Ludzie pojawili się na Majorce jeszcze wcześniej, niż zakładano. Zdradził to nieoczywisty szczegół
Turyści uwielbiają wypoczywać na plażach Majorki. Nie wszyscy zdają sobie jednak pewnie sprawę, jak intrygująca jest historia tego miejsca. Zwłaszcza kwestia pojawienia się pierwszych ludzi na wyspie. Najnowsze odkrycie zmienia dotychczasowe ustalenia badaczy.
W tym artykule:
Majorka, będąca główną wyspą Balearów i szóstą co do wielkości na Morzu Śródziemnym, ma fascynującą i skomplikowaną historię zasiedlania. Dokładna data dotarcia ludzi na wyspę to kwestia sporna. Najnowsze badania ponownie sugerują ramy czasowe inne niż dotychczas.
Kiedy pierwsi ludzie pojawili się Majorce?
Nowe badania prowadzone przez Bogdana Onaca i jego współpracowników wnoszą istotne korekty do dotychczasowych ustaleń, kiedy pierwsi ludzie mogli dotrzeć na Majorkę. Wcześniejsze badania sugerowały, że pierwsze próby osadnictwa na wyspie miały rozpocząć się między 4600 a 4200 lat temu. Analiza starożytnego, zatopionego mostu w jaskini Genovesa na Majorce prowadzi jednak do nowych wniosków, które mogą przesunąć te ramy czasowe.
Most w jaskini Genovesa został zbudowany z dużych bloków wapienia. Konstrukcja ta łączy dwie podwyższone komory jaskini. Na jego górnej części znajduje się wyraźny ślad kolorystyczny. Według badaczy, powstał w wyniku osadzania się kalcytu na poziomie wody, kiedy most był jeszcze w użyciu. Analiza tego śladu w kontekście modelu względnych poziomów morza w późnym holocenie pozwoliła badaczom oszacować, że most mógł zostać zbudowany między 6000 a 5600 lat temu. W tym okresie poziom morza znajdował się na tyle nisko, że obszar, na którym znajduje się most, nie był jeszcze zatopiony. Wzrastał jednak na tyle, że w końcu zalał górę mostu.
Znaleziono prastary roślinny artefakt. Wyjaśnia zagadkę migracji wczesnych ludzi
Pierwsi żeglarze pojawili się na Pacyfiku około 55–50 tysięcy lat temu. Dowodem na to jest prastary artefakt znaleziony w jaskini w Papui Zachodniej. Jednak jego funkcja jest dla archeologów...Starożytny most ujawnił nieznaną prawdę o wyspie
Naukowcy podkreślają, że dokładna data wybudowania mostu w Jaskini Genovesa pozostaje niepewna z powodu braku pisemnych zapisów lub solidnego kontekstu czasowo-stratygraficznego. Wspomniany pas znajdował się na głębokości około 1,1 metra. Między 6000 a 5400 lat temu był to stały poziom wody. Późniejszy wzrost poziomu morza zalał budowlę, co wykluczyło późniejsze daty budowy.
Stalaktyty, które tworzą się w przejściach jaskiniowych powyżej poziomu wód gruntowych, a później zostają zatopione w miarę wzrostu poziomu morza, również są cennym źródłem wiedzy w badaniu. A to dlatego, że dokumentują moment, w którym jaskinia zmieniła się z wypełnionej powietrzem na wypełnioną wodą. Te nowe dane sugerują, że ludzie mogli przybyć na Majorkę już między 6000 a 5600 lat temu. Oznacza to, że osadnictwo na wyspie mogło rozpocząć się ponad 1000 lat wcześniej, niż wcześniej uważano.
Źródło: Communications Eearth & Environment.