Majowie kneblowali swoich jeńców, których składali w ofierze? Zagadkowe odkrycie w Belize
Archeolodzy, którzy prowadzili wykopaliska w jednej z jaskiń Belize, odnaleźli niebieskie włókna, które znajdowały się w zębach zmarłych osób. Były to ofiary majańskich rytuałów. Co oznaczała ta enigmatyczna praktyka?
W tym artykule:
- W jaskini odnalezionej w 2006 roku odkryto 118 ofiar z ludzi
- Naukowcy postanowili przyjrzeć się diecie zmarłych, badając ich uzębienie
- Czy ofiary Majów były kneblowane przed śmiercią ?
Majowie byli jedną z najlepiej rozwiniętych cywilizacji prekolumbijskich. Chociaż zamieszkiwali duży obszar Mezoameryki przez blisko 3500 lat, duża część ich dziedzictwa kulturowego została zniszczona w okresie konkwisty. Kultura Majów od XVI wieku zaczęła być stopniowo wypierana przez kolonizatorów z Europy, a wierzenia i tradycje zastępowano religią chrześcijańską.
W jaskini odnalezionej w 2006 roku odkryto 118 ofiar z ludzi
Rdzenni mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej technologicznie pozostawali wciąż na poziomie epoki kamienia, dlatego nie pozostawili po sobie żadnych źródeł pisanych, które mogłyby więcej mówić o np. o ich rytuałach. Tutaj z pomocą przychodzą archeolodzy.
W 2006 roku w środkowej części Belize badacze odkryli miejsce, które nazwano później Jaskinią Terroru o Północy (ang. Midnight Terror Cave). Grota położona jest niedaleko miasta Springfield, 15 km na południe od stolicy kraju. W środku archeolodzy odnaleźli ponad 9000 ludzkich kości, które mogły należeć do ok. 118 osób, z czego część to dzieci.
Stwierdzono wówczas, że zmarłych złożono w ofierze ku czci boga Chac. To majańskie bóstwo, które było patronem deszczu i grzmotu, związane było z rytuałami dotyczącymi płodności i rolnictwa.
Naukowcy postanowili przyjrzeć się diecie zmarłych, badając ich uzębienie
W tym roku naukowcy postanowili jeszcze raz przyjrzeć się szczątkom zmarłych w jaskini. Na tapet wzięli zęby zmarłych. Uczonym zależało, by dowiedzieć się więcej o diecie ówczesnych ludzi. Amy Chan, profesor archeologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i główna autorka odkrycia, pobrała próbki kamienia nazębnego, a następnie przesłała go do analizy.
Dlaczego Majowie wwiercali w zęby drogocenne klejnoty? Naukowcy odkryli, że nie tylko dla wyglądu
Przyozdabianie zębów cennymi kamieniami szlachetnymi było powszechną praktyką wśród starożytnych Majów. Najnowsze badania wykazały jednak, że w tej praktyce nie chodziło jedynie o ładn...Ku zaskoczeniu badaczki, na uzębieniu co najmniej dwóch ofiar widoczne były ślady włókna bawełny, które zostały zabarwione niebieskim kolorem. – Odkrycie bawełny w zębach tych ludzi było dla nas niespodzianką. Majowie przywiązywali dużą wagę do niebieskiego koloru w swoich rytuałach. Prawdopodobnie dlatego tę włókna mają tę barwę – twierdzi prof. Chan.
Czy ofiary Majów były kneblowane przed śmiercią ?
Autorzy badania twierdzą, że podobne włókna były składnikiem napojów na bazie agawy, których ślady odnaleziono na stanowisku archeologicznym w Teotihuacan. Napój wykorzystywano podczas rytualnego pochówku.
Prof. Chan i jej zespół sugerują jednak, że zmarli w jaskini nie spożywali żadnego napoju. Uczona podejrzewa, że osoby te mogły zostać przed śmiercią zakneblowane materiałem, który wykonano z niebieskiej bawełny. Bardzo możliwe, że przed śmiercią byli przez dłuższy czas przetrzymywani w niewoli.
Badacze, którzy nie byli zaangażowani w badania, sugerują, że na potwierdzenie tej tezy warto byłoby zbadać zęby innych rytualnych ofiar Majów. W tym przypadku możemy mówić jedynie o niepewnej hipotezie. Jednak nawet jeśli teoria o kneblowaniu okaże się fałszywa, analiza uzębienia może dostarczyć innych, nowych informacji o majańskich rytuałach.
Prof. Chan zwraca uwagę na to, że potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, które wykażą, kiedy włókna mogły pojawić się na zębach zmarłych. Może być również tak, że ktoś włożył zmarłym do ust niebieski materiał dopiero po śmierci.
Źródło: International Journal of Osteoarchaeology.