Na dnie Morza Filipińskiego odnaleziono okręt z czasów II wojny światowej. Jeszcze nigdy nie odkryto wraku tak głęboko
Amerykański niszczyciel zatonął w Bitwie o Samar, na Filipinach, w trakcie jednej z największych bitew morskich w historii.
W tym artykule:
- Za odkrycie odpowiada słynny nurek Victor Vescovo
- Sammy B zatonął w trakcie największej bitwy morskiej w historii
- Odnalezienie wraku było problematyczne, ponieważ nikt nie wiedział dokładnie, gdzie może się znajdować
Wrak niszczyciela eskortowego USS Samuel B. Roberts (DE-413) zwanego również Sammy B, odnaleziono u wybrzeży Filipin. Znajdował się w dwóch częściach. Nurkowie, którzy odpowiadali za znalezisko, twierdzą, że odkryli go na głębokości prawie 7 kilometrów.
Za odkrycie odpowiada słynny nurek Victor Vescovo
Okręt zlokalizował amerykański odkrywca Victor Vescovo we współpracy z brytyjską firmą EYOS Expeditions. To ten sam człowiek, który kilka miesięcy temu jako pierwszy człowiek na świecie zszedł na dno Rowu Atakamskiego. Wraz z dr Osvaldo Ulloa znaleźli się wówczas ponad 8 tysięcy metrów pod powierzchnią Oceanu Spokojnego.
Badacze, którzy odnaleźli Endurance odkryli, że wrak zamieszkały niezwykle rzadkie stworzenia
Na mroźnym dnie Morza Weddella po 107 latach odnaleziono w końcu wrak barkentyny Endurance. Okazuje się, że badacze odkryli coś jeszcze. Słynny statek Shackletona zamieszkały wyjątkowe, g..– To dla mnie zaszczyt, że mogłem zlokalizować ten niezwykle sławny statek. Dzięki temu mam możliwość opowiedzieć swoją historię bohaterstwa i poświęcenia załogi tego okrętu – przekazał w oświadczeniu Vescovo, były żołnierz marynarki wojennej i założyciel Caladan Oceanic. Co ciekawe, nurek w zeszłym roku odnalazł inny wrak okrętu, który wówczas również uchodził za najgłębiej odnaleziony wrak. To USS Johnston. Różnica głębokości wynosi zaledwie 426 metrów.
Sammy B zatonął w trakcie największej bitwy morskiej w historii
Oba te okręty brały udział w bitwie o Samar w październiku 1944 roku. Starły się w niej armie amerykańskie i japońskie. Potyczka skończyła się zwycięstwem Stanów Zjednoczonych i była częścią kampanii w zatoce Leyte. Była to największa w historii bitwa powietrzno-morska. Porażka Japonii okazała się dla kraju i marynarki tak dotkliwa, że już nigdy nie odzyskała swojej świetności.
Nie tylko Endurance. Te wraki statków czekały lata na odkrycie. Wyłowiono jeden
Niektóre wraki statków mają wyjątkowo ciekawe historie. Znani właściciele, spektakularne porażki... Gotowi na morskie opowieści?Na pokładzie niszczyciela Sammy B znajdowało się 224 marynarzy. Zatonął na skutek zmasowanego ostrzału z pancernika Kongo. Zginęło wówczas 89 członków załogi. Uratowano 120 osób, w tym kapitana Roberta W. Copelanda. – Ten relatywnie niewielki statek stanął twarzą w twarz z najlepszymi okrętami japońskiej marynarki wojennej. Pokazał, czym jest walka do samego końca – napisał Vescovo na Twitterze.
Odnalezienie wraku było problematyczne, ponieważ nikt nie wiedział dokładnie, gdzie może się znajdować
– Miejsce, w którym zatonął Sammy B jest świętym grobowcem wszystkich Amerykanów, którzy zginęli w 1944 roku. Przypomina nam o tym, co oznacza walka za wolność i obronę ojczyzny – mówił Samuel J. Cox, emerytowany admirał i dyrektor Historii i Dziedzictwa Marynarki Wojennej w USA.
Wrak statku S. S. „Atlanta” odkryto po ponad 130 latach. Czy zostanie wyłowiony?
Wielkie Jeziora w Ameryce Północnej to nie tylko atrakcyjny region turystycznie, ale też podwodne cmentarzysko wraków statków. Jeden z nich – S. S. „Atlanta” – został odnaleziony late...Ekipa nurków pod przewodnictwem Victora Vescovo przeprowadziła w sumie 6 zanurzeń, aby odnaleźć wrak. Ekspedycja rozpoczęła się na początku czerwca, a znalezienie Sammy’ego B trwało w sumie osiem dni. Autor odkrycie twierdzi, że dokładne położenie okrętu nie było znane, co było niezwykle dużym utrudnieniem.
W lokalizacji wraku pomógł nowoczesny sonar, który zainstalowano na łodzi podwodnej. Vescovo zwrócił uwagę na to, że deklarowana maksymalna głębokość urządzenia wynosiła 6000 metrów. To znaczy, że przekroczył on swoje ograniczenia wskazane przez producenta.
Źródło: phys.org