics, and Myth-A Personal Encounter”, uważa na przykład, że Kościół rzymskokatolicki wybrał 25 grudnia ze względu na poprzedzające ten dzień przesilenie zimowe oraz Saturnalia – festiwal organizowany ku czci Saturna, boga rolnictwa, w starożytnym Rzymie. Chrześcijańskie święto miało w pewnym sensie przykryć pogańskie uroczystości.

Jezus zstąpił na Ziemię w amazońskiej puszczy. Wierni kościołów ayahuaskowych wierzą, że mają z nim duchowy kontakt

Hiszpańscy konkwistadorzy nazywali Amazonię "Zielonym Piekłem". W pierwszej połowie XX wieku, po stuleciach represji, tradycje południowoamerykańskie stopiły się ostatecznie z wpływami kul...
Połączenie szamanizmu ayahuaskowego z ludowym katolicyzmem doprowadziło do stworzenia nowych kościołów (fot. Facebook/Instituto Espiritual Xamânico Flor de Lótus)
Połączenie szamanizmu ayahuaskowego z ludowym katolicyzmem doprowadziło do stworzenia nowych kościołów (fot. Facebook/Instituto Espiritual Xamânico Flor de Lótus)

Kiedy urodził się Jezus?

Data narodzin Jezusa do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Część naukowców, w tym Peter Richardson i Amy Marie Fisher, sugeruje, że Chrystus mógł przyjść na świat między 6 i 4 r. p.n.e. Swoje szacunki opierają na biblijnej historii króla Heroda, który to nakazał zabić wszystkich chłopców poniżej 2 roku życia. Niedługo po tak zwanej rzezi niewiniątek władca zmarł. Data jego śmierci to kwestia sporna, jednak wielu historyków wskazuje na 4 r. p.n.e. Nie brakuje też głosów, jakoby ludobójstwo dzieci było jedynie legendą. Biblista Reza Aslan podkreśla, że dla tego wydarzenia „nie ma ani strzępka dowodów w żadnej kronice żydowskiej, chrześcijańskiej czy rzymskiej”.

Inni badacze próbowali ustalić datę narodzin Jezusa, powołując się na Gwiazdę Betlejemską, która miała zwiastować narodziny Zbawiciela. Astronom Colin Humphreys w badaniach przeprowadzonych w latach 90. ubiegłego wieku dowiódł, że biblijna gwiazda była w rzeczywistości kometą zaobserwowaną przez Chińczyków w 5 r. p.n.e. Teoria ta od czasu opublikowania na łamach „Quarterly Journal of the Royal Astronomical Society” została już jednak wielokrotnie podważona przez środowisko naukowe i obecnie mało kto uważa ją za prawdziwą.

W poszukiwaniu prawdziwego Jezusa. Co jest faktem, a co fikcją?

Ludzie wierzący czczą go jako Syna Bożego. Sceptycy machają ręką, uznając go jedynie za bohatera mitu. Artyści tworzyli jego wizerunki odzwierciedlające czasy i miejsca, w których żyli o...
W poszukiwaniu prawdziwego Jezusa. Archeolodzy próbują odróżnić fakty od fikcji
National Geographic Polska

Tajemnica Bożego Narodzenia

Na przestrzeni lat nie tylko rok, ale też miesiąc narodzin Jezusa stał się tematem wielu naukowych debat. Według jednej z teorii Gwiazda Betlejemska mogła być w rzeczywistości jasnym światłem wynikającym z nietypowego ułożenia Wenus i Jowisza. Rzadkie zjawisko miało być zaobserwowane w czerwcu 2 r p.n.e. Inna próba wyjaśnienia mówi o koniunkcji między Saturnem a Jowiszem z października 7 r. p.n.e.

W Piśmie Świętym nie znajdziemy żadnych informacji o dacie narodzin Jezusa. Nie ma mowy ani o 25 grudnia, ani o porze roku. Wiadomo tylko, że Chrystus urodził się w Betlejem. Co ciekawe, pierwsi chrześcijanie nie świętowali rocznicy jego narodzin. Według części źródeł pierwsze uroczystości miały być organizowane około 200 r., jednak nie 25 grudnia, a 6 stycznia. Dlaczego akurat wtedy? Historycy wskazują na obliczenia oparte na rzekomej dacie ukrzyżowania Jezusa – 6 kwietnia. Wierzono wówczas, że prorocy umierali tego samego dnia (numerycznie), co zostali poczęci. W Kościele prawosławnym wigilia Bożego Narodzenia do dziś jest obchodzona właśnie 6 stycznia. Z kolei w Kościele katolickim w połowie IV wieku uroczystości przeniesiono na 25 grudnia.

Reklama

Źródło: Live Sience, Washington Post

Reklama
Reklama
Reklama