Mount Everest wyższy! Podano nową oficjalną wysokość szczytu
Wszystko wskazuje na to, że nowe obliczenia ostatecznie kończą trwający od lat chińsko-nepalski konflikt dotyczący wysokości Mount Everestu. Zgodnie z nowymi pomiarami Góra Gór mierzy 8 848,86 m n.p.p.m., co oznacza, że „urosła” o 86 centymetrów.

Mount Everest jest wyższy niż wcześniej sądzono – wynika z nowych obliczeń chińsko-nepalskich, które rozstrzygają długotrwały konflikt o wysokość najwyższego szczytu świata, leżącego na granicy obu krajów.
Chiny i Nepal postanowiły rozstrzygnąć trwający od lat spór i wysłać na szczyt wspólną ekspedycję geodetów. Badacze ustalili, że wysokość Mount Everestu wynosi 8848,86 metrów. Taką wartość uznano za oficjalną wysokość szczytu, a to oznacza, że „urósł on” o blisko metr w porównaniu z wcześniejszymi danymi.
Do tej pory Nepal polegał na pomiarach wykonanych przez Survey of India w 1954 roku, które obejmowały śnieg leżący na szczycie i wskazywały na wysokość 8 848 m n.p.m.. Z kolei chiński pomiar z 2005 roku wykazał, że wysokość Everestu wynosi 8844,43 m, czyli około 3,7 metra mniej, niż szacunki z 1954 roku.
Nowy pomiar będzie miał niewielkie znaczenie praktyczne, bo K2 – drugi najwyższy szczyt na świecie – jest aż o 237 metrów niższy od Everestu.
Co ciekawe, jak podaje „The Guardian”, nowo uzgodniona wartość może być tymczasowa, bo łańcuch Himalajów znajduje się na wypiętrzeniu spowodowanym przez zderzające się płyty tektoniczne Indii i Eurazji, które nadal podnoszą Himalaje w górę, i mogą „dodawać” szczytowi średnio 1 cm rocznie.
Nepal swój pierwszy zespół geodetów wysłał na szczyt Everestu w maju zeszłego roku, ale już osiem lat temu nepalski rząd mówił, że „czuje presję”, aby uznać chińskie pomiary za obowiązujące. Dlatego ostatecznie zdecydowano się na przeprowadzenie nowych pomiarów, które miały „raz na zawsze ustalić wysokość”.
Wiosną 2020 roku na szczyt wspięli się chińscy geodeci, korzystając ze spowodowanego pandemią koronawirusa zamknięcia szczytu dla zagranicznych wspinaczy.
Damodar Dhakal, rzecznik nepalskiego działu badań, powiedział, że nepalscy geodeci używali Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej, aby uzyskać „dokładną wysokość” szczytu.
Ostatecznie oba kraje wysłały swoje zespoły wspólnie, aby za pomocą GPS, a także trygonometrii, dokonać pomiarów wysokości szczytu.
– Po umieszczeniu anteny geodezyjnej na szczycie, geodeci na stacjach wokół szczytu zmierzyli odległość od sześciu punktów do anteny, co oznaczało, że można było obliczyć co najmniej sześć trójkątów w celu określenia wysokości góry – mówi Jiang Tao, współpracownik naukowy chińskiej akademii geodezji.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Najstarszy dowcip świata ma 4 tysiące lat. I wcale nie jest wyszukany
Najstarszy zachowany do naszych czasów dowcip zapisano pismem klinowym w Mezopotamii blisko 4 tysiące lat temu. Dotyczy żony, którą męczą wzdęcia.
Zobacz także
Relaks między szczytami
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa