Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem?
  2. Pochodzenia Krzysztofa Kolumba z nową teorią
  3. Jakiej narodowości był Krzysztof Kolumb?

Pochodzenie Krzysztofa Kolumba od wieków wzbudza zainteresowanie historyków. Nie jest to kwestia tylko tego, że wiele krajów w Europie chciałoby przypisać sobie wydanie na świat „odkrywcy Ameryki”. O miejscu urodzenia żeglarza rzeczywiście wiadomo niewiele, a to otwiera możliwości różnym scenariuszom. Sam termin „odkrycie Ameryki” świadomie biorę w cudzysłów. Żeglarz z Europy nie był w końcu pierwszym człowiekiem, jaki pojawił się na amerykańskim lądzie. Przyczynił się za to do rozpoczęcia kontaktów między kontynentami.

Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Powszechnie przyjmuje się, że Krzysztof Kolumb był Włochem i pochodził z Genui. Sęk w tym, że jedyny dokument świadczący o genueńskim pochodzeniu podróżnika – czyli jego „testament” – nie jest oryginałem, a jedynie późniejszą kopią. Brak podpisu notariusza lub innych świadków, którzy potwierdziliby autentyczność i zgodność kopii z oryginałem dodatkowo podważa jego wiarygodność.

Z powodu braku przejrzystych dokumentów wskazujących miejsce urodzenia Kolumba, do dziś trwają naukowe śledztwa mające na celu ujawnienie prawdy. Na przestrzeni wieków naukowcy pochylali się nad różnymi możliwościami. Od portugalskiej po nawet... polską. Silva Rosa, portugalski historyk amator, w książce „Kolumb. Historia nieznana” zasugerował, że „odkrywca Ameryki” mógł być synem króla Polski Władysława Warneńczyka. Teoria ta nie została jednak potwierdzona. Autorzy najnowszych badań genetycznych twierdzą z kolei, że Krzysztof Kolumb miał być Hiszpanem żydowskiego pochodzenia.

Pochodzenia Krzysztofa Kolumba z nową teorią

Kwestia pochodzenia Krzysztofa Kolumba zyskała nowy wymiar dzięki badaniom DNA prowadzonym profesora José Antonio Lorente z Uniwersytetu w Granadzie. Prace nad nimi rozpoczęły się w 2003 r. Badania miały na celu ustalenie, czy oficjalna wersja o genueńskim pochodzeniu Kolumba jest zgodna z prawdą, a także czy możliwe jest potwierdzenie teorii o jego żydowskich korzeniach.

Badania zostały zaprezentowane w dokumencie telewizyjnym „Columbus DNA: His True Origin”. Wynika z nich możliwość, że Kolumb mógł urodzić się w Walencji w Hiszpanii, a nie w Genui, jak powszechnie przyjęto. Co więcej, teoria o jego żydowskim pochodzeniu również staje się coraz bardziej popularna wśród naukowców. Wiąże się to z kontekstem historycznym. W 1492 roku, kiedy Kolumb odbywał swoją pierwszą wyprawę do Ameryki, w Hiszpanii trwały intensywne prześladowania Żydów w ramach hiszpańskiej inkwizycji. Dekret Alhambry, wydany w tym samym roku, nakazywał Żydom konwersję na katolicyzm lub opuszczenie kraju.

Jedna z teorii sugeruje, że Kolumb mógł być jednym z tzw. conversos, czyli Żydów, którzy oficjalnie przeszli na katolicyzm, aby uniknąć prześladowań, ale potajemnie nadal praktykowali judaizm. Jeśli rzeczywiście miał żydowskie korzenie, ukrywanie prawdziwego pochodzenia i przyjęcie katolicyzmu mogło być więc próbą ochrony siebie i swojej rodziny przed inkwizycją. Dzięki temu mógł też swobodnie realizować żeglarską pasję.

Jakiej narodowości był Krzysztof Kolumb?

W ramach opisywanych badań z katedry w Sewilli ekshumowano szczątki Kolumba. Pobrano również próbki DNA z grobów jego synów, Hernando i Diego. Analizy genetyczne mają na celu porównanie DNA z potencjalnymi krewnymi oraz innymi postaciami historycznymi, aby spróbować ustalić prawdziwe pochodzenie Kolumba. Choć badania wciąż są w toku, profesor Lorente twierdzi, że wyniki są „prawie całkowicie wiarygodne”. Sugeruje, że coraz więcej dowodów wskazuje na hiszpańskie, a nie włoskie pochodzenie Krzysztofa Kolumba.

Najnowsza analiza genetyczna mogłaby całkowicie zmienić postrzeganie Kolumba jako postaci historycznej i jego roli w historii Europy oraz „odkrycia” Ameryki. Zamiast genueńczyka, który zyskał sławę w służbie hiszpańskich władców, Kolumb mógł być hiszpańskim Żydem, który ukrył swoją tożsamość, aby spełnić swoje ambicje w czasach niesprzyjających otwartym wyznawcom judaizmu. Potwierdzą to jednak dopiero oficjalne wyniki badań DNA.

Reklama

Źródło: BBC.

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama