Reklama

W tym artykule:

  1. Kim byli Etruskowie?
  2. Pierwszy na Korsyce etruski dom
  3. To również dowód na pierwszą na wyspie osadę Etrusków
  4. Etruskowie magazynowali wodę w dużym rowie
Reklama

Etruskowie to starożytny lud, który od VII wieku p.n.e. zamieszkiwał północną Italię, pomiędzy rzekami Arno i Tyber. Stworzyli cywilizację, która istniała do nawet I wieku n.e. Wielu naukowców uważa, że ich korzenie wywodzą się od migrującego ludu z Anatolii. Pochodzenie Etrusków z Azji Mniejszej lub innej części Bliskiego Wschodu wykazały m.in. badania genetyczne mitochondrialnego DNA.

Kim byli Etruskowie?

Istnieje jednak teoria, która zakłada, że Etruskowie byli rdzennymi mieszkańcami współczesnych Włoch. Niezależnie jednak od pochodzenia, niewątpliwie kultura i cywilizacja tego ludu wywarła ogromny wpływ na Rzymian. Do tego stopnia, że niektórzy uważają nawet, że cywilizacja rzymska jest tak naprawdę kontynuacją cywilizacji etruskiej.

Najwiecej stanowisk archeologicznych związanych z Etruskami znajduje się oczywiście na Półwyspie Apenińskim. Jednak niekiedy odnajdywano ślady tego ludu poza krainą Italii. Nigdy jednak nie odnaleziono żadnych dowodów na ich obecność na pobliskiej francuskiej Korsyce. Aż do najnowszych badań, które rozpoczęły się w 2023 roku.

Pierwszy na Korsyce etruski dom

Wówczas to w Ghisonaccia we wschodniej części wyspy archeolodzy otrzymali zgłoszenie od ekipy budowlanej, która była odpowiedzialna za budowę domu jednorodzinnego. Pracownicy podczas kopania fundamentów i przygotowywania działki pod budowę natknęli się na pozostałości budowli, która została nadgryziona zębem czasu.

Archeolodzy odkryli etruski grobowiec w znanej nekropolii. „Ukrywał się” za inną komorą grobową

Nieznany do tej pory etruski grobowiec znajdował się w pobliżu jednej z najważniejszych komór grobowych w historycznej nekropolii. Eksperci ustalili, kiedy powstało miejsce pochówku rzeźbio...
Nowo odkryty etruski grobowiec
Nowo odkryt etruski grobowiec, fot. Soprintendenza Archeologia Belle Arti Paesaggio Etruria Meridionale

Na miejsce zostali wezwani francuscy archeolodzy z INRAP (Institut National de Recherches Archéologiques Préventives). Kilkumiesięczne badania wykazały, że na Korsyce odnaleziono pozostałości etruskiego domostwa. Oznacza to, że jest to pierwszy obiekt architektoniczny zbudowany przez Etrusków, który odkryto na wyspie.

To również dowód na pierwszą na wyspie osadę Etrusków

Budowla datowana jest na VI–IV wiek p.n.e. – Do tej pory na Korsyce odnajdywano grobowce etruskie, ale nie domy – napisali w oświadczeniu archeolodzy. – To odkrycie stanowi ważny dowód obecności tej przedrzymskiej cywilizacji na wyspie nie tylko poprzez bogactwo artefaktów, które odkryto pośród ruin, ale również dlatego, że oznacza to, że znajduje się na terytorium pierwszej odkrytej na Korsyce osady powiązanej z kulturą etruską – dodali.

Dom Etrusków znajdował się na prywatnej działce o powierzchni 605 m² w dzielnicy Chiusevia, która położona jest 800 metrów od Morza Tyrreńskiego i 3,5 km na wschód od Ghisonaccia. Powierzchnia budynku wynosiła co najmniej 50 m². Co ciekawe, w niedalekiej odległości od domu widoczne były ślady słupów, które „sugerują wykorzystanie konstrukcji wykonanych z drewna lub materiałów, takich jak trzcina” – twierdzą badacze.

– Nierównomierny układ i pochyłe ściany fundamentów, które zbudowane są z różnej wielkości kamieni połączonych mulistym osadem, sugerują bardzo prostą, ale skuteczną metodę budowy – wyjaśniają archeolodzy z INRAP.

Etruskowie magazynowali wodę w dużym rowie

Nieopodal domu znaleziono również grobowiec etruski z IV wieku p.n.e., w którym znajdował się szkielet i dziesiątki artefaktów ceramicznych. Z oświadczenia francuskich naukowców wynika, że w sumie odnaleziono około 45 kg fragmentów naczyń z ceramiki. – Była to pospolita ceramika etruska, odzwierciedlająca obecność tego ludu między VI a IV wiekiem p.n.e. – uważają uczeni. – Czekają nas jeszcze badania typochronologiczne, analizy markerów organicznych i badania petrograficzne, które pozwolą na dokładniejsze określenie chronologii i charakterystyki tej etruskiej osady na Korsyce – podkreślają archeolodzy.

Co ciekawe, mniej więcej dwadzieścia metrów na południe od domostwa odkryto dużych rozmiarów rów o szerokości niemal 2 m i długości 15 m. Badacze sugerują, że mógł służyć do magazynowania wody ze strumienia Alzetta i zaopatrywania osady w wodę.

Reklama

Źródło: INRAP.

Reklama
Reklama
Reklama