Muzyka w epoce brązu. Archeolodzy w Omanie odnaleźli starożytny instrument
W pobliżu 4000-letniej osady w Omanie archeolodzy odkryli dwa miedziane talerze. Badacze twierdzą, że były to instrumenty muzyczne należące do pradawnej kultury.

Spis treści:
- Najstarsze instrumenty na świecie
- Dwa miedziane talerze w osadzie sprzed 4000 lat
- Odkrycie rzuca światło na rozwój instrumentów muzycznych
Historia instrumentów muzycznych sięga czasów prehistorycznych. Już dziesiątki tysięcy lat temu ludzie używali prostych narzędzi, takich jak patyki, kamienie, czy muszle, aby tworzyć najróżniejsze dźwięki. Najstarszym instrumentem na świecie jest odnaleziony na terenie Niemiec flet, który pochodzi sprzed nawet 38 tysięcy lat.
Najstarsze instrumenty na świecie
Pierwsze instrumenty były jednak bardzo prymitywne. Przełom nastąpił dopiero w starożytności, gdy m.in. w Egipcie i Rzymie rzemieślnicy zaczęli wytwarzać trąby, rogi, liry, kitary czy harfy. Ale instrumenty z prawdziwego zdarzenia zaczęły powstawać dopiero w średniowieczu. Natomiast prawdziwy boom nastąpił w nowożytności, gdy rozwój muzyki przyniósł skrzypce, fortepiany, organy i inne instrumenty, które wykorzystywane są do dziś.
Krótko mówiąc – każda epoka była kolejnym etapem w ewolucji muzyki. Właśnie dlatego odkrycia pradawnych instrumentów są tak niezwykłe, bo rzucają światło na to, jak rozwijała się ta dziedzina sztuki, ale również jak ludzie radzili sobie z ograniczeniami technologicznymi, aby wytworzyć przedmiot, który będzie łagodził obyczaje i wprowadzał w życie innych muzyczne piękno.
Na łamach czasopisma naukowego „Antiquity” badacze opublikowali właśnie artykuł, w którym opisują odkrycie dwóch talerzy w Omanie. Znaleziska dokonano podczas wykopalisk w 4000-letniej osadzie niedaleko niewielkiego miasteczka Dahwa, w środkowo-wschodniej części kraju.
Dwa miedziane talerze w osadzie sprzed 4000 lat
Talerze znaleziono w pozostałościach prostokątnego budynku. Znajdowały się pod kamienną podłogą. Prawdopodobnie ktoś umieścił je tam i przeznaczył je jako ofiary dla bogów. Naukowcy podejrzewają, że rytuały pogrzebowe w tym miejscu mogły być powiązane z muzyką.
– Zrozumienie rozwoju i użytkowania instrumentów muzycznych w prehistorii jest często utrudnione przez słabą konserwację nietrwałych materiałów i względną rzadkość trwałych egzemplarzy – tłumaczą badacze. – Odnalezione przez nas talerze są porównywane z artefaktami z Doliny Indusu i obrazami w ikonografii Mezopotamii. Talerze nie tylko wzbogacają zbiór dowodów interpretowanych w kategoriach migrantów do Indusu we wczesnej epoce brązu w Omanie, ale także sugerują wspólne praktyki muzyczne i potencjalnie rytualne w Zatoce Perskiej w tamtym czasie – dodają.

Archeolodzy przeanalizowali miedziane talerze i ustalili, że wykazują one bardzo duże podobieństwo do tych pochodzących z cywilizacji doliny Indusu w dzisiejszym Pakistanie. Skład chemiczny artefaktów wskazuje, że zostały wykonane z miedzi z lokalnych źródeł w Omanie. Badacze podkreślają, że świadczy to o wyjątkowej tożsamości kulturowej mieszkańców tego regionu, Cyli Umm Al Nar.
Odkrycie rzuca światło na rozwój instrumentów muzycznych
Była to kultura epoki brązu, która istniała około 2600–2000 r. p.n.e. na obszarze współczesnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich i północnego Omanu. Lud Umm Al Nar zajmował się przede wszystkim handlem i był ważnym pośrednikiem między starożytnymi cywilizacjami Sumeru w Mezopotamii a kulturą Harappan w dolinie Indusu.
– Odkrycie tych talerzy jest szczególnie ważne, ponieważ podważa wcześniejsze założenia dotyczące pochodzenia i rozwoju takich instrumentów. Tradycje muzyczne związane z tymi talerzami mogły być wspólne dla kultury Umm Al Nar i cywilizacji doliny Indusu, co sprzyjało ścisłym więziom między tymi społeczeństwami – podkreśla kierownik wykopalisk, prof. Khaled Douglas z Uniwersytetu Sułtana Kabusa ibn Sa’ida.
– Praktyki rytualne związane z talerzami mogły być przekazywane w obu kierunkach. Albo z południowo-wschodniej Arabii do doliny Indusu, albo odwrotnie. Ta dwuznaczność podkreśla złożoność interakcji kulturowych w regionie, które nie opierały się wyłącznie na handlu, ale obejmowały również wymianę idei i tradycji – dodaje prof. Douglas.
Źródło: Antiquity
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal+, obecnie pracuje w RMF FM. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu. Pisze przede wszystkim o archeologii i przyrodzie. Prywatnie bardzo zainteresowany polityką.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa