W tym artykule:

  1. Czy Kleopatra była faraonem?
  2. Czy Kleopatra była piękna?
  3. Gdzie mieszkała Kleopatra?
  4. Gdzie pochowano Kleopatrę?
  5. Ile lat żyła Kleopatra?
  6. Ile było Kleopatr?
  7. W czym kąpała się Kleopatra?
  8. Pochodzenie Kleopatry
Reklama

Kleopatra należała do potężnej rodziny Ptolemeuszy, którzy przybyli do Egiptu wraz z Aleksandrem Wielkim w IV wieku p.n.e. To wówczas ten słynny władca rozgromił Persów i zajął kraj nad Nilem. Kleopatra była jedną z ostatnich reprezentantek tej linii władców w Egipcie. Kleopatra – ciekawostki o niezwykłej kobiecie. O tym, jak wyglądała Kleopatra, można również przeczytać w naszym serwisie.

Czy Kleopatra była faraonem?

Kleopatra współrządziła Egiptem ze swoimi dwoma braćmi – Ptolemeuszem XIII (w latach 51–47 p.n.e.) i Ptolemeuszem XIV (w latach 47–44 p.n.e.), którego poślubiła. A także w imieniu swojego syna, Ptolemeusza XV, Cezariona, czyli syna słynnego Juliusza Cezara w latach 44–30 p.n.e.

Czy Kleopatra była piękna?

Kanon piękna zmienia się w zależności od epoki i miejsca. Kleopatra żyła 2 tysiące lat temu w Egipcie. W okresie starożytności w tym rejonie świata kobieta z pełną, mięsistą twarzą, pełnymi policzkami, dużymi oczami i masywną szyją uważana była za piękną.

Kleopatra (L) i Marek Antoniusz (P) na monecie z 32 r. p.n.e. / Fot. Classical Numismatic Group/CC BY-SA 2.5 DEED

Zachowane wizerunki Kleopatry wyraźnie się od siebie różnią. Kleopatra inaczej wygląda na rzeźbach, inaczej na monetach. Jednak nie była raczej pięknością w dzisiejszym rozumieniu kultury zachodniej, raczej wpisywała się w kanony piękna starożytnego Egiptu. Dość często w opisach i na przedstawieniach wyłania się postać z pełnymi policzkami, prostym nosem, krótką szyją i małym podbródkiem.

Z pewnością jednak była osobą pełną seksapilu i powabu, bo udało się jej uwieść m.in. Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Jeszcze w IV w. n.e., czyli kilkaset lat po śmierci Kleopatry Egipcjanie i Rzymianie nadal ją czcili, podobnie jak bogów egipskich i dbali o jej posągi.

Gdzie mieszkała Kleopatra?

Kleopatra wywodziła się z królewskiej rodziny. Dlatego mieszkała w pałacu w stolicy Egiptu, Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym. Jednak w 46 roku p.n.e., na dwa lata przeniosła się do Italii na zaproszenie swojego kochanka, Juliusza Cezara. Wróciła do egipskiej Aleksandrii dość nagle w momencie zamachu na Cezara.

Gdzie pochowano Kleopatrę?

Archeolodzy ciągle poszukują grobowca słynnej królowej. Parę lat temu światowe media obiegła informacja o poszlakach wskazujących na to, że jej miejsce wiecznego spoczynku położone jest w świątyni Taposiris Magna, umiejscowionej na zachód od Aleksandrii. W maju 2023 roku zespół pod kierunkiem archeolożki, prawniczki i dyplomatki Kathleen Martinez z Uniwersytetu w Santo Domingo ogłosił odkrycie tunelu, który w jej ocenie jest obiecującym tropem w tych poszukiwaniach.

Naukowcy są jednak sceptyczni. Ciągle brakuje przekonywujących dowodów na to, że grób ten znajduje się w Taposiris Magna, a nie w ówczesnej stolicy, Aleksandrii.

Ile lat żyła Kleopatra?

Kleopatra urodziła się w 70 lub 69 roku p.n.e., a zmarła w 30 roku p.n.e., w sierpniu. Oznacza to, że żyła 39 lub 40 lat. Okoliczności jej śmierci do dzisiaj spowija tajemnica.

Gdy Kleopatra broniła się w Egipcie wraz z Markiem Antoniuszem przed wojskami Oktawiana, sytuacja stała się beznadziejna. Antoniusz popełnił samobójstwo, bo był przekonany, że jego kochanka nie żyje. Nie była to jednak prawda. Na wieść o tym miała się targnąć na swoje życie Kleopatra, chociaż zdaniem części historyków została zamordowana.

Jedna z wizji śmierci Kleopatry / Obraz Jeana-André Rixensa z 1874

Ile było Kleopatr?

Najsłynniejsza Kleopatra była siódmą i ostatnią osobą o takim imieniu w rodzinie królewskiej Ptolemeuszy. Czyli dynastii, która rządziła Egiptem po jego podboju przez Aleksandra Wielkiego. Słowo to z grecka oznacza „chwała ojca”. W tej dynastii stale powtarzały się imiona Ptolemeusz i Kleopatra, bo ciągle poślubiano siostry i braci.

W czym kąpała się Kleopatra?

Królowa faktycznie bardzo dbała o swoje zdrowie i urodę. Ponoć kąpała się w kwaśnym oślim mleku, które ma właściwości ujędrniające skórę. Ale to nie wszystko. Używała też sproszkowanych odchodów krokodyli, aby zadbać o cerę.

Zwracała też dużą uwagę na zapach. Na jej polecenie na bazie oleju wyrabiano perfumy, w których skład wchodziły m.in. płatki kwiatów, zioła czy aromatyczne liście.

Gdzie znajduje się grobowiec Kleopatry? Archeolodzy na tropie miejsca spoczynku egipskiej królowej

„Nigdzie na świecie nie znajdziecie grobu, który by chował równie sławną parę” – pisał William Szekspir, nie przypuszczając, że cztery wieki później grobowiec Kleopatry i Marka ...
grobowiec kleopatry
Kolaż na podstawie zdjęć Getty Images

Pochodzenie Kleopatry

W ostatnim czasie na fali serialu na platformie Netflix rozpoczęła się dyskusja na temat pochodzenia Kleopatry. Wszystko wskazuje na to, że w jej żyłach płynęła głównie krew macedońska, bo wywodziła się z dynastii Ptolemeuszy. Historyczne centrum Macedonii znajdowało się na obszarze obecnej północno-środkowej Grecji. Być może jacyś jej krewni wywodzili się z obszaru dzisiejszego Iranu.

Reklama
  • Bagnal R. S., Rathbone D.W, Egypt from Alexander to the Copts, Cairo 2008
  • Britannica
  • McGill University
  • Shaw I, Nicholson P., The dictionary of Ancient Egypt, London 1995.

Nasz ekspert

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama